تولید لوازم خانگی 24 درصد افزایش یافت

به گزارش کوه سفید، رئیس انجمن لوازم خانگی ایران از افزایش 24 درصد تولید لوازم خانگی در سال 99 خبر داد.

تولید لوازم خانگی 24 درصد افزایش یافت

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، از افزایش 24 درصد تولید لوازم خانگی در سال 99 خبر داد و گفت: پیش بینی برنامه تولید برای سال 99 از نظر تعداد حدود 12 میلیون عدد اعم از لوازم خانگی کوچک و بزرگ بود که این رقم تا پایان سال به حدود 15 میلیون افزایش یافت که نشان دهنده رشد 24 درصدی تولید در کشور است.

وی افزود: همزمان در خدمات پس از فروش، کیفی سازی محصولات، بومی سازی حداکثری و صادرات رشد خوبی داشتیم و سال گذشته 345 میلیون دلار انواع محصولات لوازم خانگی به خارج از کشور صادر شد.

هاشمی با بیان اینکه تولید لوازم خانگی در کشور به لحاظ انرژی و نیروی کار ارزان و شرایط جغرافیایی یک مزیت محسوب می شود گفت: باید از این صنعت بیش از این حمایت کرد.

رئیس انجمن لوازم خانگی ایران در خصوص بازگشت شرکت های خارجی به کشور در صورت رفع تحریم ها نیز گفت: باید مراقب باشیم به هیچ عنوان محصول نهایی وارد کشور نشود و سیاست های کشور را به نحوی تدوین کنیم که از واردات محصولات خارجی جلوگیری شود.

هاشمی گفت: در سال 99 تولیدکنندگان داخلی با وجود محدودیت ها، تنگنا های ارزی و تحریم های بین المللی نشان دادند به چنان بلوغی رسیده اند که نه تنها تولیدات خود را از لحاظ کمی افزایش دادند بلکه در زمینه عمق بخشی به ساخت داخل و صرفه جویی ارزی نیز گام های مؤثری برداشتند.

وی افزود: البته کسی با تعامل با دنیا مخالف نیست و ما نباید تعامل را فراموش کنیم، زیرا موجب شکوفایی و افزایش دانش خواهد شد، اما همکاری و تعامل با شرکت های خارجی باید چارچوب مشخصی داشته باشد.

هاشمی بابیان اینکه نباید این واقعیت را فراموش کرد که شرکت های خارجی در بدترین شرایط ما را ترک کردند یا مجبور به ترک شدند افزود: نباید نیاز به تعامل را هم فراموش کنیم.

وی با تاکید بر اینکه شایسته کشور ما نیست که دور آن دیوار بکشیم و اجازه ندهیم هیچکس با ما تعامل کند، گفت: باید برای تعامل الزاماتی بگذاریم البته اینکه این الزامات چه چیزی می تواند باشد، باید مشخص شود.

هاشمی گفت: یکی از این الزامات سرمایه گذاری مستقیم است یعنی شرکت های خارجی در داخل کشور سرمایه گذاری کرده و تولید انجام دهند، یکی دیگر از روش ها تولید به شیوه مشترک با شرکت های داخلی است و دیگری این است که خارجی ها با سرمایه گذاری از تولیدات داخلی سهم بخرند و در تولیدات داخلی سهیم شوند.

وی ادامه داد: این الزامات باعث می شود قالب های روز دنیا وارد کشور شود و از دانش روز دنیا بهره مند شویم و مدیران ما در زمینه های بازاریابی، مدیریت و تولید، آموزش مستمر ببینند بنابراین می توانیم برای شرکت های خارجی تکلیف کنیم که شرایط ما برای ورود آن ها به بازار، این الزامات است و به کسی اجازه نمی دهیم بیاید و بازار ما را خراب کند.

رئیس انجمن تولید صنایع لوازم خانگی ایران با بیان اینکه اگر بر اساس سیاست های کلان کشور قرار شد شرکت های خارجی به بازار ایران بازگردند باید برایشان شرط و شروط بگذاریم گفت: باید آن ها را مکلف کنیم که حتماً مراکز تحقیق و توسعه شان را در داخل کشور ما مستقر کنند یعنی در کشور، دانش محوری اتفاق بیافتند حتی می توان آن ها را مجبور کرد بحث صادرات به کشور ها و بازار منطقه، از ایران دنبال شود و شریک ایرانی این شرکت ها از صادرات آن ها منتفع شود.

هاشمی با بیان اینکه مهم تر از همه این ها وصل کردن قطعه سازان داخلی به شبکه تأمین قطعات و مواد اولیه این شرکت هاست گفت: در این شرایط اگر یک تولیدکننده بزرگ لوازم خانگی که با قطعه سازان خاصی در سراسر دنیا همکاری می کند، قطعه سازان ایرانی را هم در شبکه تأمین قطعات خود بپذیرد این مسئله باعث می شود که شرکت های ایرانی به صورت مستمر دانش خود را در این زمینه ارتقا دهند و قطعه سازی ما وسعت پیدا کند.

وی ادامه داد: ما در انجمن صنایع لوازم خانگی به عنوان بزرگترین تشکل این صنعت، از میان 250 عضو، بیش از 40 عضو قطعه ساز داریم که با اجرای چنین سیاستی ظرفیت تبدیل شدن به تولیدکنندگانی در سطح دنیای را دارند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 8 تیر 1400 بروزرسانی: 8 تیر 1400 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1358

به "تولید لوازم خانگی 24 درصد افزایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تولید لوازم خانگی 24 درصد افزایش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید