مقام سابق آمریکایی: طرح تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران شکست خواهد خورد

به گزارش کوه سفید، مشاور دولت سابق آمریکا معتقد است که ترامپ می داند تمدید تحریم تسلیحاتی ایران شکست خواهد خورد اما تیم او به دنبال نابودی باقی مانده برجام است.

مقام سابق آمریکایی: طرح تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران شکست خواهد خورد

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، ایلان گلدنبرگ مشاور خاورمیانه در دولت اوباما و عضو ارشد اندیشکده مرکز امنیت نوین آمریکا به پایگاه خبری هیل گفت: دولت ترامپ می داند که قرار نیست تحریم تسلیحاتی تمدید شود و بیش از هر چیزی، این انگیزه ای برای آنهاست تا اسنپ بک را (بازگشت فوری و بدون شرط تحریم ها) فعال و باقی مانده برجام را نابود کنند.

آمریکا پیش نویس قطعنامه ای را درباره تمدید نامحدود تحریم های تسلیحاتی ایران به شورای امنیت سازمان ملل ارائه کرده است. منابع دیپلماتیک به خبرگزاری فرانسه گفتند در زمان حاضر مخالفت با پیش نویس آمریکا در حدی است که آمریکا احتمالاً نخواهد توانست 9 رأی لازم را به دست بیاورد تا روسیه و چین را مجبور به استفاده از حق وتو کند.

برای تصویب یک قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل متحد باید دست کم 9 کشور عضو شورای امنیت با آن موافقت کنند و در عین حال قطعنامه از سوی هیچ یک از اعضای دائم شورای امنیت (آمریکا، روسیه، چین، انگلیس و فرانسه) وتو نشود.

روسیه و چین صریحاً تأکید کرده اند که با پیش نویس آمریکا مخالفت خواهند کرد. وانگ ون بین یکی از سخنگویان وزارت خارجه چین پنج شنبه اعلام کرد: ما با فشار آمریکا برای گسترش تحریم تسلیحاتی علیه ایران در شورای امنیت مخالف هستیم.

مقامات آمریکا اعلام کرده اند در صورتی که قطعنامه پیشنهادی آنها رد شود از بند اسنپ بک در توافق برجام استفاده خواهند کرد که به معنی بازگشت تحریم ها به صورت اتوماتیک و بدون نیاز به هیچ مذاکره و چانه زنی است، هرچند خروج آمریکا از برجام باعث شده است ادعای کاخ سفید برای استفاده از این بند برجام با چالش حقوقی روبرو شود. پیشتر روسیه اعلام کرده بود واشنگتن نمی تواند به بندهای توافقی ارجاع کند که از آن خارج شده است.

+

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 8 مهر 1399 بروزرسانی: 8 مهر 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 837

به "مقام سابق آمریکایی: طرح تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران شکست خواهد خورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مقام سابق آمریکایی: طرح تمدید تحریم های تسلیحاتی علیه ایران شکست خواهد خورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید