تداوم پویش در خانه بمانیم لازم است

به گزارش کوه سفید، رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: مجاز شدن ازسرگیری فعالیت دوباره بعضی صنف ها از 23 فروردین ماه توسط ستاد ملی و استانی مقابله با کرونا به معنی از بین رفتن این ویروس در کشور نیست بلکه تنها این کار باهدف رفع کردن نیازها و تأمین معیشت مردم است.

تداوم پویش در خانه بمانیم لازم است

جهت دریافت خدمات حیاط سازی ویلا با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان ارائه دهنده بهترین خدمات طراحی و اجرای محوطه سازی و حیاط سازی می‌باشد.

به گزارش خبرنگاران آنلاین به نقل از ایرنا، دکتر سعید کشمیری چهارشنبه 20 فروردین در نشست شورای اطلاع رسانی استان بوشهر اضافه نمود: وظیفه اصلی این شورا درایو شرایط ارائه اطلاعات لازم به مردم درباره تداوم و استمرار پویش ماندن در خانه باشد و باید هر فردی با رعایت اصل فاصله گذاری اجتماعی کار خود را به سرعت انجام و به منزل بازگردد.

وی بیان نمود: فعالیت دوباره صنف ها به معنی بازگشتن به روال عادی زندگی نیست بلکه همه محدودیت ها در خصوص تردد جاده ای، رفت وآمد، تفریح، دورهمی، مراسم ختم و عزاداری باید همچنان برقرار باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر اضافه نمود: کنترل بیماری کرونا طولانی است و این بیماری تنها مربوط به کشور ما نیست بلکه امروز بیش از 200 کشور جهان را درگیر نموده است و در این شرایط مردم باید تحمل و صبوری داشته باشند و باید طرح تقویت تاب آوری اجتماعی که توسط دولتمردان در دست اجرا است، ادامه یابد.

کشمیری یادآور شد: تا به امروز 200 بنر آموزشی، 182 برنامه تلویزیونی و رادیویی، 200 پیغام زیرنویس، 12 کانال اطلاع رسانی و سایر کارهای تبلیغاتی با همکاری سازمان های دیگر به صورت جداگانه با همکاری بخش خصوصی، مطبوعات و نیروهای مردمی اجرا شده است.

وی ادامه داد: قشرهای مختلف جامعه در این شرایط سخت برای دفاع و صیانت از کیان سلامت مردم پای کار بوده و همچنان هستند زیرا فرایند بیماری کرونا طولانی است و مدت و زمان تعیینی برای سرانجام این بیماری تعیین نیست.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر تأکید کرد: هرگونه بی توجهی از سوی افراد جامعه باعث شعله ور شدن بیماری کرونا و ایجاد خوشه های محلی و گسترش بیماری می گردد و باید از هرگونه تجمع و دورهمی پرهیز گردد.

کشمیری گفت: به گفته مسئولان یک سوم بودجه کشور سال جاری صرف کرونا می گردد، انتظار می رود شورای اطلاع رسانی در خصوص ضرورت اجرای طرح فاصله گذاری اجتماعی و پرهیز از هرگونه تجمع اطلاع رسانی لازم انجام گردد زیرا هرگونه تجمعی باعث ایجاد خوشه های محلی و شعله ور شدن بیماری کرونا می گردد.

وی درباره نقاهتگاه بیماران دارای ویروس کرونا اظهار کرد: در گام نخست خانه معلم وارد کار شد اما به نتیجه نرسیدیم و مردم موافقت نکردند و در زمان حاضر تربیت بدنی همکاری خوبی در این زمینه انجام داده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: وجود نقاهتگاه هیچ خطری برای محیط پیرامونی آن ندارد، به فردی که در حال نقاهت است ماسکی داده می گردد و برای مدت 14 روز برای بیرون رفتن کامل ویروس از بدن باید در نقاهتگاه قرار بگیرد اما بر حذر باشید که به افراد مارک نزنیم و نگونیم کرونایی بلکه باید بگویم فردی که مبتلا به بیماری کرونا است.

کشمیری تأکید کرد: سعی نکنیم انسان ها را با خط کشی و مارک نشان دار کنیم زیرا ممکن است خود ما نیز فردا به این ویروس مبتلا شویم.

وی گفت: با توجه به این که ویروس از دهان، بینی و چشم وارد خون، سیستم گوارش و یا وارد ریه می گردد که بدترین حالت آن این است که وارد ریه گردد به همین دلیل است باید که در کنار شستن دست و صورت، دهان و حلق نیز با مخلوط آب ولرم و یک قاشق مرباخوری نمک در صبح و شب شستشو گردد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر درباره استفاده از ماسک اضافه نمود: برای کسانی که خارج از بیمارستان هستند همین ماسک های پارچه ای و دست ساز برای جلوگیری از پرتاب ترشحات دهانی مفید و ضروری است زیرا تجربه کشورهای دیگر نشان می دهد کشورهایی که از ماسک استفاده کردند درصد شیوع پایین تر از کشورهایی است که از ماسک استفاده نکردند اما برای بیمارستان ها که افراد با بیمار ارتباط مستقیم دارند باید از ماسک های مخصوص و استاندارد استفاده نمایند.

کشمیری ادامه داد: افرادی که یک بار مبتلا به ویروس کرونا شدند ممکن است بازهم بگیرند با توجه به این که این ویروس واکسن و دارویی ندارد و داروهایی که امروز استفاده می گردد تنها داروهای ضدویروس هستند باید بهداشت را رعایت نمایند و حواسشان باشد که دوباره مبتلا نشوند.

وی یادآور شد: تا سال آینده بین 30 تا 70 درصد مردم مبتلا به ویروس کرونا می شوند که 20 درصد علامتی نخواهند داشت، 50 درصد علامت مختصر سرماخوردگی و 20 درصد احتیاج به بستری دارند دلیل ترس ما و متوقف کردن کشور این است که دوره زمان ابتلا را طولانی کنیم زیرا اگر قرار باشد همه باهم به این ویروس گرفتار شوند هیچ کشوری توان درمان یک باره این بیماری را ندارد و امکانات موجود جوابگو نخواهد بود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: در استان بوشهر سرجمع 100 تخت ای سی یو و 100 تخت ویژه وجود دارد به این معنی که به ازای هر هزار نفر یک و نیم تخت و تا سرانجام سال با بهره برداری از پروژه های درمانی در دست اجرا این رقم به ازای هر هزار نفر به 2 دهم تخت افزایش می یابد و در سایر کشورهای دیگر ازجمله انگلستان نیز به ازای هر 100 نفر 6 تخت و در ژاپن نیز به ازای هر هزار نفر هشت تخت و هشت دهم تخت ویژه وجود دارد.

کشمیری گفت: از مهم ترین دلایلی که شهرستان دیر تا امروز همچنان سفید و به دوراز کرونا است، اجرای دقیق اصول بهداشتی، فاصله گیری اجتماعی و مراقبت های مردمی است.

وی اضافه نمود: در این شهرستان اصول بهداشتی و سواد سلامت بسیار جدی و متعهدانه اجرا شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر ادامه داد: شهرستان دیر پیشگام در نظافت عمومی و جاگذاری شیر آب در معابر برای شستن دست ها، خط کشی و فاصله گذاری روبروی نانوایی ها و عابر بانک ها است و مردم این شهرستان هم استقبال خوبی کردند و رعایت می نمایند.

کشمیری با اشاره به این که در استان بوشهر میزان سواد رسانه ای و سلامت بالا است اضافه نمود: در کوچه ها نیز بعضی بانوان کوه نشینی ها را بافاصله استاندارد انجام می دهند و باید گفت که هر جا موضوع بهداشت جدی گرفته گردد آنجا آسیب کمتری می بیند.

وی گفت: در شهرستان دشتستان تا به امروز 60 بیمار دارای ویروس کووید 19 شناسایی شده است و به مردم این شهرستان هشدار داد مراسم ختم برگزار نکنید.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: بعضی از مردم دشتستان رعایت نمی نمایند و حتی در خانه هم مراسم ختم را برگزار می نمایند این در حالی است که برگزاری مراسم ختم در مسجد و خانه تفاوتی ندارد.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 20 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 477

به "تداوم پویش در خانه بمانیم لازم است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تداوم پویش در خانه بمانیم لازم است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید