377 روستای آذربایجان شرقی خالی از سکنه است

به گزارش کوه سفید، خبرنگاران/آذربایجان شرقی مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری آذربایجان شرقی گفت: درحال حاضر دو هزار و 709 روستای استان دارای سکنه و 377 روستای خالی از سکنه است.

377 روستای آذربایجان شرقی خالی از سکنه است

برای سفری دلچسب با قیمت تورهای مسافرتی آذربایجان همراه شوید و از شهر زیبای باکو دیدن کنید و با فرهنگ مردم خونگرم آذربایجان آشنا شوید.

تقی کرمی اضافه کرد: با وجود خالی شدن 377 روستا از سکنه در سال های اخیر، هم اکنون فرایند مهاجرت معکوس به روستاها در سطح استان آغاز شده و از طرح های بوم گردی استقبال خوبی شده است.

وی، وجود زمینه های مالی و نیز مسائل فزاینده زندگی شهری را از جمله عوامل بازگشت به روستاهای استان توصیف کرد.

وی با بیان این که طرح تدوین سند توسعه اشتغال پایدار روستاهای استان براساس برنامه ششم دولت در دست اجراست، گفت: تا به امروز سند توسعه اشتغال پایدار 65 روستا به عنوان پایلوت تکمیل شده است.

کرمی در این خصوص اظهار کرد: براساس بند یک ماده 27 برنامه ششم سازمان برنامه و بودجه کشور دولت مکلف شده سالانه برای پنج هزار روستای بالای 20 خانوار سند توسعه اشتغال پایدار تدوین کند که سهم استان آذربایجان شرقی از این طرح یک هزار و 280 روستا است.

وی گفت: تفاهم نامه تدوین سند توسعه اشتغال پایدار این روستاها در استان توسط سازمان برنامه و بودجه با دانشگاه تبریز منعقد و کارهای مطالعاتی آن ها آغاز شده است.

کرمی با استناد به گزارش های میدانی اعلام کرد: با وجود اینکه در سال های بعد از انقلاب اقدامات و کارهای بزرگی در زمینه توسعه زیرساخت ها، راه، آب، برق و گاز در روستاهای کشور شده، اما از نظر نیازسنجی و نیز شاخص های فرهنگی و اجتماعی فعالیتی انجام نشده و غفلت در این بخش موجب هدررفت بسیاری از سرمایه گذاری ها شده است.

وی، رویکرد تک بعدی و کشاورزمحور بودن روستاها را از عمده ترین دلایل مهاجرت و خالی شدن روستاها از سکنه اعلام کرد و گفت: با توجه به تحولات و ضرورت های امروز، کشاورزی به تنهایی جوابگو نیست و باید همه ظرفیت های بومگردی، گردشگری و خدمات فرهنگی و احتماعی در روستاها مورد توجه قرار گیرد.

مدیرکل دفتر امور روستایی استانداری آذربایجان شرقی، میانگین طرح های مقاوم سازی روستاهای استان 53 درصد اعلام کرد و گفت: این رقم در سطح کشور 45 درصد است.

به گزارش روابط عمومی استانداری آذربایجان شرقی، وی اشاره نمود: در راستای رویکردهای دولت، بحث اشتغال در تمامی دهیاری های استان مورد توجه قرار گرفته و در این ارتباط افزون بر 463 میلیارد تومان تسهیلات به علاوه 90 میلیارد تومان از دفتر امور روستایی استان به مناطق روستایی پرداخت شده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 25 بهمن 1398 بروزرسانی: 19 مهر 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 317

به "377 روستای آذربایجان شرقی خالی از سکنه است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "377 روستای آذربایجان شرقی خالی از سکنه است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید