ابعاد نگران کننده میلیون ها دلار واردات سمی!

به گزارش کوه سفید، امسال در مجموع بیش از 170 میلیون دلار کود شیمیایی و سموم تکنیکال از گمرک ترخیص و وارد ایران شده است؛ اینکه کیفیت و نحوه مصرف سموم و کودهای وارداتی در امسال و سال های گذشته در جریان اخیر برگشت محصولات کشاورزی ایران چه نقشی می تواند داشته باشد موضوعی تامل برانگیز است.

ابعاد نگران کننده میلیون ها دلار واردات سمی!

به گزارش ایسنا، محصولات کشاورزی از اهمیت ویژه ای در صادرات غیر نفتی ایران برخوردار است و آمار نشان می دهد که به ویژه از سال گذشته رکوردهای جدیدی برای صادرات این اقلام ثبت شده بود.

رکورد شکنی های صادرات کشاورزی متوقف می شود؟

گذری بر آمار گمرک ایران نشان می دهد که در همین ایام در سال قبل، صادرات محصولات کشاورزی 25.9 درصد نسبت به 10 ماهه سال 1398 افزایش داشت و به بیش از هفت میلیون تن به ارزش 4.9 میلیارد دلار رسیده بود که خود یک رکورد به شمار می رفت و این فرایند رو به رشد ادامه داشت.

بعلاوه در آخرین آمارها، در چهار ماه اول امسال بیش از 2.5 میلیون تن محصولات کشاورزی با ارزش بیش از 1.7 میلیارد دلار صادر شده بود که رشد 9 درصدی داشته است.

با این حال در دو ماه اخیر برگشت محصولات کشاورزی ابعاد نگران کننده ای با خود به همراه داشته که از جمله آن تحت تاثیر قرار دادن بازارهای هدف محصولات کشاورزی است.

پای سم در میان است

سموم و کودهای شیمیایی مصرفی ایران در محصولات کشاورزی و فراتر از حد استاندارد کشورهای مقصد، در برگشت محصولات مورد توجه بوده است، به عنوان نمونه روسیه که 80 درصد صادرات ایران به آن محصولات کشاورزی است علت عدم پذیرش فلفل های ایرانی را وجود سمومی اعلام نموده که با استانداردهای این کشور مطابقت ندارد.

در این مدت اخبار متناقضی هم از برگشت محصولات صادراتی به ترکمنستان، ازبکستان، امارات و هند نیز مطرح بوده است که هنوز شرایط کاملا معینی در رابطه با آنها وجود ندارد و گاها بحث سموم در این موارد نیز مطرح است.

اینکه سالانه مصرف سموم و کودهای شیمیایی در کشاورزی چقدر و نحوه نظارت بر مصرف آن چگونه است را باید وزارت جهاد کشاورزی پاسخ دهد ولی آنالیز آمار تجارت خارجی نشان می دهد که از ابتدای امسال تا 20 آذرماه مقدار واردات کالاهای اساسی 21.8 میلیون تن به ارزش 13.3 میلیارد دلار در 25 گروه کالایی بوده است که سهم سموم و کودهای شیمیایی از آن در مجموع به بیش از 170 میلیون دلار می رسد؛ این اقلام با ارز نیمایی وارد ایران می شود.

ریزش ترخیص کودهای شیمیایی

در دوره مورد آنالیز 150 هزار تن کود شیمیایی به ارزش حدود 104.7 میلیون دلار وارد شده که در مقایسه با دوره مشابه سال قبل 28 درصد از نظر وزنی و 14 درصد ارزش کاهش دارد که علت این کاهش معین نیست. در حدود 9 ماهه سال قبل 206.6 هزار تن به ارزش 121.3 میلیون دلار کود شیمیایی از گمرک ترخیص شده بود.

افزایش واردات سموم

اما بر خلاف کودهای شیمیایی که واردات آن کاهش داشته، سموم تکنیکال شیمیایی با افزایش همراه بوده و 7.7 هزار تن به ارزش 68.4 میلیون تن واردات داشته است در حالی که از ابتدا تا 20 آذرماه پارسال واردات این کالا 5.2 هزار تن به ارزش 55.5 میلیون دلار ثبت شده بود. بر این اساس واردات سموم تکنیکال شیمیایی در امسال 47 درصد از نظر وزنی و 23 درصد ارزش رشد داشته است.

اثر کیفیت و مقدار سموم در برگشت محصولات چقدر است؟

این آمار بیانگر کودها و سمومی است که در امسال از گمرک ترخیص شده و معین نیست که در حال حاضر چه مقدار از این اقلام در انبارهای گمرک موجود است، ولی به هر حال اگر بخشی از مشکل برگشت صادرات محصولات کشاورزی ایران به سموم و کودهای مصرفی و مقدار آن بر شود، به طور حتم در کنار سموم فراوری داخل، اقلام وارداتی حائز اهمیت خواهد بود و جای آنالیز و البته پاسخگویی از سوی مسئولان مربوطه خواهد داشت که از زمان تهیه آن تا رسیدن به ایران، ترخیص و مصرف چه استاندارها و فرایندی را طی می نماید، این در حالی است که تبعات آن می تواند محصولات مصرفی داخل را هم درگیر کند.

منبع: فرارو
انتشار: 22 تیر 1401 بروزرسانی: 22 تیر 1401 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1770

به "ابعاد نگران کننده میلیون ها دلار واردات سمی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ابعاد نگران کننده میلیون ها دلار واردات سمی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید