زنان، پرسپولیس را بدون تماشاگر کردند

به گزارش کوه سفید، روزنامه شرق نوشت: رقابت های لیگ برتر ایران در حالی از امروز به طور رسمی آغاز می گردد که این هفته با شوک بزرگی روبه رو شده است: ملاقات پرسپولیس - آلومینیوم اراک که قرار بود در استادیوم آزادی برگزار گردد، بدون تماشاگر شده است! این اتفاق غافلگیرکننده در حالی می افتد که مجموعه پرسپولیس امیدوار بود بتواند بعد از کسب قهرمانی های متعدد در فصل گذشته، اولین ملاقات فصل را با حضور پرشور تماشاگرانش برگزار و با آن ها جشن مختصری در استادیوم آزادی برپا کند.

زنان، پرسپولیس را بدون تماشاگر کردند

با وجود این، قریب به 24 ساعت مانده به آغاز این ملاقات، به ناگاه فدراسیون فوتبال از بدون تماشاگر شدن این بازی اطلاع داده است. در خبری که در این باره عنوان شده آمده است که با توجه به شرایط سکو های استادیوم آزادی، ملاقات پرسپولیس برابر آلومینیوم بدون حضور تماشاگر برگزار می گردد.

فارغ از اینکه در هر کشور دیگری، وقتی که برای ترمیم بخشی از سکو های استادیوم آزادی صرف شده، فرصت مناسب برای ساختن یک استادیوم کوچک را می داد، باورپذیری این موضوع غیرممکن است. سکو های استادیوم آزادی ماه هاست در دست ترمیم است، ولی این مورد باعث بدون تماشاگر شدن بازی ها نشده بود. پیش از این در نیم فصل دومِ فصل گذشته چندین بازی در این استادیوم با همین شرایط و با حضور تماشاگران برگزار شده بود. حالا تعیین نیست چطور وقتی چنین استادیومی با شرایط مشابه در فصل گذشته پذیرای تماشاگران بوده، در ابتدای فصل تازه نمی تواند میزبان حضور آن ها باشد.

خبر بدون تماشاگر شدن این ملاقات، شوک مهمی هم به یحیی گل محمدی، سرمربی پرسپولیس داده است. او روز گذشته در کنفرانس خبری پیش از بازی با آلومینیوم گفت: شوک خیلی بدی بود. من الان فکر کنم 20 دقیقه پیش شنیدم این ماجرا را. ما خودمان را آماده نموده بودیم که بعد از دو قهرمانی و یک جورایی سه قهرمانی، کنار طرفداران ملاقاتی داشته باشیم و بتوانیم از وجودشان استفاده کنیم. خیلی شوک منفی و بدی خوردیم و باورم نمی گردد این هماهنگی در آغاز مسابقات را. نمی دانم نامش را چه بگذارم، بدون تماشاچی اصلا معنی ندارد، پرطرفدارترین تیم آسیا در اولین بازی لیگ بدون تماشاگر بازی کند. اگر واقعا زیرساخت نداریم، من پیشنهادم این است که یک سال لیگ را تعطیل کنیم و زیرساخت ها را درست کنیم و آغاز کنیم دوباره. اینکه از اولین بازی لیگ این داستان ها پیش بیاید، واقعا زشت است. نمی دانم علتش چیست، اما با این نوع برنامه ریزی و نگاهی که در فوتبال هست، فقط روز به روز پسرفت می کنیم. دیگر کشور ها را می بینیم که چه امکانات و چه برنامه ریزی و چه بازیکنانی دارند، اما اینجا به جای پیشرفت متأسفانه پسرفت می کنیم. واقعا متأسفم و واقعا ناراحت شدم از این خبری که شنیدم و فقط حس بی انگیزگی در همه آن هایی که کنار هم بودیم، ایجاد شد. نمی دانم چه بگویم و فقط بلدیم بگوییم ان شاءلله ماشاءالله!.

اگرچه بسیاری از مسئولان ورزش کشور روز گذشته در کوشش بودند بدون تماشاگر شدن این بازی مهم را به ماجرای سکو های استادیوم آزادی مرتبط نمایند، ولی به نظر می رسد این اتفاق به علت عدم کسب مجوز برای ورود زنان به استادیوم آزادی برای تماشای این ملاقات است. چند روز پیش بود که شرق در گزارشی مفصل از ارسال نامه خطرناک فیفا به فدراسیون فوتبال ایران اطلاع داد. ماجرا از این قرار است که کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا در نامه هایی جداگانه به فدراسیون فوتبال ایران، تهدید نموده اند اگر موضوع ورود زنان به استادیوم ها در بازی های لیگ حل وفصل نگردد، باید منتظر عواقب سنگینی باشند. این نامه در هفته های گذشته به فدراسیون فوتبال ایران رسیده و از آن روز، مسئولان ذی ربط در کوشش برای جلب نظر مسئولان دولتی برای ورود زنان به استادیوم هستند. اتفاقی که حالا تعیین شده هنوز حل وفصل نشده است.

مهدی تاج، رئیس فدارسیون فوتبال ایران پیش از این گفته بود که مجوز حضور زنان در چهار استادیوم و سه شهر کسب شده و شورای امنیت هم با ورود زنان به استادیوم موافقت نموده است. البته که همان زمان هم تعیین شد نام استادیوم آزادی در بین استادیوم هایی که قرار است میزبان زنان باشند، نیست. تاج وعده داده بود که بتوانند این مشکل را حل نمایند و آزادی هم میزبان زنان باشد. با این حال هرچه به آغاز لیگ نزدیک شد، تعیین شد که کار سخت تر از چیزی است که در ابتدا تصور می شد. با وجود نامه تهدیدآمیز فیفا، مسئولان فدراسیون فوتبال نتوانستند مجوز های لازم را به دست بیاورند. آن ها تصمیم گرفتند بازی های لیگ برتر فوتبال ایران را یک هفته به تعویق بیندازند به این امید که مشکل حل گردد. بازی هایی که قرار بود ابتدا روز 12 مرداد برگزار گردد، به امروز موکول شده، ولی این تعویق هم توفیقی به همراه نداشته است.

پیش از این، برخلاف ادعای اولیه، سهیل مهدی، رئیس کمیته مسابقات سازمان لیگ، از این گفت که فقط یک استادیوم می تواند در هفته اول پذیرای ورود زنان باشد. استادیوم مورد نظر سهیل مهدی، استادیوم گل گهر بود. اگرچه بعد ها مسئولان فدراسیون فوتبال ایران اعلام کردند که آلومینیوم اراک هم می تواند در ملاقات های خانگی، میزبان حضور زنان باشد. این موضوع، ولی به میزان کافی خطرناک بود. پیش از این مسئولان سازمان لیگ هشدار داده بودند که اگر شرایط ورود زنان به استادیوم فراهم نگردد، کنفدراسیون فوتبال آسیا، لیگ برتر ایران را رسما از درجه اعتبار ساقط می نماید. چنین شده که فدراسیون نشین ها که ظاهرا دوباره از کسب مجوز برای ورود زنان به استادیوم عاجز مانده اند، دست به همان شیوه قدیمی زده و بازی در استادیوم آزادی را کلا بدون تماشاگر نموده اند. به این ترتیب آن ها امیدوار هستند که از فیفا وقت بخرند.

در واقع مسئولان امر به این نتیجه رسیده اند که بدون تماشاگرکردن این بازی به بهانه سکو های استادیوم بهتر از این است که بازی با حضور تماشاگران مرد برگزار گردد. این اتفاق اگرچه به میزان کافی تلخ است، ولی به خوبی بیانگر این موضوع است که فدراسیون این بار به طور جدی نگران تهدیداتی است که از سوی کنفدراسیون فوتبال آسیا و فیفا علیه اش انجام شده است. بدون تماشاگر شدن بازی ها یا راه ندادن زنان به استادیوم به بهانه بدون تماشاگر شدن لیگ برتر، روشی تکراری است که فصل گذشته در چند نوبت صورت گرفت. اینکه فیفا و کنفدراسیون فوتبال آسیا این بار هم اسیر چنین حربه ای شوند یا نه، موضوعی است که در آینده ای احتمالا نه چندان دور تعیین خواهد شد.

منبع: فرارو
انتشار: 18 مرداد 1402 بروزرسانی: 18 مرداد 1402 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1957

به "زنان، پرسپولیس را بدون تماشاگر کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنان، پرسپولیس را بدون تماشاگر کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید