روش جهانشمول علمی برای مقابله با کرونا وجود ندارد

به گزارش کوه سفید، سفیر ایران در لندن در صفحه شخصی خود در فضای مجازی به بررسی سیاست کشورهای گوناگون در مقابله با شیوع ویروس کرونا پرداخت.

روش جهانشمول علمی برای مقابله با کرونا وجود ندارد

به گزارش ، حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در لندن در صفحه تلگرامش در مطلبی تحت عنوان بپذیریم که روش دنیاشمول علمی برای مقابله با کرونا وجود ندارد، نوشت:

سؤال روز رهبران سیاسی و مدیران ارشد بهداشتی کشور های مختلف دنیا این است که موثرترین روش مقابله با شیوع ویروس کرونا چیست؟ و سوال اینجاست که این ویروس چند ماه قرار است مهمان ناخوانده کشور ها باشد: یک ماه، دو ماه، سه ماه یا بیشتر؟ سوال این است که با در نظر دریافت کوتاه بودن و یا طولانی بودن زمان ماندگاری ویروس، کدام اقدامات محدود کننده و تا چه مدتی باید در کشور اعمال شوند؟ و سؤال این است که چه روشی می توان به کار بست که ضمن تاثیرگذاری جدی، جلوی شیوع بیماری را بگیرد و همزمان تا جایی که ممکن است زندگی مردم را هم کاملا مختل نکند، چرا که روش های خیلی محدود کننده در دراز مدت قابلیت تداوم ندارد.

در حال حاضر الگو های متفاوتی در مقابله با شیوع ویروس وجود دارند که متخصصان بهداشتی دنیا بر اساس تجربه، هر یک را بررسی نموده و سعی می کنند خود بهترین تصمیم را برای کشور خود اتخاذ کنند. آنچه روشن است اینکه کشور های مختلف در دنیا، روش های مقابله با ویروس کرونا را بر اساس ویژگی های هر شهر، منطقه و یا کشور خود و با در نظردریافت عوامل متعدد معین می کنند. معین این روش ها توسط مدیران عالی و متخصصان کشور در جلسات کارشناسی صورت می گیرد که در خصوص آن ها صد ها ساعت و یا بیشتر وقت صرف می شود. طبیعی است که روش ها مرتب اصلاح و تکمیل می شود و باید هم بشود. اینجاست که باید پذیرفت شیوه و قاعده ای دنیاشمول از قبل تعریف شده برای مقابله با این ویروس معین نشده است، الان در کشور های مختلف در دنیا نیز شیوه های مختلفی برای مقابله صورت می گیرد.

از مدیریت وزارت امور خارجه تشکر می کنیم که کنندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور را موظف نموده است که تجربیات کشور ها را جمع آوری نموده و برای بررسی توسط مسئولان مرتبط کشور به تهران ارسال کنند.

امروزه الگوی چین طبعا از قویترین الگو های مقابله است. این الگو بر اساس مقابله تهاجمی و همه جانبه مبتنی بر اعمال قرنطینه کامل است که بر شهر ووهان اعمال شده است به طوری که تمامی رفت و آمد ها در شهر ممنوع شد.

در برابر، الگو های دیگری هم وجود دارند. الگوی کره جنوبی و یا الگویی که عمده کشور های اروپایی و آمریکا اتخاذ نموده اند.

دیروز نخست وزیر انگلیس صریحا گفت که ما به روش های خیلی محدود کننده و تهاجمی مانند قرنطینه و تعطیل کردن تمامی فعالیت های جمعی آنطور که در ایتالیا اعمال می شود اعتقادی نداریم، چنانچه به گفته وی ایتالیا با اعمال شدیدترین اقدامات هم نتوانسته است تعداد مبتلایان را کاهش دهد.

در حال حاضر در سطح لندن و دیگر شهر های انگلیس، آثار و شواهدی از کنترل های ویژه وجود ندارد، چه برسد که بخواهند شهر ها را قرنطینه کنند. پرواز هواپیما ها به انگلیس حتی از چین، کره جنوبی، ایتالیا و ایران به عنوان کشور های دارای تعداد بیشتر مبتلا، ادامه دارد و قطع نشده اند و عزیمت دنیاگرد ها به سرعت سابق ادامه دارد. فعالیت های مردمی و شهری هم به جریان سابق خود ادامه داشته، مترو ها و اتوبوس ها پرجمعیت در حرکتند و مدارس و دانشگاه ها هم تعطیل نشده اند. هر چند این سیاست کاملا ممکن است با توجه به سرعت شیوع ویروس تغییر کند، اما مهم این است که ادامه و یا تغییر این برنامه هاو سیاست ها همه بستگی به تصمیم مسئولان این کشور با توجه به تحولات عینی شرایط خواهد داشت. نخست وزیر انگلیس گفته است که سیاست های جدید بر اساس شرایط در صحنه اتخاذ خواهد شد و تا وقتی نیاز نباشد، برنامه های محدود کننده اعمال نمی شود. وی تاکید کرد که سیاست دولت انگلیس بر ایجاد تاخیر در اوج گیری شیوع بیماری تا تابستان پایدار است تا نظام درمانی این کشور بتواند خدمات لازم را به مردم ارائه کند. اعمال محدودیت های زودتر از زمان مناسب آن، مردم را در دراز مدت خسته خواهد کرد.

ایجاد واحد ویژه در انگلیس برای مقابله با شایعات کرونا

آنچه در این شرایط برای همه کشور ها مهم است، تصمیم گیری یکپارچه مسئولان در اتخاذ بهترین سیاست ممکن با توجه به شرایط و محدودیت های خود است. ایران در شرایط حساسی به سر می برد و مسئولان ما هم به دنبال اتخاذ بهترین و موثرترین سیاست مقابله هستند. اطلاعات جدید نشان می دهد که برنامه مقابله هم برای دو یا سه هفته نیست. معین سیاست کشور از اهمیتی راهبردی در سطح ملی برخوردار است.

این بحث که آیا بهترین سیاست نظام باید قرنطینه کامل یا محدود باشد، بحث های بسیار حساس و پیچیده ای است که به کف کوچه و خیابان تعلق ندارد و باید اجازه دهیم توسط مسئولان اتخاذ شود تا ابعاد مختلف آن در نشست های کارشناسی مورد بررسی قرار گیرند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 9 اردیبهشت 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 524

به "روش جهانشمول علمی برای مقابله با کرونا وجود ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روش جهانشمول علمی برای مقابله با کرونا وجود ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید