توده بدخیم 24 کیلویی از بدن مرد بیمار در تهران خارج شد ، 9 ساعت جراحی پیچیده ؛ برخی اندام ها از دست رفتند

به گزارش کوه سفید، متخصص جراحی از خارج کردن یک توده 24 کیلویی از بدن بیمار 46 ساله با درگیری بخشی از ارگان های بدن و عروق اصلی در بیمارستان طالقانی تهران اطلاع داد.

توده بدخیم 24 کیلویی از بدن مرد بیمار در تهران خارج شد ، 9 ساعت جراحی پیچیده ؛ برخی اندام ها از دست رفتند

به گزارش خبرنگاران، حسام الدین اقلیمی متخصص جراحی و فلوشیپ پیوند کبد و مجاری صفراوی درباره بیمار 46 ساله ای که با توده شکمی ارجاع داده شد، گفت: فرد پیش از این متوجه وجود توده ای در قسمت کشاله ران شده که به تدریج رشد و به سمت ناحیه شکم توسعه پیدا نموده بود. به علت پیگیری نکردن بیمار و ترس از عمل جراحی، این توده بزرگ تر شد تا اینکه به ما ارجاع داده شد.

جزئیات جراحی

وی ادامه داد: لیپوسارکوم ها توده های بدخیمی هستند که در سلول های چربی ایجاد می شوند. سابقه برداشتن چربی در قسمت کشاله ران در پرونده پزشکی بیمار وجود داشت که 15 سال پیش صورت گرفته بود. به مرور زمان در محل عمل قبلی، توده چربی نو لمس شده و توسعه پیدا نموده بود و با رشد این توده، کلیه سمت چپ، قسمت چپ روده و عروق اصلی شکم و پای سمت چپ درگیر شد که این موضوع جراحی را سخت تر کرد.

به گفته اقلیمی، عمل جراحی این فرد حدود 9 ساعت به طول انجامید. توده همراه با کلیه سمت چپ و قسمت چپ روده بزرگ برداشته و از عروق اصلی اندام تحتانی چپ جدا شد.

شرایط بیمار

متخصص جراحی اضافه نمود: خوشبختانه با همکاری با تیم بیهوشی این عمل جراحی موفقیت آمیز انجام شد و بیمار پس از گذراندن مدت کافی بستری در بخش مراقبت ویژه، به بخش عادی منتقل شد. بیمار در شرایط عمومی مطلوب است و جراحی عارضه ای در پی نداشت.

اقلیمی با اشاره به اینکه توده حدود 24 کیلوگرم وزن داشت، مطرح کرد: نکته مهم در این قبیل عمل ها برداشتن کامل ضایعه است، چراکه قاعدتاً این ضایعه ها، توده های بدخیمی هستند و نباید اثری از آن در بدن باقی بماند. پس از جراحی نیز در صورت لزوم باید برای رادیوتراپی اقدام گردد.

وی توضیح داد: هرگونه توده غیرطبیعی در بدن احتیاج به آنالیز پزشک و در صورت احتیاج تجویز سونوگرافی، سی تی اسکن و ام ار آی دارد. مراجعه زودهنگام افراد منجر به تشخیص به موقع و کم بودن وسعت جراحی خواهد شد. از طرفی متأسفانه چون شیمی درمانی مؤثری برای این نوع توده وجود ندارد، برترین درمان جراحی است، از همین رو تمام توده، همراه با ارگان های درگیر باید خارج گردد.

جزئیات جراحی

محسن آرین نیک متخصص بیهوشی و استادیار بیهوشی دانشگاه نیز در مورد این جراحی مطرح کرد: پیش از عمل جراحی، در کلینیک بیهوشی مشاوره قلب و ریه و پیگیری بیمار انجام و سعی شد از تمام ظرفیت موجود در بیمارستان برای انجام عمل جراحی استفاده گردد.

وی ادامه داد: بیمار توده وسیع شکمی داشت و علاوه بر درگیری کلیه و روده، عملکرد ریه نیز تا حدودی مختل شده بود، این موضوع چالشی را در بیهوشی ایجاد کرد که خوشبختانه به یاری مانیتورینگ های روتین و مانیتورینگ های تهاجمی حسن عمل برای بیمار، جراحی موفقیت آمیز بود.

محسن آرین نیک اظهار کرد: با توجه به طولانی بودن زمان جراحی، خون، فرآورده های خونی و مایعات برای بیمار تأمین شد و شرایط قلبی و عروقی بیمار پایدار ماند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 22 خرداد 1402 بروزرسانی: 22 خرداد 1402 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1935

به "توده بدخیم 24 کیلویی از بدن مرد بیمار در تهران خارج شد ، 9 ساعت جراحی پیچیده ؛ برخی اندام ها از دست رفتند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توده بدخیم 24 کیلویی از بدن مرد بیمار در تهران خارج شد ، 9 ساعت جراحی پیچیده ؛ برخی اندام ها از دست رفتند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید