چرا چشم هایمان قرمز می شوند؟ ، 11 علت مهم قرمزی چشم را بدانید

به گزارش کوه سفید، برای درمان قرمز شدن چشم ها ابتدا باید دلیل بروز آن را پیدا نموده و مطابق با آن درمان را آغاز کرد. توصیه می کنیم اگر دچار قرمزی چشم ها شدید و با استراحت مشکل شما رفع نشد، به یک چشم پزشک مراجعه کنید.

چرا چشم هایمان قرمز می شوند؟ ، 11 علت مهم قرمزی چشم را بدانید

قرمز شدن چشم ها را نباید نادیده گرفت و برای درمان باید اقدامات لازم را انجام داد. معمولا قرمزی چشم با علائم خاصی همراه نیست و فرد دردی در چشم های خود احساس نمی کند. در این شرایط عروق چشمی فرد متورم، قرمز و گشاد می شوند. گاهی ممکن است قرمز شدن چشم ها با مسائل دیگری مثل خارش چشم، تورم و اشک همراه است. برای درمان قرمز شدن چشم ها ابتدا باید علت بروز آن را پیدا نموده و مطابق با آن درمان را شروع کرد. توصیه می کنیم اگر دچار قرمزی چشم ها شدید و با استراحت مشکل شما رفع نشد، به یک چشم پزشک مراجعه کنید.

علت قرمز شدن چشم

قرمز شدن چشم خطراتی به همراه دارد که بسیاری از افراد از آنها بی خبرند. قرمزی چشم را باید جدی بگیرد و در پی راه درمان باشید. برای درمان ابتدا باید علتهای قرمز شدن چشم را آنالیز نموده و بر اساس آنها درمان مناسب را شروع کرد. از شایع ترین علت های قرمز شدن چشم ها می توانیم به موارد زیر اشاره کنیم:

خشکی چشم

یکی از شایع ترین علت های قرمز شدن چشم، خشکی چشم است. در این مورد چشم ها دچار التهاب و قرمزی می شوند. در بیشتر مواقع خشکی چشم بر اثر هوای گرم و خشک برای فرد رخ می دهد اما دلایل دیگری مثل نگاه کردن زیاد به صفحه رایانه می تواند باعث بروز خشکی چشم گردد. برای درمان قرمز شدن چشم ها بر اثر خشکی چشم، باید از اشک مصنوعی استفاده کرد. بعلاوه روش های دیگری هستند که به راحتی با استفاده از آنها در منزل می توانید خشکی چشم را رفع کنید. اشک مصنوعی در تامی داروخانه ها موجود است و می توانید با مراجعه به داروخانه ها آن را تهیه کنید.

حساسیت و آلرژی

یکی دیگر از مواردی که باعث قرمز شدن چشم ها می گردد، حساسیت و آلرژی است. بروز حساسیت ممکن است بر اثر وارد متعددی رخ دهد، بطور مثال بسیاری از افراد نمی دانند که حیوانات خانگی یکی از عامل های بروز حساسیت و آلرژی در افراد است. گاهی امکان دارد قرمز شدن چشمها بر اثر آلرژی به گل و گیاه و دلایل دیگر رخ دهد. افرادی که دچار آلرژی و حساسیت هستند باید از هرگونه گرد و غبار، گرده گیاهان و حیوانات خانگی دوری نمایند. این افراد همواره باید در محیط تمیز باشند تا دچار حساسیت نشوند. افرادی که به آلرژی مبتلا هستند بجز قرمز شدن چشم ها دچار عوارض دیگری مثل آبریزش چشم ها، تورم، خارش چشم می شوند. برای کاهش این عوارض می توانید از کمپرس آب سرد بهره ببرید.

مصرف بعضی از داروهای حساسیت زا

بعضی از داروها باعث ایجاد حساسیت و قرمزی چشم می شوند. داروهایی مثل داورهای خواب آور، آنتی هیستامین، انواع مسکن ها و.... باعث خستگی و قرمز شدن چشم ها خواهند شد. بعضی دیگر از داروها مثل ایبوپروفن باعث خشکی چشم و در نتیجه کاهش جریان خون در چشم می شوند. در مصرف این داروها باید رعایت کنید و اگر پس از مصرف دچار خارش، تورم و قرمزی چشم شدید فورا به یک پزشک مراجعه کنید.

یائسگی

با بالا رفتن سن خانم ها و یائسگی، هورمونهای بدن تعادل خود را از دست داده و چشم ها دچار خشکی و در نتیجه قرمز شدن چشم ها می گردد. این افراد برای درمان خشکی و قرمزی چشم باید از قطره های اشک مصنوعی، ران نماینده های چشم و کمپرس آب گرم استفاده نمایند.

استفاده از لنز

لنزها به علت تماس مستقیم با چشم، می توانند باعث بروز حساسیت و قرمزی چشم شوند. اگر چشم ها دائما در تماس با لنز باشند، مسائلی مثل خشکی و قرمزی برای چشم ایجاد می گردد. در بعضی از موارد کثیف بودن لنزها باعث عفونت چشم و در نتیجه بروز مسائل بزرگتری مثل کوری خواهد شد. اگر پس از استفاده از لنز دچار مسائلی مثل قرمزی چشم، تورم، عفونت و... شدید، به یک چشم پزشک مراجعه کنید.

خستگی چشم ها

هر فرد در طی شبانه روز بین 7 الی 8 ساعت باید بخوابد و استراحت کند. اگر فردی به مقدار کافی در طی شبانه روز استراحت نکند، ممکن است دچار مسائلی مثل قرمز شدن چشم ها گردد. برای درمان باید به مقدار کافی استراحت نموده و از قطره های چشمی بهره ببرید.

عفونت چشم

عفونت چشم بسیار شایع بوده و یکی از اصلی ترین دلایل قرمز متورم شدن چشم ها است. عفونت چشم در بین افرادی که بچه کوچک دارند یا بطور مداوم از لنز استفاده می نمایند، بیشتر است. عفونت چشم با خروج ترشحات چشمی و درد همراه است و باید برای درمان فورا اقدام کنید.

ترکیدن رگ های خونی چشم ها

اگر فشار زیادی بر چشم ها وارد گردد، مویرگ های چشمی ترکیده و چشم ها متورم و قرمز می شوند. ترکیدن مویرگ های چشمی معمولا در یک چشم رخ می دهد و به راحتی می توانید آن را تشخیص دهید. اگر به چشم شما فشار زیادی وارد و یک چشم شما دچار قرمزی و تورم شد، برای درمان به یک چشم پزشک مراجعه کنید.

بلفاریت

بلفاریت یکی از مسائلی است که بر اثر بهداشت نامناسب چشم ایجاد شده و در آن چشم ها دچار قرمزی، خارش و تورم می شوند. از شایع ترین علل های بروز بلفاریت باکتری ها یا انگل های موجود بر روی پلک، غدد روغنی پلک ها و واکنش های آلرژیک است. افرادی که از بلفاریت رنج می برند بجز قرمز شدن چشم ها دچار عوارض دیگری مثل سوزن در چشم ها، آبریزش چشم، تورم و التهاب می شوند. این بیماری خطرناک نیست و باعث بروز مسائل دائمی نخواهد شد. برای رفع کردن این مشکل باید بهداشت چشم ها را رعایت کنید. اگر تمیز کردن چشم و رعایت بهداشت افاقه نکرد، برای درمان دارویی به یک پزشک مراجعه کنید.

استفاده از قطره های چشمی

استفاده زیاد از قطره های چشمی برای رفع کردن قرمزی چشم، نه تنها باعث درمان نمی گردد بلکه استفاده زیاد باعث گشاد شدن عروق چشم و بدتر شدن قرمزی آنها خواهد شد. پیش از استفاده از هرگونه قطره چشمی باید با دکتر خود مشورت نموده و مطابق با دستور او از قطره های چشمی بهره ببرید.

منبع: باشگاه خبرنگاران

منبع: فرادید
انتشار: 4 اسفند 1401 بروزرسانی: 4 اسفند 1401 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1893

به "چرا چشم هایمان قرمز می شوند؟ ، 11 علت مهم قرمزی چشم را بدانید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا چشم هایمان قرمز می شوند؟ ، 11 علت مهم قرمزی چشم را بدانید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید