قانون تازه AFC علیه تیم های ایرانی؛ خطر در کمین استقلال و پرسپولیس

به گزارش کوه سفید، کنفدراسیون فوتبال آسیا تصمیم نو و جنجالی درخصوص برگزاری رقابت های لیگ قهرمانان آسیا در سال های آینده گرفته است. آنگونه که خبرنگاران و رسانه های سعودی خبر می دهند، AFC در خصوص ظرفیت استفاده از بازیکنان خارجی در فهرست آسیایی تیم ها تنو نظر نموده که این قانون نو اصلا نمی تواند برای تیم های ایرانی خبر خوبی باشد.

قانون تازه AFC علیه تیم های ایرانی؛ خطر در کمین استقلال و پرسپولیس

الشرق الاوسط در این زمینه نوشته است که کمیته مسابقات کنفدراسیون فوتبال آسیا با ثبت نام تعداد بازیکنان خارجی مطابق با قوانین ثبت نام محلی فدراسیون هر کشور موافقت می نماید، مشروط بر اینکه قانون فعلی استفاده از 3 بازیکن خارجی و یک بازیکن آسیایی برای هر بازی همچنان و تا خاتمه نسخه سال 2022 ادامه داشته باشد. این بدان معناست تیم هایی نظیر الهلال و النصر که از 7 بازیکن خارجی بهره می برند، می توانند نام تمامی آن ها را ثبت نمایند، اما برای حضور در میدان، باید طبق قانون فعلی 3+1 عمل نمایند.

این کمیته در ادامه تصمیمات تازه خود به هر باشگاه این فرصت را داده است تا به جای ثبت نام 30 بازیکن برای لیست آسیایی خود، نام 35 نفر را در لیست خود ارسال کند تا تیم ها مسئله ای بابت کمبود بازیکن نداشته باشند. ضمن اینکه تیم ها تا 31 دسامبر 2022، همچنان از قانون 5 تعویض در لیگ قهرمانان آسیا استفاده می نمایند. این قانون تازه از این لحاظ نمی تواند برای تیم های ایرانی خوب باشد که رقبای آن ها می توانند با بازیکنان خارجی متنوعی به مصاف نمایندگان ایران بروند. به طور مثال، باشگاه الهلال طبق قوانین حاکم بر فوتبال عربستان از 6 بازیکن خارجی و یک بازیکن آسیایی در ترکیب خود بهره می برد.

اما در نسخه کنونی رقابت های لیگ قهرمانان آسیا، الهلال مجبور به حذف نام 3 بازیکن خارجی خود بود و به همین علت گوستاوو کوئلار، آندره کاریلو و سباستین ویتو از لیست این تیم در آسیا کنار گذاشته شدند و آن ها در ملاقات برابر استقلال و پرسپولیس غایب بودند و در فینال لیگ قهرمانان برابر پوهانگ استیلرز نیز نمی توانند تیمشان را همراهی نمایند. یا حتی تیم النصر مجبور شد در نسخه فعلی این رقابت ها، فونس ماری مدافع ویارئال اسپانیا را که به خدمت گرفته بود، در لیست آسیایی خود قرار ندهد.

اما با قانون تازه، تیم ها می توانند نام تمامی بازیکنان خارجی خود را ثبت نمایند و در صورت مشکلاتی نظیر مصدومیت، محرومیت و یا تصمیمات تاکتیکی کادرفنی، جای خود را به سایر بازیکنان خارجی بدهند. نکته مهم قانون تازه این است که همچنان هر تیم می تواند حداکثر از 3 بازیکن خارجی و یک آسیایی در هر ملاقات استفاده کند و سایر بازیکنان خارجی نمی توانند در لیست مربوط به آن بازی حضور داشته باشند، اما به هر شکل دست مربیان تیم های عربی و بخصوص عربستانی برای هرگونه تغییری باز است.

ورزش سه

منبع: فرارو
انتشار: 23 دی 1400 بروزرسانی: 23 دی 1400 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1604

به "قانون تازه AFC علیه تیم های ایرانی؛ خطر در کمین استقلال و پرسپولیس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "قانون تازه AFC علیه تیم های ایرانی؛ خطر در کمین استقلال و پرسپولیس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید