تورم و نقدینگی را دریابید

به گزارش کوه سفید، شعار دادن در سال های گذشته تبدیل به اصلی ترین برنامه مسوولان و تصمیم گیران دولت و مجلس شده است. در شرایطی که اقتصاد ایران با مسائل گسترده و زیرساختی دست وپنجه نرم می کند، مسوولان صحبت هایی می کنند که نه تنها اجرای بسیاری از آنها از دسترس شان خارج است که حتی تحت تاثیر شعارها، رسیدگی به مسائل حیاتی اقتصاد نیز فراموش می شود.

تورم و نقدینگی را دریابید

شعارهایی که در سال های گذشته داده شده یا اساسا توان تاثیر گذاری بر زندگی مردم و کاهش مسائلشان را نداشته یا حتی چنین طرح هایی اجرایی شده اند، خود به ایجاد مسائل جدید دامن زده اند. در سال ها و حتی دهه های گذشته بسیاری از کارشناسان اقتصادی بارها هشدار داده اند که وابستگی به پول نفت برای اقتصاد کشور زیان آفرین است و این پول چه به دست دولت برسد و چه نرسد مسائل خاص خود را خواهد داشت. وقتی پول نفت به دست دولت می رسد، منابع سرشار آن، باعث افزایش سرعت رشد نقدینگی و به دنبالش تورم می شود.

دولت ها برای عمل به شعارهایشان پول نفت را به بخش های مختلف اقتصادی کشور سرازیر می کنند و نتیجه تورمی چنین برداشتی از منابع نفتی از فوایدش بیشتر است. وقتی بنا به دلایلی مانند تحریم یا کاهش قیمت جهانی نفت، دسترسی دولت به منابع درآمد این حوزه کاهش پیدا می کند، کشور برای اداره امورات جاری خود با اما و اگرهای جدی روبرو می شود که بخشی از آنچه که امروز در کشور به وجود آمده نتیجه همین رویکرد است. شعار از حل کردن مشکل تحریم ها و قطعی بودن دسترسی به پول نفت نیز جزو شعارهایی است که حتی اگر در دوره ای مانند برجام به وقوع بپیوندد نیز با تصمیم رییس جمهور امریکا شرایط کاملا بر هم می ریزد و این از دسترس مسوولان داخلی خارج است.

در رابطه با تصمیماتی که می توان برای کاهش فشارها بر اقتصاد ایران گرفت و وابستگی به خارج ندارند اما هیچ تغییری رخ نمی دهد. در دهه های گذشته اقتصاد ایران همواره با مشکل نقدینگی و تورم حاصل از آن روبرو بوده و دو رقمی ماندن تورم به عاملی برای کاهش قدرت خرید مردم بدل شده و فشاری که امروز به کم درآمدها می آید ریشه در همین شرایط دارد. وقتی قدرت خرید پایین می آید، دولت و مجلس مجبور می شوند تن به افزایش پایه حقوق و درآمد بدهند که این موضوع خود به افزایش سرعت رشد نقدینگی منجر می شود و در نهایت تورمی جدید به وجود می آورد و این سیکل معیوب سال هاست که در اقتصاد ایران تکرار می شود. اگر دولت، مجلس یا سایر تصمیم گیران قصد کاهش فشارها بر مردم را دارند باید با عبور از شعارها، مسیری را باز کنند که با استفاده از علم روز کارشناسان، مسائل اساسی در داخل اقتصاد کشور راه حلی قطعی پیدا کنند. در غیر این صورت، ما هر سال شاهد آن هستیم که در فصل بودجه یا در رابطه با دیگر طرح ها، صرفا شعارهایی مطرح می شوند که تصویب شدن یا تصویب نشدن شان هیچ گره ای از مسائل اقتصادی کشور و مردم باز نمی کند.

منبع: اتاق بازرگانی ایران
انتشار: 21 اسفند 1399 بروزرسانی: 21 اسفند 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1166

به "تورم و نقدینگی را دریابید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تورم و نقدینگی را دریابید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید