تولیدات انجمن سینمای جوان کرمانشاه به شبکه مستند می رود

به گزارش کوه سفید، کامران رضایی در گفت وگو با خبرنگاران، از پخش دو مستند فراوری شده در انجمن سینمای جوان کرمانشاه در شبکه مستند سیما خبرداد.

تولیدات انجمن سینمای جوان کرمانشاه به شبکه مستند می رود

وی توضیح داد: بنابر تفاهم نامه ای که تیرماه سال جاری با شبکه مستند برای فراوری فیلم هایی با موضوع معرفی جاذبه های بومی و گردشگری استان کرمانشاه منعقد شد دو اثر به عناوین راز سنگ به کارگردانی سامان آریانپور و سروین به کارگردانی مسعود پاریاب به این شبکه برای پخش ارسال شده است.

رئیس انجمن سینمای جوان استان کرمانشاه در مورد موضوع اثر راز سنگ گفت: در این اثر فیلمساز به سراغ سنگ قبرهای منحصر به فردی در اطراف روستاهای ماهیدشت کرمانشاه رفته که هر کدام نقش و نگار خاص خود را دارد.

وی با بیان اینکه این سنگ مزارها قدمتی چند صد ساله دارند گفت: از نکات منحصر به فرد این سنگ ها داشتن نقوشی حکاکی شده متناسب با صندلی اجتماعی متوفی بوده که براساس تحقیق تیم پژوهشی مستند از نمونه های نادر در ایران و منطقه است.

رضایی در مورد موضوع فیلم سروین نیز گفت: مسعود پاریاب نیز در این فیلم داستان سروین یا همان سربندهای محلی مناطق مختلف کرمانشاه را روایت می نماید.

وی اضافه نمود: در این فیلم نشان داده شده که با تغییر جغرافیا و محل زندگی افراد٬ تغییراتی در بافت ٬ جنس و حتی نحوه بستن سروین مشاهده می گردد.

رئیس انجمن سینمای جوان استان کرمانشاه گفت: متاسفانه سروین میراثی رو به فراموشی است که آرام آرام از فرهنگ بومی رخت بربسته است و سازنده این اثر سعی دارد با به نمایش گذاشتن این فرهنگ بومی قدمی در احیای آن بردارد.

وی در مورد سایر عوامل این دو اثر گفت: کار تصویربرداری و تدوین هر دو اثر مذکور را اصغر لایی از تصویربرداران کرمانشاهی و انجمن انجام داده و سرمد شیری نیز صدابرداری آنها را عهده دار بوده است.

رضایی مجری طرح هر دو اثر مذکور را نیز انجمن سینمای جوان استان کرمانشاه بیان کرد و گفت: این انجمن و اعضای آن از پتانسیل های ارزشمند در حوزه فراوری فیلم استان هستند که در جشنواره های زیادی نیز درخشیده اند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 26 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 496

به "تولیدات انجمن سینمای جوان کرمانشاه به شبکه مستند می رود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولیدات انجمن سینمای جوان کرمانشاه به شبکه مستند می رود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید