ترفند های عالی برای از بین بردن لک و نم دیوار

به گزارش کوه سفید، در این گزارش با ترفند های عالی برای از بین بردن لک و نم دیوار آشنا شوید.

ترفند های عالی برای از بین بردن لک و نم دیوار

به گزارشهمانطور که همه ما میدانیم نم دیوار یکی از مسائل موجود در اغلب خانه ها می باشد که کوشش افراد را برای داشتن یک دیوار سالم و زیبا، و در پی منزلی شیک و تمیز با شکست روبرو می کند.

از بین بردن لکه های نم ممکن است برای برخی از افراد سخت و یا حتی غیر ممکن باشد که در همان لحظه اول تصمیم به رنگ آمیزی و یا تعویض، تخریب و ساخت دوباره منزل می افتند.

برای برطرف سازی لکه های ایجاد شده از نم و رطوبت ضروری است ابتدا علت را شناسایی کرده و آن را پیدا کنید. تمامی این گزینه ها میزان عمق و پهنای لکه، قارچ و کپک می توانید نسبت به برطرف سازی لکه اقدام نمایید.

اگر لکه ها سطحی باشد، در این زمان ضروری است تا استفاده از ایده ها و تکنیک هایی ساده و ارزان که البته در این مطلب آن ها را می کنیم، برطرف سازید.

این لکه های نم علاوه بر زشت کردن نمای دیوار و سقف، می توانند در صورت پیشرفت و جدی شدن امنیت آن ها را هم تحت الشعاع قرار بدهند.

از جمله عللی که رطوبت و نم را در دیوار موجب می شود، خشکاندن رخت ها در درون منزل می باشد. به این صورت که رخت خیس و نم دار برای زمانی طولانی درون منزل باقی می ماند و کم کم موجب رطوبت خانه می شود.

از دیگر علل ایجاد لکه می توان به بسته شدن پنجره ها و در ها اشاره داشت. به همین منظور پیشنهاد می شود برای یک ربع ساعت پنجره ها را باز نمایید.

برخی دیوار های خود را به طور مکرر و با بهره گیری از میزان آبی فراوان شست و شو می دهند؛ که در برخی مواقع از شوینده های قدرتمندی هم استفاده می نمایند.

در چنین مواقعی قطعا رنگ و جنس دیوار آسیب می بیند که در نتیجه موجب به وجود آمدن نم و رطوبت و لکه ها، شوره ها، قارچ های حاصل از آن می شود؛ که در اینجا باید گفته شود شستشوی دیوار باید با دستمال مرطوب انجام بگیرد نه آب. اسپری کردن هم ایده مناسبی به تعداد می رود.

-یافتن علت ایجاد نم و رطوبت

-برطرف سازی منشا ایجاد رطوبت

-کم کردن نم منزل

-برطرف ساختن لکه های رطوبت دیوار و سقف خانه

-مشخص کردن جنس سقف و دیوار

-معین کردن سطحی و یا عمیق بودن لکه های نم

-در نهایت تمیز نمودن لکه های نم سقف و دیوار

-از بین بردن لکه های رطوبت، قارچ و کپک دیوار

چندین راه چاره موثر برای برطرف و از بین بردن لکه های ناشی از نم دیوار یا سقف وجود دارد که در ادامه به توضیح هر یک از این روش ها پرداخته ایم.

1-استفاده از وایتکس

برای برطرف سازی لکه های نم تازه ایجاد شده می توانید از وایتکس (یا همان آب ژاول) به بیانی سفید نماینده را به کار ببرید، به این صورت که یک پیمانه سفید نماینده (وایتکس) را درون چهار آب افزوده و یا 1 واحد از آن را درون 10 واحد آب حل نمایید.

سپس با استفاده از پارچه آن را بر روی لکه رطوبت روی دیوار و یا سقف بکشید. اما در صورت کهنه بودن لکه بهتر است از عمل لایه برداری سطح دیوار و در نهایت رنگ آمیزی مجدد بهره ببرید. از این محلول علاوه بر برطرف لکه های نم می توانید برای برطرف لکه های حاصل از قارچ و کپک، و شوره دیوار هم بهره ببرید.

2-استفاده از سرکه

لکه های نم عموما به علت وجود رطوبت در محیط خانه ایجاد می شوند که تاریک بودن محیط سرعت رشد آن ها را هم بیشتر می کند. در صورتی که برطرف نشوند رشد کرده و میزان زیادتری از دیوار و سقف به خصوص گوشه ها را می پوشانند.اغلب پس از ایجاد نم، به مرور قارچ، کپک و شوره به وجود می آید که برای از بین بردن آن ها می توانید از سرکه سفید بهره ببرید.

برای این منظور می توانید یک قاشق غذاخوری سرکه سفید را همراه یک پیمانه آب ترکیب کرده و بعد پارچه ای را با این محلول مرطوب سازید و محکم بر روی دیوار بکشید.

پس از طی شدن این مرحله آن را با استفاده از دستمالی مرطوب شده با آب آبکشی نمایید. اغلب با انجام این عمل تمامی لکه های نم و قارچ و شوره برطرف می شوند، ولی چنانچه با سرکه سفید از بین نرفتند شما می توانید از پودر ماشین لباس شویی آنزیم دار بهره ببرید.

جهت پاک کردن قارچ حاصله روی دیوار حمام، میزانی از این محلول را به صورت اسپری بر روی نقطه مورد نظر بپاشانید. یک ربع ساعت زمان ضروری است تا تمامی قارچ ها تمیز شوند. سپس آبکشی نمایید.

3-جوش شیرین

در زمینه آشپزی و بعلاوه در مصارف مختلف کاربردی گوناگون جوش شیرین استفاده می شود. این مواد ضد باکتری و ضد قارچ می باشد که خاصیت تمیز نمایندگی زیادی دارد و بر همین اساس است که از آن در دنیا گوناگون استفاده می شود. یکی از این مصارف را از بین بردن لکه های نم، قارچ و شوره است که علاوه بر برطرف سازی، از رشد آن هم جلوگیری می کند.

برای این منظور می توانید میزان فراوانی جوش شیرین را بر روی نقطه مورد نظر ریخته و با یاری قلمو در همان نقطه بمالید. 20 دقیقه در همین حالت باقی بماند، سپس آن را شست و شو دهید.

4-استفاده از بوراکس

این ماده طبیعی، یک نوع پاک نماینده مناسب و البته ارزان محسوب می شود توانایی برطرف ساختن کپک و قارچ را دارا می باشد.

5-نمک دریا

نمک دریا علاوه بر ویژگی از بین بردن قارچ و کپک، دارای خاصیت ضد عفونی و پاک نمایندگی هم می باشد. جالب است بدانید که نمک دریا موجب کشیدن رطوبت از محیط های بسته می شود و به این صورت نم و رطوبت و قارچ می شود.

به صورت مستقیم و بدون ترکیب با آب در بخش نم کشیده و لکه شده می ریزند. البته عده ای از آن جهت مانع شدن از زیاد شدن و رشد قارچ ها و رطوبت در همان ابتدای امر استفاده می نمایند.

6-پودر لباس شویی آنزیم دار

برای از بین بردن لکه های نم و رطوبت در صورتی که به مرحله جدی آن رسیده است، می توانید از پودر لباس شویی دارای آنزیم بهره ببرید. به این صورت که کمی از پودر را درون آب ترکیب نمایید و از طریق آن لکه های رطوبت و قارچ را برطرف سازید.

7-دستگاه رطوبت گیر

از این وسیله یکی از وسایل تهویه محسوب می شود که اغلب در نواحی سردسیر و پر بارش به کار گرفته می شود. این دستگاه نم و رطوبت منزل را می گیرد.

8-رنگ آمیزی دیوار

اغلب اوقات لکه ها سطحی هستند و به علت عمیق نبودن و تازه بودن آن ها می توانید برای از بین بردن لکه های نم دیوار از روش های بالا بهره ببرید.

اما گاهی هم اوضاع بر وفق مراد شما نمی شود. یعنی حواستان نبوده و لکه رشد کرده، زیاد و عمیق شده است؛ بنابراین از این تکنیک ها کاری بر نمی آید و تنها راه، رنگ آمیزی و یا ترمیم دیوار است.

به این صورت که اگر دیوار شما گچی می باشد با استفاده از کمی گچ قسمت های آسیب دیده را پوشش می دهید. در صورت رنگ بودن دیوار و یا کاغذ دیواری می توانید کاغذ دیواری از همان مدل، طرح و رنگ پیدا کرده و بهره ببرید. یا اینکه رنگی (رنگ روغن) شبیه رنگ دیوار را برای پوشش دادن لکه ها به کار ببرید.

هیچ گاه لکه ها، قارچ ها و کپک ها را با استفاده از پرده، مبل و یا … پوشش نداده، پنهان نسازید. بلکه در پی برطرف و برطرف سازی آن باشید.

با پنهان ساختن آن ها در پشت لوازم از چرخش هوا جلوگیری کرده اید. با این کار در واقع فرایند سرعت رشد آن ها را بیشتر کرده اید. راه چاره برطرف ساختن آن ها است نه پنهان ساختن.

چنانچه میزان لکه های زرد رطوبتی خیلی عمقی می باشد، ممکن است علت ایجاد رطوبت ترکیدگی لوله باشد که در این صورت باید پیش از هر کاری با متخصصین این زمینه هماهنگ کنید.

توجه داشته باشید هنگام تمیز نمودن و از بین بردن لکه های نم، پارچه ای که استفاده می کنید باید تمیز باشد؛ و اینکه در حین انجام پاک کردن به هیچ وجه از پارچه آلوده استفاده شده، مجددا بهره نبرید.

اگر دیوار شما ساخته شده از گچ می باشد، می توانید از تکنیک های ذکر شده بهره ببرید. اما اگر دیوار و یا سقف منزل شما تهیه شده از پنل می باشد، نمی توانید از این روش ها بهره ببرید، زیرا در صورت انجام این اقدامات، دوباره کپک و قارچ در آن قسمت آغاز به رویش می کند. در چنین دیوار ها و یا سقف هایی باید بخش آسیب دیده را عوض نمایید.

هنگام از بین بردن لکه ها، قارچ و کپک حاصل از نم دیوار باید از ماسک، دستکش و عینک بهره ببرید. دیگر اینکه در زمان انجام این اقدامات پنجره ها و در ها بسته نباشند.

استفاده از محلول های ترکیب شده برای تمیز کردن دیوار نباید به گونه ای زیاد باشد که از روی سقف و یا دیوار چکه نماید. اسپری کردن روش خوبی است.

اغلب بهتر است دستمال کمی زبر باشد. بعلاوه گاهی با توجه به میزان قارچ و لکه از اسکاچ بهره ببرید.

از تهویه مناسب در منزل خود بهره ببرید.

روزی 20 - 30 دقیقه در و پنجره حمام را باز بگذارید تا رطوبت آن خارج شود.

از خشک کردن لباس ها در درون منزل پرهیز نمایید، حداقل پیش از قرار دادن در منزل، درون خشک کن لباسشویی قرار دهید تا آب آن گرفته شده و نسبتا خشک شوند.

منبع:ایران ناز

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 1 مهر 1400 بروزرسانی: 1 مهر 1400 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1481

به "ترفند های عالی برای از بین بردن لک و نم دیوار" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترفند های عالی برای از بین بردن لک و نم دیوار"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید