کنترل ونتیلاتور از راه دور با سیستم روباتیک

به گزارش کوه سفید، محققان دانشگاه جانز هاپکینز (Johns Hopkins University) آمریکا در مطالعه اخیرشان پیروز به توسعه سیستم روباتیکی شده اند که می تواند از راه دور دستگاه تنفّس مصنوعی یا وِنتیلاتور اتاق بیماران مبتلا به کووید-19 را کنترل کند.

کنترل ونتیلاتور از راه دور با سیستم روباتیک

یک سیستم جدید روباتیک به پزشکان اجازه می دهد تا از راه دور ونتیلاتورها و سایر دستگاه های کنار تختخواب را خارج از اتاق های بخش مراقبت ویژه بیمارانی که از بیماری های عفونی رنج می برند، کنترل نمایند. دستگاه تنفّس مصنوعی یا وِنتیلاتور (medical ventilator) دستگاهی است که کار تنفس را برای بیمارانی که به طور موقت یا دائم دچار مسائل تنفسی هستند، انجام می دهد. به عبارت دیگر در ریه می دمد و درنگ می نماید و بازدم خودبخود انجام می گردد.

این سیستم که توسط تیمی از محققان دانشگاه جان هاپکینز ساخته شده است، در حال حاضر در حال آزمایش شدن است؛ اما آزمایش های اولیه نشان داده اند که چگونه می توان از این سیستم برای یاری به پرسنل بیمارستان و محدود کردن تماس کارمندان با بیماران مبتلا به کووید-19 استفاده کرد.

راسل تیلور، استاد روباتیک گفت: وقتی بحران بسیار شدید شد، ما فکر کردیم که چه کاری می توانیم برای یاری به محدود کردن ارتباط مستقیم میان پزشکان و بیماران انجام دهیم. به همین منظور فکر کردیم توسعه سیستمی که بتوان به وسیله آن از راه دور بر دستگاه های تنفس مصنوعی نظارت کرد، بسیار گام مهمی است.

این دستگاه علاوه بر آنکه میزان تماس بین بیمار و پزشک را محدود می نماید، همچنین باعث صرفه جویی در زمان نیز می گردد؛ چراکه پرسنل برای ورود به این اتاق ها می بایست بیش از پیش لباس های محافظتی می پوشیدند و بنابراین با آمدن این سیستم دیگر نیازی به این کار نیست. این سیستم می تواند به بیمارستان ها در مقابله با انواع بیماری های عفونی یاری کند.

دستگاه روباتیک مذکور با یک ابزار در لبه بالایی دستگاه تنفس مصنوعی و مقابل صفحه نمایش آن قرار می گیرد. ابزاری که این دو را به یکدیگر متصل می نماید، قابلیت این را دارد تا سیستم رباتیک را در جهات مختلف حرکت دهد تا این سیستم بتواند به طور دقیق دستگاه تنفس مصنوعی را کنترل کند. دوربین متصل به این دستگاه تصاویری را از دستگاه تنفس مصنوعی ثبت نموده و به تبلت اپراتور در خارج از اتاق می فرستد.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 10 مهر 1399 بروزرسانی: 10 مهر 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 841

به "کنترل ونتیلاتور از راه دور با سیستم روباتیک" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کنترل ونتیلاتور از راه دور با سیستم روباتیک"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید