محمد هاشمی: مستندسازی درباره کرونا جسارت می خواهد

به گزارش کوه سفید، تهران (پانا) - یک مدرس دانشگاه و پژوهشگر معتقد است روایت آنچه کرونا به زندگی فردی و اجتماعی ما تحمیل نموده، نیازمند فیلمسازان جسور است.

محمد هاشمی: مستندسازی درباره کرونا جسارت می خواهد

به گزارش مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی، محمد هاشمی مدرس دانشگاه، منتقد و پژوهشگر درباره شرایط این روزها گفت: تمام مشاغل و به دنبال آن حرفه هایی که به سینما مربوط هستند در دوران کرونا تحت تاثیر قرار گرفتند. در این دوران کارگردان های مستقل بیش از سایر همکارانشان، متحمل درددسرهای دوره کرونا شدند. در مستندسازی همواره لازم نیست گروه فیلمبرداری به لوکیشن بفرایند، گاهی نیروی انسانی کمتری نسبت به سینمای داستانی احتیاج است و در نتیجه شاید آسیب کمتری ببینند. مستندهایی که تهیه نماینده دولتی دارند کمتر از نظر اقتصادی متضرر می شوند. اما به طور کلی شیوع بیماری کرونا هرچند نه به اندازه سینمای داستانی، اما بر فرایند فراوری مستند بخصوص مستندهای اجتماعی تاثیرمنفی داشته است.

وی ادامه داد: در جهان وقتی به نقطه عطفی از نظر اجتماعی و سیاسی و ... می رسند برنامه ریزی های فرهنگی وجود دارد و در خصوص آن رویداد فیلم و آثاری هنری فراوری می گردد اما در کشور ما کمتر این اتفاق اتفاق افتاده است. معمولا برنامه ریزی خاصی وجود ندارد که آثاری فراوری شوند تا بدانیم در حوزه های مختلف اجتماعی، فرهنگی، فیلمسازی (داستانی و مستند) و غیره در دوران کرونا چقدر تاثیر پذیرفته ایم. باید این موضوع را نیز در نظر بگیریم که فراوری آثار هنری و فرهنگی در این دوران بخاطر رعایت محدودیت های بهداشتی سخت است. کمااینکه بعضی از دوستان مستندساز حین فراوری آثارشان متاسفانه به این بیماری دچار شده اند. به همین دلیل هنوز کار چندانی در این زمینه رخ نداده و امیدوارم پس از انجام واکسیناسیون عمومی شاهد فراوری آثار سینمایی با محورو موضوع کرونا باشیم.

این پژوهشگر گفت: یکی از سوژه های خوب برای فیلمسازی مستند با محورکرونا می تواند این باشد که چرا مردم ما با وجود اطلاع رسانی های فراوان رسانه ها و درخواست مکرر کادر درمان مبنی بر عدم حضور در دورهمی ها و نرفتن به سفر و ... باز هم این موارد را رعایت نمی نمایند؟ می توان از منظرهای مختلف به ماجرای واکسیناسیون و حواشی اش در ایران پرداخت. ما احتیاجمند مستندسازان جسوری هستیم که به این موضوع ها بپردازند.

این منتقد سینما در بخش دیگری از سخنانش گفت: یکی دیگر از موضوعاتی که مستندسازان می توانند به آن بپردازند شرایط کادر درمان در دوران کروناست. عزیزانی که شب و روز را در مراکز درمانی و کنار بیماران می گذرانند و حتما صحبت های بسیار جذابی خواهند داشت. می توان در خصوص افرادی از کادر درمان که در این مدت از دست دادیم فیلم تهیه کرد و با افراد خانواده آنها و افرادی که اعضای خانواده شان را که جزو کادر درمان بودند، مدتها ندید ه اند و شرایط عجیبی را پشت سر گذاشته یا هنوز با آن دست به گریبان هستند صحبت کرد.

هاشمی با اشاره به نقش موثر مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی در فراوری چنین آثاری گفت: مرکز گسترش سینمای مستند و تجربی بهترین نهاد برای به وجود آوردن شرایط فیلمسازی در خصوص کروناست. این مرکز می تواند با تعیین کردن بودجه ، سیاستگزاری های هدفمند و حمایت از هنرمندانی که تمایل به ساخت فیلم های مستند در این زمینه دارند در نهایت به فراوری آثار باارزش در خصوص کرونا و دوران عجیبی که در آن بسر می بریم برسد. مرکز از معدود نهادهایی بوده که از زمستان 98 و در پی شیوع کرونا برای این موضوع برنامه ریزی نموده است.

این مدرس دانشگاه در سرانجام گفت: در دوران کرونا ما عزیزان هنرمند بسیاری مانند استاد خسرو سینایی یا استاد اکبر عالمی را از دست دادیم. همین موضوع می تواند دستمایه ساخت فیلم باشد. اگر کرونا آنها را از ما نگرفته بود، می توانستند سال ها آثار درخشان فراوری نمایند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 21 خرداد 1400 بروزرسانی: 21 خرداد 1400 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1327

به "محمد هاشمی: مستندسازی درباره کرونا جسارت می خواهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "محمد هاشمی: مستندسازی درباره کرونا جسارت می خواهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید