شفیعی کدکنی، کلاهی اهری و محمدکاظم کاظمی در پیشنهادات محدثی خراسانی

به گزارش کوه سفید، مصطفی محدثی خراسانی در گفت وگو با خبرنگاران ، درباره کتاب های پیشنهادی اش برای خرید از دومین نمایشگاه مجازی کتاب، با اشاره به کتاب با چراغ و آیینه محمدرضا شفیعی کدکنی، گفت: کتاب را برای کسانی که می خواهند اشرافی بر جریان های شعری و ادبی قرن اخیر پیدا نمایند، توصیه می کنم. در واقع اوی چراغ روشنی دست ما می دهد تا فضاهای مبهم و مه آلود شعر معاصر را بشناسیم.

شفیعی کدکنی، کلاهی اهری و محمدکاظم کاظمی در پیشنهادات محدثی خراسانی

وی با بیان این که با چراغ و آیینه از سوی نشر سخن به چاپ رسیده، اضافه کرد: این کتاب مجموعه ای از نوشته ها و مقالات شفیعی کدکنی در چند دهه اخیر است که دیدگاه هایشان را پیرامون شاعران معاصر، شعر معاصر و جریان های شعری مطرح کردند و کسی که بخواهد به فراز و فرودهای جریان های شعر وقوف داشته باشد، این کتاب خیلی یاری می نماید.

شاعر مجموعه های هزار مرتبه خورشید و شاعران پروازی ادامه داد: کتابی دیگری که به نظر من به خصوص برای نسلِ امروزِ شاعرِ جویای نوآوریِ ما بسیار مفید است، گزیده ای از غزلیات بیدل دهلوی است که محمدکاظم کاظمی از سوی نشر عرفان آن را منتشر نموده است. وی بیدل شناس بسیار برجسته ای است و اشراف کامل به گره ها و پیچ و خم های شعر بیدل دارد. این کتاب با توضیحات مختصری که پیرامون بعضی واژه ها و ترکیبات، کنایه ها و تلمیحات به کار رفته در شعر بیدل داده است، به جوان امروز و نسل امروز بسیار یاری می نماید که با بیدل- که شاعر دشواری است- آشنا گردد و یاری می نماید که کلید خوبی داشته باشیم برای باز کردن قفل های شعر بیدل.

محدثی خراسانی با بیان این که بحمدالله این سال ها شاعران خوبی به میدان آمدند و آثار ارزشمندی هم از آن ها خواندیم، اظهار کرد: من مجموعه شعر پرنده بی آسمان نوشته محمدرضا روزبه را برای خرید توصیه می کنم که از سوی نشر آریاشهر منتشر شده است. به این علت این کتاب را پیشنهاد می کنم که ما کم شاعران خوبی داریم که بتوانند در قالب نیمایی خوب شعر بگویند و از پس آن بربیایند. شاعرانِ شعر سپید و منصور زیاد هستند و بی در و پیکر می سرایند ولی سرودن در قالب نیمایی کار هرکسی نیست و کار دشواری است. کل مجموعه پرنده بی آسمان همگی شعرهای نیمایی وی است و برای کسانی که می خواهند مجموعه نیمایی به روز بخوانند، کار بسیار ارزشمندی است.

وی با بیان این که شعر سپید مدعی زیاد دارد و هرکس که قلم به دست بگیرد، می نویسد و نام آن را شعر سپید می گذارد، گفت: مجموعه شعر دیگری در قالب شعر سپید معرفی می کنم که سروده یکی از شاعران توانمند است که فکر و زبان و سبک و سیاق خاص خودش را دارد؛ استاد محمدباقر کلاهی اهری. مجموعه شعر سپیدی از وی به نام از نو تازه شویم منتشر شده که زحمت آن را انتشارات آرادمان کشیده است. به نظر من کسانی که می خواهند شعر سپید خوب در این روزگاران غربت بخوانند خیلی خوب است که این مجموعه را مطالعه نمایند.

این شاعر در خاتمه گفت: کلاهی اهری استاد تاریخ است و مشرف به فراز و فرودهای تاریخ و آشنا با تلمیحات تاریخی و اسطوره ای است. شعر وی، شعری انسانی و اسطوره ای است و در جاهایی عاطفی و عاشقانه اما شعری بسیار باپشتوانه و ریشه دار در فرهنگ و مذهب است.

دومین نمایشگاه مجازی کتاب تهران سوم تا دهم بهمن 1400 دایر است و علاقه مندان می توانند کتاب های موردنظر خود را با 20 درصد تخفیف و پست رایگان تهیه نمایند.

منبع: ایبنا - خبرگزاری کتاب ایران
انتشار: 13 اسفند 1400 بروزرسانی: 13 اسفند 1400 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1658

به "شفیعی کدکنی، کلاهی اهری و محمدکاظم کاظمی در پیشنهادات محدثی خراسانی" امتیاز دهید

1 کاربر به "شفیعی کدکنی، کلاهی اهری و محمدکاظم کاظمی در پیشنهادات محدثی خراسانی" امتیاز داده است | 5 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شفیعی کدکنی، کلاهی اهری و محمدکاظم کاظمی در پیشنهادات محدثی خراسانی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید