چگونه از بوی بد کولر آبی خلاص شویم؟

به گزارش کوه سفید، تهران (پانا) - به وجود آمدن بوی کولر آبی می تواند علل خیلی زیادی داشته باشد، پس در شروع باید از دلیل بوی نامطلوب کولر مطلع شوید و بعد از آن برای رفع کردن بوی بد کولر مبادرت کنید.

چگونه از بوی بد کولر آبی خلاص شویم؟

به گزارش بیتوته، اصلی ترین نکته برای رفع کرن بوی بد کولر آبی شناختن علت و ریشه اصلی ایجاد بوی بد کولر است.

متاسفانه فقط توصیه کارشناسان تاسیسات ناشی به مشتریان آنها عوض کردن پوشال کولر آبی و یا انجام یک سرویس دوره ای کولر آبی است.

حتی برخی از این کارشناسان بدون اینکه خودشان هم علت این مشکل را بدانند یک هزینه تعمیر کولر آبی روی دست مشتری می گذارند و باز هم مشکل رفع نمی گردد.

البته این نکته را هم نباید از یاد ببریم که عللی که سبب به وجود آمدن بوی بد در کولر آبی می شوند خیلی زیاد هستند و چنانچه ما به نکته ای اشاره نمی کنیم علت این نیست که این مسئله نمی تواند علت بوی کولر باشد.

خراب شدن پوشال کولر آبی

بیشتر بوی بد کولر آبی به علت تعویض نکردن پوشال کولر در بازدیدهای دوره ای کولر آبی است. به یاد داشته باشید که کولر آبی برای تامین رطوبت لازم از رطوبت پوشال ها استفاده می نماید. پوشال ها ولی مکان خیلی مناسبی نیز برای رشد میکروب و ویروس و انواع باکتری ها هستند.

جمع شدن باکتری و ویروس در مکان های مرطوب بیشتر است و پوشال جای خانه این باکتری ها می گردد.

نکته بد ماجرا اینجاست که متاسفانه نه فقط بوی بد آن سبب آزار و اذیت می گردد بلکه عوض نکردن پوشال ها در زمان ها سرویس کولر آبی سبب می گردد این باکتری ها و ویروس ها وارد فضای خانه هم بشوند و سبب انواع بیماری های ویروسی و آلرژی ها بشوند.

معمولا تنها راه رفع کردن بو در این نوع شرایط عوض کردن پوشال ها است. نکته ای که در این زمانها نباید از یاد ببرید این است که هنگامی که پوشال بو بگیرید اغلب به محیط اطراف خود هم این بو را منتقل میکند.

پس چنانچه در زمان بو دریافت پوشال ها اقدام به عوض کردن آنها کردید حتما با محلول سرکه و آب و یا کمی جوهر نمک رقیق شده همه دریچه ها و پیرامون کولر را نیز باید بشویید.

آلوده شدن آب درون مخزن

یکی از دلایل به وجود آمدن بوی بد کولر آلوده شدن آب درون مخزن آن است. چنانچه جنس مخزن کیفیت مناسبی نداشته و یا مخزن در معرض نور خورشید قرار گیرد، آب درون منبع خراب خواهد شد. با اینکه چنانچه در منبع محکم نباشد امکان دارد چیزی داخل آب بیفتد و آب را آلوده کند.

جای نصب کولر آبی مناسب نیست

چنانچه به تازگی کار نصب کولر آبی را انجام داده اید و یا اخیرا تغییراتی در مکان نصب کولر انجام داده اید و یا امکان دارد به علل دیگر در جریان هوا و یا محیط تازه ای قرار گرفته است این مسئله را باید بدانید که تامین هوای کولر آبی از محیط پیرامون است.

برخی وقتها خود کولر آبی بوی خاصی نمی دهد اما هوای اطراف آلوده است که وارد کولر می گردد و بو را وارد فضای منزل می نماید.

به طور مثال امکان دارد لوله هواکش توالت، هود آشپزخانه و یا هواکش سرویس بهداشتی توالت همسایه در اطراف یکی از دریچه های کولر قرار گرفته باشد.

این مسئله سبب می گردد که بوی هوا به آسانی از طریق کولر مکش و وارد اتاق و محیط خانه گردد.

برای رفع کردن این مشکل باید یا محیط نصب کولر آبی را تعویض کنید، یا راستا هواکش را بالاتر ببرید و یا از هر تکنیک دیگری مثل استفاده از یک فن برای تهویه هوای محیط بهره ببرید تا بوی محیط از بین برود.

آب سینی بو گرفته است

برخی اوقات نیز به علت خرابی پمپ آب و یا هر علت دیگری تعویض آب به خوبی در سینی کولر انجام نمی گردد و همین مسئله سبب شده تا کولر بو بگیرید.

برای رفع کردن این مشکل اولین و مهم ترین کار این است که بدانید چرا آب کولر عوض نمی گردد و بو گرفته است. البته چنانچه در سرویس کولر آبی خودتان آب را عوض نموده باشید.

نیم سوز شدن پمپ آب

زمانی که که یکی از قطعات کولر آبی نیم سوز گردد؛ بوی بسیار بدی در کانال کولر می پیچد و برخی وقتها می توانید پمپ آب کولر را تعمیر کنید ولی خیلی وقتها نیاز به عوض کردن دارد.

نامناسب بودن روغن برای سرویس کولر

برای سرویس دوره ای باید قطعات کولر را روغن کاری کنید. شیوه روغن کاری کولر آبی و پمپ آب کولر به حرکت روان قطعات الکتریکی و مکانیکی یاری می نماید. ولی در انتخاب روغن باید توجه کنید. در صورت استفاده از روغن های نامرغوب، یکی از علل بوی بد را خودتان به وجود آورده اید. بنابراین زمان خریدن روغن به کیفیت آن دقت کنید.

اگر با روشن شدن کولر، موتور آن داغ گردد و بوی بدی حس می کنید، باید روغنی که به قطعات تزریق نموده اید را تمیز کنید تا بوی بد از بین رود.

کولر را با آب و خوشبوکننده پر کنید

کولرهای آبی باید زمان کار کردن مرطوب باشند، بنابراین قدری آب تمیز و تازه به کولر اضافه کنید. در شرایط ایده آل، برای پیشگیری از هر بوی نامطبوعی که امکان دارد با گذشت زمان به وجود بیاید، باید چند قطره روغن درخت چای به آب اضافه کنید؛ چنین کاری به کمتر شدن تجمع باکتری ها و بوهای نامطبوع و پیشگیری از رشد کپک ها یاری می نماید. همینطور می توانید از چند قطره روغن اسطوخودوس و آبلیمو بهره ببرید. می توانید از بوگیرهای تجاری یا روغن های معطر دیگری که در بازار وجود دارند هم در کولر آبی خود بهره ببرید.

در آخر هر تابستان، مخزن کولر را کاملا خالی کنید

برای تمیز کردن آلودگی ها، گردوغبار و رسوبات معدنی در منبع کولر، از یک فرچه محکم بهره ببرید.

برای مراقبت از کولر در مقابل گردوخاک و آلودگی، آن را در طول زمستان پوشیده نگه دارید.

یا از دردسر پیشگیری نموده و با یاری دریافت از یک متخصص، کولر خود را برای زمستان آماده کنید.

بدنه کولر آبی و تیغه های فن را تمیز کنید

بعد از مدت طولانی، فن می تواند سرعت و روانی حرکت خود را ازدست بدهد. بنابراین دقت به شرایط فن کولر آبی هم از اهیمت بسیاری برخوردار است. با این حال، هنگام تمیز کردن فن، باید از یک حوله مرطوب برای تمیز کردن تیغه ها استفاده نموده و از شستشوی مستقیم با آب پرهیز کنید. تیغه های فن کولر باید حداقل ماهی یک بار تمیز شوند.

کولر را در زمستان بپوشانید

برای پیشگیری از ورود گرد و غبار به درون کولر، آن را در زمستان بپوشانید و به آسانی از ورود گرد و غبار و آلودگی در زمستان پیشگیری کنید.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 26 خرداد 1400 بروزرسانی: 26 خرداد 1400 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1335

به "چگونه از بوی بد کولر آبی خلاص شویم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه از بوی بد کولر آبی خلاص شویم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید