تورم کالاهای بادوام از تورم دیگر کالاها سبقت گرفت

به گزارش کوه سفید، خبرنگاران : آمارهای مرکز آمار نشان می دهند در حالی که تورم کالاها در تیرماه برابر با 6.4 درصد بوده، اما تورم کالاهای بادوام 10.4 درصد اعلام شده است. این در حالی است که شاخص قیمت مصرف کننده برای کالاهای بی دوام 5.6 درصد و برای کالاهای کم دوام 6.2 درصد محاسبه شده است.

تورم کالاهای بادوام از تورم دیگر کالاها سبقت گرفت

به گزارش خبرنگاران به نقل از ایبِنا، معاونت آنالیز های مالی اتاق بازرگانی تهران در گزارشی به جزییات تورم مصرف کننده در تیرماه براساس آمارهای مرکز آمار ایران پرداخته و نوشته است: تورم سالانه در تیرماه به 26.4 درصد و تورم نقطه ای نیز در این ماه به 26.9 درصد رسید. این در حالی است که تورم ماهانه در این ماه هم برابر با 6.4 درصد بود.

براساس این گزارش، تورم خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات برابر با 6.7 درصد بود. همچنین تورم خوراکی ها برابر با 6.7 و خوراکی های تازه 7.6 درصد اعلام شده است. این در حالی است که شاخص قیمت مصرف کننده برای سایر خوراکی ها معادل 5.7 درصد بوده است.

البته آمارهای مرکز آمار نشان می دهند که شاخص قیمت مصرف کننده برای کالاهای غیرخوراکی و خدمات معادل 6.3 درصد بوده است. براساس این گزارش در حالی که تورم کالاها در تیرماه برابر با 6.4 درصد بوده، اما تورم کالاهای بادوام 10.4 درصد اعلام شده است. این در حالی است که شاخص قیمت مصرف کننده برای کالاهای بی دوام 5.6 درصد و برای کالاهای کم دوام 6.2 درصد محاسبه شده است.

شاخص قیمت مصرف کننده در بخش خدمات 6.5 درصد شد

براین اساس شاخص قیمت مصرف کننده در بخش خدمات نیز 6.5 درصد اعلام شده است. سهم خوراکی ها، آشامیدنی ها و دخانیات از تغییرات ماهانه شاخص کل قیمت مصرف کننده در تیرماه نسبت به ماه قبل از آن معادل 2.1 درصد، خوراکی ها دو واحد درصد، خوراکی های تازه 1.2 واحد درصد، سایر خوراکی ها 0.8 واحد درصد و کالاهای غیرخوراکی و خدمات نیز 4.3 واحد درصد بوده است.

از سوی دیگر سهم کالاها از تغییرات ماهانه شاخص کل قیمت مصرف کننده در مدت زمان مشابه 3.8 درصد و برای خدمات 2.6 واحد درصد اعلام شده است.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 3 مهر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 828

به "تورم کالاهای بادوام از تورم دیگر کالاها سبقت گرفت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تورم کالاهای بادوام از تورم دیگر کالاها سبقت گرفت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید