کاهش فزاینده تراز دریاچه ارومیه نسبت به روزهای قبل

به گزارش کوه سفید، تراز دریاچه ارومیه نسبت به هفته گذشته 5 سانتی متر دیگر نیز کاهش یافته است.

کاهش فزاینده تراز دریاچه ارومیه نسبت به روزهای قبل

رئیس دفتر استانی ستاد احیای دریاچه ارومیه مقدار تراز دریاچه ارومیه را یک هزار و 270 متر و 28 سانتی متر اعلام کرد، این تراز نسبت به هفته گذشته 5 سانتی متر دیگر کاهش یافته است.

فرهاد سرخوش روز چهارشنبه علت اصلی کاهش تراز دریاچه ارومیه در سه ماه گذشته را تبخیر بالای آب و کاهش 36 درصدی بارندگی ها دانست و گفت:

حوضه آبریز دریاچه ارومیه در سال آبی جاری با بارش 205 میلی متر، یکی از کم بارش ترین حوضه های آبریز کشور به ثبت رسیده و این امر در احیا دریاچه تاثیر نامطلوب گذاشته است.

وی مقدار مساحت فعلی دریاچه ارومیه را 1734 کیلومتر اعلام کرد که نسبت به هفته گذشته نزدیک به 266 کیلومتر کاهش را نشان می دهد.

وی طی ماه های اخیر در حالی برای افزایش تراز دریاچه ارومیه با شروع فصل پاییز و شروع بارندگی ها ابراز امیدواری کرده بود که با وجود کاهش چشمگیر دمای هوا و شروع بارش های کوهستانی، همچنان تراز دریاچه با سرعت قابل توجهی در حال کاهش است.

وی با اعلام اینکه حوضه آبریز دریاچه ارومیه از طریق 21 رودخانه دائمی و 39 رودخانه دوره ای سیراب می شود، گفت:

پس از اردیبهشت سال جاری، آب به دریاچه ارومیه وارد نشده است زیرا رها سازی آب سدها از آذرماه شروع می شود.

سرخوش گفت:

دریاچه ارومیه یک حوزه آبی بسته است که آب آن از محل بارش مستقیم و روان آب ورودی از آب راهه ها و رودخانه ها به عنوان منابع آب ورودی به دریاچه تامین می شود.

وی تاکید کرد:

با توجه به خشک سالی رخ داده در منطقه، اگر طرح های احیای دریاچه ارومیه به موقع اجرا نمی شد، اکنون پهنه آبی به نام دریاچه ارومیه وجود نداشت.

تراز فعلی دریاچه ارومیه با کمترین تراز ثبت شده برای آن تنها 24 سانتی متر فاصله دارد و در صورت ادامه فرایند کنونی شاهد ثبت رکوردی تازه برای نگین آبی آذربایجان خواهیم بود.

دریاچه ارومیه بزرگ ترین آبگیر دائمی در شمال غرب فلات ایران است؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شمسی شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی در حدود 80 درصد از مساحت آن خشک شد.

بنا بر نظر کارشناسان خشک شدن دریاچه ارومیه تاثیر منفی بر محیط زیست منطقه داشته و حتی روی دما هوا و وزیدن بادهای نمکی تاثیرگذار گذاشته است.

منبع: کجارو / ایرنا
انتشار: 7 اسفند 1400 بروزرسانی: 7 اسفند 1400 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1651

به "کاهش فزاینده تراز دریاچه ارومیه نسبت به روزهای قبل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش فزاینده تراز دریاچه ارومیه نسبت به روزهای قبل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید