مراجعه 4730 بیمار تنفسی و قلبی به اورژانس در دو روز آلوده

به گزارش کوه سفید، رئیس اورژانس کشور ضمن اعلام آمار بیماران ناشی از آلودگی هوا گفت: به اندازه کافی آب بنوشید تا با شست وشوی دستگاه گوارش و برطرف عطش و خشکی دهان آثار ناشی از آلودگی هوا کاهش یابد.

مراجعه 4730 بیمار تنفسی و قلبی به اورژانس در دو روز آلوده

به گزارش خبرنگاران به نقل از مهر پیرحسین کولیوند، در مورد اهم اقدامات مرکز راهنمایی و عملیات بحران وزارت بهداشت در موضوع آلودگی هوا، اظهار کرد: بر اساس اطلاعیه و اخطاریه شماره 1 ویژه آلودگی هوا که در تاریخ 16 و 18 آبان از سوی سازمان هواشناسی دریافت شد، مبنی بر کاهش کیفیت هوا در استان های تهران، البرز، قزوین، مرکزی، قم و اصفهان، ضمن ارسال هشدار به مراکز EOC و MCMC شرایط E1 به این مراکز اعلام شد.

رئیس اورژانس کشور در مورد آمار تجمیعی خدمات اورژانس پیش بیمارستانی و بیمارستانی در زمینه خدمات رسانی به بیماران تنفسی و قلبی در تاریخ 19 و 20 آبان به تفکیک استان، اظهار داشت: در استان اصفهان 718 بیمار تنفسی و قلبی، در استان البرز 640 بیمار، در استان تهران 2863 بیمار، در استان قزوین 219 بیمار، در استان قم 126 بیمار و در استان مرکزی 164 بیمار و در مجموع، 4730 بیمار تنفسی و قلبی، توسط اورژانس پیش بیمارستانی و بیمارستانی پذیرش شدند و تحت مراقبت های درمانی قرار گرفتند.

  • اعلام آماده باش به مراکز درمانی و پایگاه های اورژانس پیش بیمارستانی

کولیوند در مورد اهم اقدامات مرکز راهنمایی و عملیات بحران وزارت بهداشت گفت: ارسال هشدار هواشناسی به مراکز EOC دانشگاه های درگیر، اعلام آماده باش به مراکز درمانی و پایگاه های اورژانس پیش بیمارستانی در افزایش مراجعات بیماران تنفسی و قلبی، توصیه به استقرار اتوبوس آمبولانس و آمبولانس اورژانس در میدان ها و خیابان های اصلی شهرهای درگیر، رصد و پایش لحظه ای سایت های هواشناسی معتبر داخلی و خارجی و رصد پایش لحظه ای شاخص های آلودگی و پایش لحظه ای مراجعه تنفسی و قلبی با یاری سامانه MCMC، از جمله اقدامات مهم مرکز راهنمایی و عملیات بحران وزارت بهداشت در مواجهه با هوای آلوده است.

وی با تاکید بر ضرورت انتشار توصیه های بهداشتی به شهروندان در فضای مجازی و رسانه های دیداری و شنیداری، گفت: در مواجهه با هوای آلوده، از هرگونه فعالیتی که منجر به افزایش آلودگی هوا می گردد خودداری گردد. به تمامی شهروندان توصیه می گردد تا حد امکان از خروج غیرضروری از منزل و تردد بی مورد در معابر شهری خودداری و سفرهای غیرضروری در شهر را حذف نمایند.

کولیوند ادامه داد: به بیماران قلبی و تنفسی و مبتلایان به آسم توصیه می گردد در فضاهای باز فعالیت ننمایند و تا حد امکان از حضور در سطح شهر خودداری و در منزل استراحت نمایند. ماندن در ترافیک و استنشاق هوای آلوده سرعت ابتلا به آسم را در بچه ها افزایش می دهد. به شهروندان عزیز توصیه می گردد حتی المقدور بچه ها را در منزل نگه دارند و درها و پنجره ها را ببندند.

رئیس اورژانس کشور توضیح داد: تمامی ورزشکاران و شهروندان از هرگونه فعالیت فیزیکی و ورزشی از جمله دویدن و پیاده روی و سایر فعالیت های ورزشی هوازی به ویژه در اوایل صبح خودداری نمایند. به عموم شهروندان توصیه می گردد به اندازه کافی آب بنوشید تا با شست وشوی دستگاه گوارش و برطرف عطش و خشکی دهان آثار ناشی از آلودگی هوا کاهش یابد و توصیه می گردد از شیر، میوه و سبزی بیشتر استفاده گردد و مصرف تنقلات کم ارزش مثل چیپس و پفک و نوشابه های گازدار را کاملاً حذف نمایند. افرادی که در فضاهای باز مجبور به فعالیت هستند، باید قبل از خوردن غذا، دست ها و دهان خود را به طور کامل بشویند و پس از مراجعه به منزل، حتماً دوش بگیرند. همچنین توصیه می گردد در صورت احتیاج به فوریت های پزشکی با 115 تماس بگیرند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 15 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 214

به "مراجعه 4730 بیمار تنفسی و قلبی به اورژانس در دو روز آلوده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مراجعه 4730 بیمار تنفسی و قلبی به اورژانس در دو روز آلوده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید