نقی زاده: دانشگاه باید زیست بومی مملو از نوآوری و فناوری داشته باشد خبرنگاران

به گزارش کوه سفید، مشاور معاون پژوهش و فناوری و رئیس حوزه پژوهش و فناوری وزارت علوم با اشاره به این که دانشگاه لزوما محلی برای انتقال علم به دانشجو نیست، گفت: دانشگاه باید زیست بومی مملو از نوآوری و فناوری داشته باشد.

نقی زاده: دانشگاه باید زیست بومی مملو از نوآوری و فناوری داشته باشد خبرنگاران

به گزارش خبرنگار دانشگاه خبرنگاران، رضا نقی زاده، مشاور معاونت پژوهش و فناوری وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در برنامه رادیویی روزنه گفت: در بخش خصوصی روابط و فرآیند فعالیت ها به گونه ای تنظیم شده اند که گزینش افراد در شرکت های مختلف همیشه بر اساس شایسته سالاری انجام می شود.

وی افزود: اگر یک نیرو برای بخش خصوصی کارایی لازم نداشته باشد، مدیریت مجموعه سریعا با خبر شده و از همکاری با آن فرد صرف نظر می کند.

مشاور معاون پژوهش و فناوری و رئیس حوزه پژوهش و فناوری وزارت علوم ادامه داد: اصل 44 قانون اساسی - خصوصی سازی - موضوع شایسته سالاری را مد نظر قرار داده است، چرا که مردم همیشه برای کار های خودشان دلسوزی بیشتری نشان می دهند.

وی با اشاره به این که مدرک گزینی با شایسته سالاری متفاوت است، مطرح نمود: برخی از افراد متخصص با مدارک پایین ممکن است در سازمان های مختلف شایستگی و کارایی بیشتری داشته باشند. اگر اقتصاد ایران به سمت مردمی شدن و خصوصی شدن پیش برود، نیرو های متخصص در مشاغلِ مد نظر و شایسته خود قرار می گیرند.

وی تاکید داشت: بسیاری از سازمان های بخش خصوصی با تعداد نیرو های کم تر از بخش های دولتی کار های بسیار خوب و موثری را انجام می دهند.

مشاور معاون وزیر علوم با اشاره به این که بخش های دولتی و حاکمیتی منابع خودشان را به تناسب فعالیت شان کسب نمی کنند، شرح داد: ما در موضوع برقراری شایسته سالاری در بخش های دولتی و حکومتی با نقطه ایده آل فاصله داریم. بخش دولتی در ایران هنوز به الگو های شایسته سالاری نرسیده است.

نقی زاده با اشاره به این که سیاست های سازمان های دولتی به بازنگری نیاز دارند، گفت: متاسفانه آمار بهره وری در بسیاری از سازمان های کشور نرخ اندکی را نشان می دهند و حتی ما در مقایسه با کشور های همسایه هم از بهره وری کم تری در سازمان ها برخوردار هستیم.

وی با اشاره به دروس دانشگاهی و مدارس، مطرح نمود: در حال حاضر دانشجویان یا دانش آموزان ایران بیش از حد نیاز دروس حفظی را فرا می گیرند.

وی با اشاره به این که دانشگاه لزوما محلی برای انتقال علم به دانشجو نیست، شرح داد: دانشگاه باید زیست بومی مملو از نوآوری و فناوری داشته باشد.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 7 فروردین 1400 بروزرسانی: 7 فروردین 1400 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1202

به "نقی زاده: دانشگاه باید زیست بومی مملو از نوآوری و فناوری داشته باشد خبرنگاران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نقی زاده: دانشگاه باید زیست بومی مملو از نوآوری و فناوری داشته باشد خبرنگاران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید