ایران: به اندازه کافی از کره جنوبی وعده شنیده ایم

به گزارش کوه سفید، اواسط بهار، سئول گفت یک بسته کمک های دارویی به ارزش 500 هزار دلار به ایران ارسال کرده و بسته بعدی را به ارزش دو میلیون دلار خواهد فرستاد. این اقدام با واکنش منفی ایران روبرو شد و سخنگوی وزارت خارجه ایران همان زمان با انتقاداتی که به سئول مطرح کرد، میزان بدهی کره جنوبی به ایران را رسما گفت؛ هفت میلیارد دلار.

ایران: به اندازه کافی از کره جنوبی وعده شنیده ایم

به گزارش گروه رسانه های دیگر خبرگزاری خبرنگاران، تسویه بدهی سئول به تهران همچنان سوژه بحث بین این دو کشور است. در تازه ترین تحول در این زمینه، وزارت خارجه کره جنوبی از مذاکره مقامات این کشور با ایران درباره گسترش تجارت کالاهای بشرمحبت آمیز به ویژه در زمینه درمان خبر داد. در واکنش به این ادعا، سخنگوی وزارت خارجه ایران گفت: به اندازه کافی از کره جنوبی وعده شنیده ایم. بنابراین فقط منتظر اقدامات ملموس و برجسته هستیم.

سیدعباس موسوی ادامه داد: طبعا کسی در ایران منتظر محموله نیم میلیون یا دو میلیون دلاری نیست. امیدواریم مقامات کره ای حجم منابع اقتصادی مردم ایران در این کشور و وجودنداشتن هیچ منع قانونی برای تجارت با ایران را به یاد داشته باشند.

اظهارات موسوی در کنایه به بسته های ارسالی پیشین کره جنوبی و ادعاهای مقامات این کشور در این زمینه مطرح می شود. اواسط بهار، سئول گفت یک بسته کمک های دارویی به ارزش 500 هزار دلار به ایران ارسال کرده و بسته بعدی را به ارزش دو میلیون دلار خواهد فرستاد. این اقدام با واکنش منفی ایران روبرو شد و سخنگوی وزارت خارجه ایران همان زمان با انتقاداتی که به سئول عنوان نمود، میزان بدهی کره جنوبی به ایران را رسما گفت؛ هفت میلیارد دلار.

طبق اعلام وزیر خارجه کره جنوبی، این کشور قرار است درباره گسترش تجارت کالاهای بشرمحبت آمیز مانند دارو، روز چهارشنبه با ایران مذاکراتی مجازی انجام دهد. به گزارش ایسنا به نقل از خبرگزاری یونهاپ، در این راستا، وزارت امور خارجه کره جنوبی اعلام کرده است که مذاکرات بر تطابق نیازهای ایران در زمینه دارو و تجهیزات پزشکی با موارد قابل ارائه از سوی کره جنوبی معطوف خواهد بود.

در این مذاکره لی سونگ هو، معاون وزیر امور خارجه کره جنوبی در امور اقتصادی از طرف کره و محمدرضا شانه ساز، رئیس سازمان غذا ودارو و مقامات بانک مرکزی نیز از طرف ایران حضور خواهند داشت.

گلایه های تهران از سئول

ادبیات مقامات ایرانی در این زمینه در ماه های اخیر صریح تر شده است. موسوی که در واکنش به ارسال بسته نیم میلیون دلاری گفته بود کره ای ها زحمت کشیده اند!، همین دوشنبه در نشست خبری هفتگی اش در پاسخ به سؤالاتی دراین باره گفته بود: ما هم در تهران و هم در سئول و در ملاقات هایی که در سطوح مختلف با یکدیگر داشته ایم، اعلام کرده ایم که اقدام کره جنوبی در عدم بازگرداندن پول های ایران برخلاف روابط محبت آمیز و سنتی بین دو کشور است و ما از آنها خواسته ایم که اراده کشور ثالثی را در این روابط دخالت ندهند.

او با بیان اینکه بهانه های مطرح شده از سوی کره جنوبی در مورد این موضوع از جمله تحریم ها و فشارهای آمریکا برای ما قابل قبول نیست، گفت: ما انتظار داریم که آنها به تعهدات خود عمل کنند و اگر مدعی مستقل بودن هستند، این استقلال خود را به نمایش بگذارند و نشان دهند که تحت تأثیر کشورهای ثالث قرار نمی گیرند. آنها به همین دلیل باید پول ایران را آزاد کنند.

موسوی ادامه داد: رابطه آنها با سایر کشورها به خودشان مربوط است و خواست ما این است که بدون دخالت کشورهای ثالث پول ملت ایران را که برای مبارزه با کرونا و عواقب آن به آن نیازمند است، آزاد کند.

موسوی البته تنها مقام ایرانی نیست که در این زمینه لب به انتقاد گشوده است. سه شنبه شخص سخنگوی دولت نیز دراین باره موضع گیری کرد.

علی ربیعی در این باره با ابراز تأسف از تعلل کره در پاسخ به انتظارات طرف ایران گفت: همواره تأکید داشته ایم برای دسترسی به منابع اقتصادی کشورمان در بانک های کره جنوبی، این کشور باید همه روش های قانونی را مورد توجه قرار دهد. بنابراین انتظار داریم کره جنوبی در رویه های غیرقانونی خود تجدید نظر کند و علاوه بر تسهیل در تجارت اقلام بشرمحبت آمیز، در عملیاتی کردن سایر راهکارهای مورد مذاکره تعجیل کرده تا ملت ایران بتواند هرچه سریع تر با دستیابی به منابع اقتصادی خود بر مسائل اقتصادی و بهداشتی ناشی از انتشار ویروس کرونا فائق آید.

ربیعی با اشاره به اینکه کنندگان مجلس نیز به دلیل همکاری نکردن کره جنوبی خواستار انجام اقدامات سریع شده اند، افزود: یقینا انجام ندادن اقدامی درخور از سوی دولت کره جنوبی به منظور انتقال یا بهره برداری از این منابع، پیگیری جدی تر اقدامات حقوقی آغازشده را به دنبال خواهد داشت. سخنگوی دولت البته بار دیگر تأکید کرد: رابطه ایران و کره جنوبی همواره در سطح قابل قبولی بوده و امیدواریم شاهد هیچ اقدامی که به این مناسبات آسیب می زند، نباشیم.

دیوار تحریم واشنگتن در میان رابطه ایران - کره

آنچه ربیعی از آن به عنوان همه روش های قانونی یاد می کند و کشور ثالثی که موسوی از تأثیر اراده اش در این زمینه می گوید، همان چیزی است که دستیار وزارت خارجه ایران در امور آسیای شرقی در گفت وگو با شرق مطرح کرده بود.

رضا زبیب در این گفت وگو که با انتقادهای او از رویکرد سئول همراه بود، توضیح داده بود: کره ای ها آذرماه سال قبل فرستاده ویژه ای به ایران فرستادند که با من مذاکره کرد. سازمان های دیگر از جمله بانک مرکزی هم در مذاکرات مشارکت داشتند. چهار راهکار پیشنهاد دادند که ما گفتیم با همه موارد موافقیم. یکی این بود که از همین پول برای چیزی که آنها نامش را تجارت بشرمحبت آمیز می گذارند، برداشت کنیم.

دوم اینکه بخشی از پول را به مکانیسم تجارت بشرمحبت آمیز سوئیس با ایران بفرستند. سوم اینکه بخشی از این پول جابه جا شود و بعد برای تجارت بشرمحبت آمیز استفاده شود و چهارم اینکه مکانیسمی مشابه مکانیسم تجارت بشرمحبت آمیز سوئیس در کره ایجاد کنند تا از طریق آن بتوانیم از این منابع اقتصادی استفاده کنیم. ما گفتیم با همه راهکار ها موافقیم اما آنها را جایگزین هم نمی دانیم بلکه باید به صورت موازی جلو بروند. خودمان هم راهکار هایی به کره پیشنهاد کردیم.

او بار دیگر اشاره کرد که کره برای اقدام در این زمینه منتظر نظر ایالات متحده است: کره به ما می گوید برای دریافت مجوز این راهکار ها مکرر به آمریکایی ها مراجعه کرده اند اما پاسخی دریافت نکرده اند؛ بنابراین مشاهده می شود برخلاف اینکه آمریکا به دروغ می گوید دارو یا تجارت بشرمحبت آمیز با ایران تحریم نیست اما چنین اجازه ای را نمی دهند؛ کمااینکه کره می گوید آمریکا به ما اجازه نداده است.

زبیب افزود: ما معتقدیم با توجه به روابط دوستی دیرینه دو کشور و حجم پولی که در کره داریم، این راهکار و کاری که شده به هیچ وجه کفایت نمی کند و عملا اتفاق ملموس و برجسته ای در جهت حل مشکل نیفتاده است. معتقدیم حتی در شرایط تحریم های غیرقانونی آمریکا هم کره می تواند خیلی بهتر عمل کند تا تجارت بیشتری بین دو کشور انجام شود. راهکار های مشخصی هم به صورت مستقیم و غیرمستقیم به آنها داده ایم و انتظار داریم کره ای ها واکنش مؤثری نشان دهند.

با توجه به نزدیک بودن انتخابات ریاست جمهوری ایالات متحده و به ویژه با شرایط فعلی صحنه سیاسی آمریکا، برخی ناظران تصور می کنند کره جنوبی نیز مانند کشورهای اروپایی امضاکننده برجام، در حال زمان خریدن از ایران و تلاش برای جلوگیری از ایجاد بحران جدی در روابط تهران - سئول است تا در صورت تغییر احتاقتصادی رئیس جمهور آمریکا، بتواند بدون اینکه مجبور شود بین تقابل با واشنگتن بر سر تعامل با ایران یا برهم زدن روابط سیاسی و تجاری با تهران به خاطر خواست های آمریکا یکی را انتخاب کند، این مسئله را با ایران حل نماید.

منبع: روزنامه شرق

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 11 آبان 1399 بروزرسانی: 11 آبان 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 904

به "ایران: به اندازه کافی از کره جنوبی وعده شنیده ایم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ایران: به اندازه کافی از کره جنوبی وعده شنیده ایم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید