کشف بزرگ جیمز وب در اعماق بسیار سرد فضا ، عکس

به گزارش کوه سفید، زومیت نوشت: دانشمندان پیروز شدند با ابزار فروسرخ تلسکوپ فضایی جیمز وب، مولکول های سازنده حیات را در سردترین ابر مولکولی دنیا کشف نمایند.

کشف بزرگ جیمز وب در اعماق بسیار سرد فضا ، عکس

دانشمندان با استفاده از تلسکوپ فضایی جیمز وب (JWST)، سردترین یخ را در اعماق یک ابر مولکولی میان ستاره ای رصد و میزان گیری کردند. دمای این مولکول های منجمد به منفی 263 درجه سانتی گراد می رسد. مقاله این پژوهش در تاریخ 23 ژانویه در مجله Nature Astronomy منتشر شد.

ابرهای مولکولی متشکل از مولکول های منجمد، گازها و ذرات غبار، محل تولد ستاره ها و سیاره ها به ویژه سیاره های قابل سکونت شبیه به زمین هستند. گروهی از دانشمندان در تازهترین پژوهش خود از دوربین فروسرخ تلسکوپ جیمز وب برای آنالیز ابری مولکولی به نام کملیون 1 (Chameleon 1) استفاده کردند که در فاصله 500 سال نوری از زمین قرار گرفته است.

پژوهشگرها در ابر تاریک و سرد مولکولی، مولکول های منجمدی مثل کربنیل سولفور، آمونیاک، متان، متانول و موارد دیگر را شناسایی کردند. این مولکول ها روزی بخشی از هسته داغ ستاره ای درخشان و احتمالا بخشی از سیاره های فراخورشیدی آینده خواهند بود. بعلاوه عناصر سازنده دنیاهای قابل سکونت مثل کربن، اکسیژن، هیدروژن، نیتروژن و سولفور را در خود دارند؛ ترکیبی که با عنوان اختصاری COHNS شناخته می گردد.

میزان مولکول های یخی کشف شده در اعمال ابر مولکولی کملیون 1

به گفته ملیسا مک کلور، مؤلف ارشد و ستاره شناس رصدخانه لیدن هلند در بیانیه ای، این نتایج دیدگاه های مهمی را درباره مراحل اولیه شکل گیری یخ در ذرات غبار میان ستاره ای ارائه می نمایند که به مرور به ذراتی چندسانتی متری تبدیل شدند و سپس سیاره ها از این ذرات شکل گرفتند.

پرورشگاهی غبارآلود

ستاره ها و سیاره ها در ابرهای مولکولی مثل کملیون 1 شکل می گیرند. در طی میلیون ها سال، گازها، یخ ها و غبار به شکل ساختارهای سنگین تر درمی آیند. بعضی از این ساختارها گرم می شوند و به هسته ستاره های جوان تبدیل می شوند. ستاره ها در حین رشد مواد بیشتری را جذب می نمایند و داغ و داغ تر می شوند. پس از شکل گیری ستاره، گاز و غبار به جای مانده اطراف آن دیسکی را شکل می دهند. بار دیگر این مواد به یکدیگر برخورد می نمایند، به یکدیگر می چسبند و در نهایت توده های بزرگ تری را شکل می دهند. انتها روزی این توده ها به سیاره و شاید سیاره هایی سکونت پذیر مثل زمین تبدیل می شوند. به نقل از مک کالر:این مشاهدات، پنجره ای تازه را به سوی مسیرهای شکل گیری مولکول های ساده و پیچیده فراهم می نمایند که برای ایجاد عناصر سازنده حیات ضروری هستند.

تلسکوپ فضایی جیمز وب اولین تصاویر خود را در جولای 2022 ارسال کرد و دانشمندان امروزه از ابزارهای این تلسکوپ ده میلیارد دلاری برای میزان گیری های مختلف استفاده می نمایند. پژوهشگرها برای شناسایی مولکول های موجود در کملیون 1 از نور ستاره های آن سوی این ابر مولکولی استفاده کردند. این نور از طریق غبار و مولکول های داخل ابر جذب می گردد. سپس می توان این الگوهای جذب را با الگوهای شناخته شده در آزمایشگاه مقایسه کرد.

5858

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 13 بهمن 1401 بروزرسانی: 13 بهمن 1401 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1883

به "کشف بزرگ جیمز وب در اعماق بسیار سرد فضا ، عکس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کشف بزرگ جیمز وب در اعماق بسیار سرد فضا ، عکس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید