ورود هوش مصنوعی به حوزه پیش بینی و درمان سرطان!

به گزارش کوه سفید، دیجیاتو نوشت: دانشمندان با توسعه مدل های مبتنی بر هوش مصنوعی پیروز شدند پیش بینی خطر ابتلا به سرطان ریه را ساده تر نمایند.

ورود هوش مصنوعی به حوزه پیش بینی و درمان سرطان!

یک مطالعه نو نشان داده است که مدل های هوش مصنوعی قادر هستند با تعریف سه متغیر، پیش بینی خطر ابتلا به سرطان ریه را بهتر و ساده تر انجام دهند.

این مدل ها فقط با سه متغیر سروکار داشتند: سن فرد، تعداد سال های سیگار کشیدن فرد و بعلاوه میانگین تعداد سیگار در هر روز.

محققان دانشگاه کالج لندن و دانشگاه کمبریج با استفاده از داده های زیست بانک بریتانیا و آزمایش های غربالگری ملی ریه در ایالات متحده پیروز به توسعه مدل هایی از هوش مصنوعی شدند که می توان از آن برای پیش بینی خطر ابتلا به سرطان ریه در پنج سال آینده استفاده کرد.

آن ها از مجموعه داده ها برای آزمایش بیش از 60 مدل مختلف یادگیری ماشینی استفاده کردند تا ببینند کدام یک در پیش بینی خطر این بیماری موثرتر است. آن ها درنهایت با ترکیب چهار مدل مختلف توانستند به نتایجی دقیق با دقت بهبود یافته نسبت به دیگر حالت ها دست یابند. نتایج این مطالعه در مجله PLOS Medicine به چاپ رسیده است.

این رویکرد این پتانسیل را دارد که غربالگری جمعیت زیادی از افراد را در جهت تشخیص سرطان ریه در مدت زمان کوتاهی انجام دهد.

دکتر تام کالندر از دانشگاه کالج لندن گفت: مطالعه ما نشان می دهد هوش مصنوعی می تواند تنها با استفاده از سه پارامتر که در یک دیدار کوتاه با پزشک عمومی در اختیارش قرار داده می گردد، خطر ابتلای فرد به سرطان ریه را پیش بینی کند.

براساس گزارش سازمان دنیای بهداشت، سرطان ریه عامل مرگ و میر بخش بزرگی از انواع سرطان در دنیا است. سیگار کشیدن نیز می تواند احتمال ابتلا به سرطان ریه را تا 85 درصد افزایش دهد. سازمان دنیای بهداشت اخیرا اعلام نموده است که این بیماری در سال 2020 منجر به مرگ 1.8 میلیون نفر شده است.

تشخیص سرطان ریه در مراحل اولیه بیماری می تواند به نتیجه بهتری منجر گردد زیرا درمان های موثرتری برای آن وجود دارد. دولت بریتانیا اعلام نموده است که یک برنامه ملی غربالگری سرطان ریه برای یاری به تشخیص زودهنگام آن تا 5 سال آینده اجرا خواهد نمود. افراد 55 تا 74 سال با سابقه مصرف دخانیات برای انجام این غربالگری در اولویت هستند.

میهالا ون درشار یکی دیگر از نویسندگان این مطالعه می گوید: این مطالعه یک نمونه شاخص است برای آنکه نشان داد ابزارهای یادگیری ماشینی مانند AutoPrognosis چطور می توانند به همراه تحقیقات بالینی نوآورانه در افزایش مراقبت های اجتماعی یاری نمایند.

دانشمندان در مراحل بعدی قصد دارند برای تفسیر سی تی اسکن قفسه سینه و جستجوی نشانگرهای بویولوژیکی نیز از هوش مصنوعی استفاده نمایند. در این مقاله، درمان سرطان با ورود ربات ها به ریه آنالیز شده است.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 14 مهر 1402 بروزرسانی: 14 مهر 1402 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1974

به "ورود هوش مصنوعی به حوزه پیش بینی و درمان سرطان!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ورود هوش مصنوعی به حوزه پیش بینی و درمان سرطان!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید