گنبدی تاریخی از نظرها محو شد

به گزارش کوه سفید، براساس خبرهای بدست رسیده، گنبد تکیه تاریخی سید فتح الله ورامین در پی ساخت و ساز انجام شده توسط اداره اوقاف و امور خیریه ورامین محو گشت.

گنبدی تاریخی از نظرها محو شد

محو شدن گنبد تکیه تاریخی

بر پایه اسناد تاریخی، سید فتح الله از عارفان قرن هفتم هجری، مدرس طلاب و روحانیان بوده که همیشه محل رجوع مردم آن موقع بود. بنای سید فتح الله را مربوط به دوره ایلخانی می دانند که از گنبدی دو پوش و کتیبه ای نقش برجسته با رنگ اخرایی که یادگاری از ایلخانان در ورامین به شمار می رود، برخوردار است. در سال های گذشته و در کنار این بقعه و گلزار شهدا، دو شبستان نیز ساخته شده که محل برگزاری بسیاری از مناسبت ها، آیین های مذهبی و ترحیم اموات بوده است؛ شبستان هایی که گذر زمان، از میزان مقاومت آن کاست و ابتدای سال جاری، اداره اوقاف و امور خیریه ورامین تصمیم گرفت، پس از تخریب آن را بازسازی کند. با تخریب این دو شبستان، گنبد قدیمی بقعه سید فتح الله نمایان شد و اینجا بود که میراث فرهنگی برای جلوگیری از آسیب وارد شدن به این بنای تاریخی و ثبت ملی از ادامه کار جلوگیری کرد. حال پس از ماه ها که بازسازی محوطه این بقعه تعطیل شده بود، عملیات احداث این دو شبستان با صدور مجوز از سوی شهرداری و تأیید نقشه از سوی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران شروع شد، ولی با اجرای عملیات، گنبد قدیمی و زیبای این بقعه از پشت دیواری از بتون مخفی و این امر با اعتراض دوستداران آثار تاریخی روبرو شد.

عملیات احداث شبستان براساس نقشه تأئید شده انجام می گردد

سرپرست اداره اوقاف و امور خیریه شهرستان ورامین گفت: عملیات احداث شبستان تکیه سیدفتح الله براساس نقشه تأیید شده از سوی میراث فرهنگی و پس از اخذ مجوز از سوی شهرداری اجرا شده است. رشید اسدپور اضافه نمود: در طرح اولیه اوقاف، ارتفاع سقف 10 متر در نظر گرفته شده که اگر این طرح اجرا می شد، گنبد در داخل شبستان حفظ می شد، ولی براساس نقشه جدید، هم اکنون سقف ایوان مقابل گنبد، به چهار و نیم متر کاهش یافته که این امر باعث شده تا این گنبد به خوبی نمایان نباشد.

تشخیص تخلف در ساخت و ساز سید فتح الله بر عهده کارشناسان میراث فرهنگی استان است

رئیس دفتر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ورامین نیز در این رابطه گفت: میراث فرهنگی ورامین براساس وظیفه ذاتی خود در حفاظت از آثار تاریخی، یک بار از اجرای عملیات ساخت و ساز تکیه سیدفتح الله جلوگیری کرد تا نقشه این سازه، به تصویب میراث استان تهران رسد. ژیلا خدادادی اضافه نمود: با اصلاحات اجرا شده در ارتفاع شبستان، نقشه تهیه شده از سوی اوقاف و امور خیریه به تصویب میراث فرهنگی استان تهران رسید و هم اکنون عملیات اجرایی براساس این نقشه انجام می گردد. وی با تأیید اینکه اجرای این عملیات باعث محو شدن سازه گنبد تکیه تاریخی سید فتح الله ورامین از منظر عمومی شده، گفت: تشخیص تخلف در ساخت و ساز این بقعه بر عهده کارشناسان میراث استان تهران است و قطعا اگر ارتفاع بیشتر از میزان تعییه شده در نقشه باشد، با آن برخورد قانونی می گردد.

منبع: ایرنا

منبع: همگردی
انتشار: 24 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 230

به "گنبدی تاریخی از نظرها محو شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گنبدی تاریخی از نظرها محو شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید