مخالفت سینمایی ها با قوانین جدید رفت وآمد در فرانسه، سینماداران: ورشکست می شویم، دولت: استثنا نداریم

به گزارش کوه سفید، فیلم های پرجایزه و خوب که مردم زمان زیادی برای دیدن آنها منتظر بوده اند در پائیز اکران می شوند و تماشاگران منتظر تماشای این فیلم ها هستند.

مخالفت سینمایی ها با قوانین جدید رفت وآمد در فرانسه، سینماداران: ورشکست می شویم، دولت: استثنا نداریم

با ما همراه باشید و با تور فرانسه از کشور عشاق دیدن کنید و در شهرهای پاریس، مارسی بگردیم و برج ایفل ، موزه لوور و دیگر جذابیت های این شهر زیبا را ببینیم

علی رغم درخواست صنعت سینمای فرانسه برای آسان گیری و تخفیف در قوانین رفت و آمد به سینماها، پاریس و 8 شهر دیگر این کشور مجبور به تعطیلی زودهنگام سالن های سینما هستند. اینک صاحبان سینما در فرانسه مجبورند مانند رستوران، بار، کافه و تئاترها از ساعت 9 شب تعطیل نمایند. مقامات صنعت سینمای فرانسه هشدار می دهند که آئین نامه و دستورالعمل های جدید و منع رفت و آمد شبانه بقای بسیاری از مشاغل حوزه سینما را تهدید می نماید.

به گزارش خبرنگاران، سالن های سینما در طول قرنطینه 8 ماهه گذشته در ایل- دو- فرانس تعطیل شدند. ایل- دو- فرانس بخشی از شمال شرقی کشور فرانسه است که پاریس و 8 شهرستان دیگر در آن قرار گرفته است.

اینک سینماداران براساس قوانین جدید مجبورند تا در این مناطق به مدت 4 هفته درِ سالن های خود را از ساعت 9 شب ببندند.

سالن خالی سینما سنت- اندره- دس- آرتز در پاریس/ فرانسه برای مهار ویروس کووید-19 قوانین جدید رفت و آمد و تعطیلی های زودهنگام برای بعضی از مشاغل را اعلام نموده است/ عکس: خبرگزاری فرانسه

قوانین جدید درست در شرایطی اجرایی می گردد که مردم اعتماد دوباره برای بیرون رفتن را پیدا نموده و سالن های سینما و تئاتر را پر نموده بودند. اما اینک کارشناسان این سوال را مطرح نموده اند که چگونه فرهنگ فرانسوی در دوران قوانین منع رفت و آمد زنده مانده و به بقای خود ادامه می دهد؟

خبرگزاری فرانسه در این باره نوشت: اعلام امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه در خصوص منع رفت و آمد شبانه در چهارشنبه گذشته نگرانی های زیادی را برای متخصصان و حرفه ای های صنعت سینما ایجاد نموده است که منطقی و قابل فهم به نظر می رسد.

بر اساس آنالیز های مرکز ملی سینمای فرانسه (CNC) در سال 2019 اکران عصرگاهی سینماها که از ساعت 7 عصر آغاز می گردد، کلید اصلی صنعت سینمای فرانسه است. حدود 40.5 درصد از کل مخاطبان سینمای فرانسه در این ساعات به سینما می ر وند.

علی رغم فراخوان و درخواست این صنعت برای آنالیز مجدد قوانین منع رفت و آمد شبانه در سینما و سالن های نمایش، دولت در روز آدینه خاطرنشان کرد هیچ استثنایی برای اجازه نمایش پس از ساعت 9 شب وجود ندارد.

دفتر نخست وزیر ژان کستگس در روز آدینه به شبکه خبری فرانس 24 گفت: هدف ما روشن است. ما باید با ویروس مبارزه کنیم و برای همین به جز مواردی که از قبل اعلام شده، هیچ استثنایی وجود نخواهد داشت. حتی اگر بدانیم که این قوانین برای شاغلان و فعالان شیفت های شب در بخش فرهنگ سختی و دشواری خاص ایجاد می نماید. با این حال ما هیچ بخشی را رها نخواهیم کرد و برای یاری به این افراد یاری های ویژه ای را در نظر گرفته و توزیع می کنیم.

اتحادیه کارگردانان فیلم فرانسه (SFR) با عصبانیت به اعلام دفتر نخست وزیری در خصوص ارائه راه چاره برای اکران شبانه سینماها واکنش داد. این اتحادیه در اعلامیه خود استدلال کرد که فرهنگ کالای لوکس نیست و یک ضرورت محسوب می گردد. اتحادیه کارگردانان فیلم فرانسه خاطرنشان کرد که بقای صنعت سینما در این کشور در معرض خطر است.

پائیز زمان حیاتی برای صنعت سینما

در کوشش برای محدود کردن ضرر و زیان بیشتر بعضی از سالن های سینمای زنجیره ای مانند MK2 در پاریس تصمیم دارند سینماهای خود را از ساعت 8 صبح بار نمایند. دیگر سالن ها نیز قصد دارند اکران آخر هفته خود را زودتر از معمول آغاز نمایند.

آیا این اقدامات کافی خواهد بود؟

ویلیام بندِتو مدیر هنرخانه سینمایی الحامبرا در مارسی در این باره گفت: امیدواریم با یاری دریافتی از مرکز ملی سینمای فرانسه موقعیت خود را حفظ کنیم و باقی بمانیم.

او اضافه نمود: ما باید سیستم کاری خود را دوباره برنامه ریزی کنیم. اکران هایی که قرار بود از ساعت 8 بعدازظهر آغاز گردد اینک به ساعات 11.30 دقیقه صبح روزهای شنبه و یکشنبه (تعطیلات آخر هفته در فرانسه) موکول شده اند. اما واضح است که با قوانین منع رفت وآمد در ماه جاری مسائل ما حل نخواهد شد. پائیز دوره ای حیاتی برای سینما و مراکز فرهنگی- هنری است. فیلم های پرجایزه و خوب که مردم زمان زیادی برای دیدن آنها منتظر بوده اند در این فصل اکران می شوند و تعداد زیادی از تماشاگران برای دیدن این فیلم ها به سالن سینما می آیند که این موضوع برای سینماداران مهم است.

همین اضطراب در پاریس هم حس می گردد. املی نوو برنامه نویس استدیوی دس آرسولاین یک سینمای مستقل برای مخاطبان جوان در ناحیه پنجم پاریس به فرانس 24 گفت: من روزهایم را چسبیده به تلفن می گذرانم. باید مرتب با توزیع نمایندگان فیلم درتماس باشم تا مطمئن شوم که آنها فیلم هایشان را در سینما اکران می نمایند. نگرانی به ویژه برای تیم کوچک ما مرتب ادامه دارد. پس از سرانجام قرنطینه ماه های قبل نگرانی ما تمامی ندارد. برنامه ریزی های کاری ما مثل این می ماند که ما چیزی را می دوزیم و دوباره می شکافیم.

نابرابری وحشتناک

براساس گزارش اتحادیه ملی سینمای فرانسه (FNCF) اگر فیلمی بعد از ساعت 6 عصر آغاز گردد و به طور متوسط بیش از 2 ساعت طول بکشد، مردم زمان زیادی برای رسیدن به خانه قبل از ساعت 9 شب نخواهند داشت.

اتحادیه ملی سینمای فرانسه به دولت پیشنهاد داد تا به سینماروها اجازه دهد که با ارائه بلیط سینمایشان در زمان محدودیت رفت و آمد و شبانه کمی دیرتر به خانه برگردند.

بنا برا اذعان اتحادیه ملی سینمای فرانسه بسیاری از مردم این کشور تا ساعت 7 شب سر کار هستند و توانایی ورود به سینما تا این زمان را ندارند. بنابراین چنین طرحی برای بسیاری از هواداران سینا در فرانسه چندان دیر نخواهد بود.

اروان اسکاوت مدیر امور نظارتی در اتحادیه ملی سینمای فرانسه به فرانس 24 گفت: این موضوع وحشتناک است. شما می توانید با قطار به خانه بازگردید و سگ خود را به گردش ببرید اما نمی توانید سینما بروید یا سالن را ترک کنید.

وی اضافه نمود: هدف از منع رفت وآمد جلوگیری از انتقال ویروس است اما هرگز گزارشی مبنی بر ابتلای جمعی به کرونا از سینماها ارائه نشده است.

منبع: عصر ایران
انتشار: 4 آذر 1399 بروزرسانی: 4 آذر 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 955

به "مخالفت سینمایی ها با قوانین جدید رفت وآمد در فرانسه، سینماداران: ورشکست می شویم، دولت: استثنا نداریم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مخالفت سینمایی ها با قوانین جدید رفت وآمد در فرانسه، سینماداران: ورشکست می شویم، دولت: استثنا نداریم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید