بسته خبری، ناامیدی سناتورهای جمهوری خواه از پیروزی ترامپ، نبرد سنگین در ایالت های کلیدی، آشتی دموکرات ها با آرای ازدست رفته 2016

به گزارش کوه سفید، خبرنگاران : در فاصله کمتر از 2هفته تا روز رأی گیری نهایی انتخابات 2020 آمریکا، آنالیز آخرین نظرسنجی های کشوری و ایالتی نشان می دهد که به رغم پیشتازی قابل اطمینان جو بایدن در سطح ملی، شرایط وی در ایالت های کلیدی [که زمینه ساز شکست دموکرات ها در انتخابات پیشین شدند]، اخیراً متزلزل تر شده و بطور میانگین بدتر از شرایط هیلاری کلینتون در زمان مشابه (13روز تا انتخابات 2016) است.

بسته خبری، ناامیدی سناتورهای جمهوری خواه از پیروزی ترامپ، نبرد سنگین در ایالت های کلیدی، آشتی دموکرات ها با آرای ازدست رفته 2016
2هفته تا رأی گیری نهایی انتخابات ریاست جمهوری و کنگره ایالات متحده که در تاریخ 3نوامبر-13آبان- برگزار خواهد شد، باقی مانده است. خبرنگاران در روزهای آینده بسته های خبری ویژه انتخابات آمریکا را برای اطلاع مخاطبان از آخرین شرایط نظرسنجی های معتبر، مهمترین رویدادهای خبری و مطالب تحلیلی این حوزه بصورت روزانه در اختیار خوانندگان قرار خواهد داد.

به گزارش خبرنگاران؛ نگاهی به نظرسنجی های اخیر در سطح ملی و مشاهده حاشیه امن پیشتازی جو بایدن، بسیاری از مخالفان دونالد ترامپ را امیدوار نموده است. اما نگاهی دقیق تر به نظرسنجی های ایالت های چرخشی و مقایسه آن ها با پیمایش های زمان مشابه در سال 2016، حاکی از راه سخت دموکرات ها برای مقابله با خطر بالقوه تکرار پیروزی بهت آور ترامپ در نوامبر2020 است.

1. آخرین نظرسنجی ها

1.1 انتخابات ریاست جمهوری، در سطح ملی

بر اساس داده سنجی های پایگاه خبری-تحلیلی RealClearPolitics در نظرسنجی های اخیر (6تا19 اکتبر) در سطح ملی بطور میانگین جو بایدن 51/3 درصد و دونالد ترامپ 42/4 درصد از آرای عمومی را از آن خود نموده است.

کمترین اختلاف میان دو نامزد انتخاباتی مربوط به نظرسنجی مشترک IBD و TIPP است که فاصله دو نامزد به 3 واحد درصد رسیده است. این فاصله اندک در نظرسنجی های یک هفته اخیر کم سابقه بوده. پیشتر موسسه راسماسن (Rasmussen) فاصله نامزد دموکرات و جمهوری خواه را 5 واحد درصد گزارش داده بود. بیشترین اختلاف نیز مربوط به نظرسنجی موسسه USC Dornsif است که این فاصله 12 واحد درصد برآورد شده است.

موسسه راسماسن در میانه سپتامبر (ماه قبل) این اختلاف را 1 واحد درصد به نفع ترامپ گزارش نموده بود. در هفته سوم سپتامبر این اختلاف را 1 واحد درصد به نفع بایدن، در هفته پایانی سپتامبر 8 واحد درصد به نفع بایدن ارزیابی کرد. و هفته گذشته (هفته اول اکتبر) فاصله 2 نامزد را تا 12 واحد درصد به نفع بایدن برآورد کرد.

کاهش نسبی فاصله ترامپ و بایدن

فاصله 8/6 واحد درصدی 2 نامزد در حالی است که در روزهای اخیر این اختلاف تا 10/8 واحد درصد نیز افزایش یافته بود اما به نظر می رسد ترامپ تدریجا در حال احیای پایگاه رأی خود است.

نمودار زیر بازه زمانی یک ساله یعنی از اکتبر 2019 تا اکتبر 2020 را شامل می گردد و تغییرات میانگین نظرسنجی های ملی برای جو بایدن با رنگ آبی و برای دونالد ترامپ با رنگ قرمز معین شده است. همانطور که معین است فاصله 2 کاندیدا که معادل 8/6 واحد درصد گزارش شده در هفته اخیر وارد فرایند کاهشی شده است.

در حالی که RCP اختلاف 2 نامزد را 8/6 واحد درصد ارزیابی نموده است، دیگر پایگاه های داده سنجی با اندکی اختلاف این عدد را بیشتر یا کمتر گزارش نموده اند؛

وب سایت 538 (FivethTrtyEight) در میانگین نظرسنجی های اخیر آرای بایدن را 52/2 درصد و ترامپ را 42/1 درصد و اختلاف آن ها را 10/1 واحد درصد برآورد نموده است.

با این حال پیش بینی خود این وب سایت کمی تعدیل شده تر به نظر می رسد و در آن بایدن 53/5 درصد و ترامپ 45/3 درصد از آراء را در اختیار دارد و اختلاف آن ها 8/2 واحد درصد پیش بینی شده است.

مدل پیش بینی نشریه اکونومیست نیز در آخرین برآورد خود آرای بایدن را 54/4 درصد و ترامپ را 45/6 درصد پیش بینی نموده که حاکی از فاصله 8/8 واحد درصدی دو کاندیداست.

آخرین شرایط آرای الکترال

اگر اتفاق عجیبی نیفتد از هم اکنون می توان با قطعیت 212 رأی الکترال را در سبد جو بایدن و 125 رأی الکترال را در سبد دونالد ترامپ ریخت. درباره 201 رأی الکترال ایالت هایی که با رنگ خاکستری در نقشه نشان داده شده اند نیز نمی توان با قطعیت یک نامزد را پیروز انتخابات دانست.

2.1. شرایط بایدن و ترامپ در ایالت های کلیدی

به گزارش خبرنگاران از 50 ایالت آمریکا، در نزدیک به 40 ایالت تکلیف نامزد پیروز تا حدود زیادی معین است. این ایالت ها به دو دسته ایالت های آبی (ایالت های لیبرال و حامی حزب دموکرات) و ایالت های قرمز (ایالت های محافظه کار و حامیان حزب جمهوری خواه) تفکیک می شوند.

اما ایالت های مردد (ایالت های کلیدی یا میدان های نبرد) معین نماینده ترین نقش را در معین پیروز نهایی انتخابات ایفا می نمایند. ایالت های کلیدی که گاه با رنگ خاکستری و گاه با رنگ بنفش نشان داده می شوند در انتخابات 2020 شامل 6 ایالت میشیگان، پنسیلوانیا، ویسکانسین، کارولینای شمالی، فلوریدا و آریزونا است.

3.1. نگرانی دموکرات ها از نقطه کور نظرسنجی ها

نکته پنهان نظرسنجی های ایالات کلیدی که برای کمپین دموکرات ها نگران نماینده تلقی می گردد، این است که ظاهراً جو بایدن در ایالت های کلیدی بطور میانگین با 4 واحد درصد از دونالد ترامپ پیش است، اما این عدد نه تنها نسبت به روزهای اخیر کاهش یافته بلکه در زمان مشابه (13 روز تا انتخابات) در سال 2016 هیلاری کلینتون در این ایالت ها فزونی 4/1 واحد درصدی نسبت به ترامپ داشت.

بنابراین هم اکنون جو بایدن در ایالت های کلیدی بطور میانگین با 0/1- واحد درصد اختلاف، شرایط بدتری نسبت به هیلاری کلینتون در زمان مشابه در سال 2016 دارد. کلینتون با وجود این فزونی در نظرسنجی ها، در تمامی ایالت های یاد شده مغلوب شد و آرای الکترال ارزشمند این ایالت ها را به ترامپ واگذار کرد. باید دید این سناریوی شوم بار دیگر و این بار برای جو بایدن تکرار می گردد یا خیر؟

همچنین هیلاری کلینتون در زمان مشابه (13 روز تا رأی گیری نهایی) در سال 2016 در سطح ملی با 5/6 واحد درصد نسبت به ترامپ پیش بود. بر این اساس بایدن در سطح ملی با 3 واحد درصد نسبت به هیلاری کلینتون شرایط بهتری دارد. با این حال در روزهای گذشته این فاصله میان پیشتازی بایدن 2020 و کلینتون 2016 کاهش یافته است.

از نظر نرخ محبوبیت نیز شرایط وی به مراتب بهتر از شرایط هیلاری کلینتون در زمان مشابه است.

نمودار زیر بازه زمانی یک ساله یعنی از اکتبر 2019 تا اکتبر 2020 را شامل می گردد و تغییرات میانگین نظرسنجی های انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در ایالت های کلیدی برای جو بایدن با رنگ آبی و برای دونالد ترامپ با رنگ قرمز معین شده است. فاصله 2 کاندیدا در 21 اکتبر 2020 -13روز تا انتخابات نهایی- معادل 4 واحد درصد گزارش شده است.

4.1. ایالت های رقابتی

علاوه بر ایالت های کلیدی رقابت 2نامزد در منطقه2 مین و منطقه2 نبراسکا، نیز با وجود تک الکترال بودن شان، بسیار حساس و مناقشه برانگیز است. همچنین در ایالت هایی چون جورجیا، مینه سوتا، اوهایو، نوادا، آیووا و تگزاس که بعضی به عنوان ایالت های قرمز شناخته می شوند، اکنون رقابت نسبتاً نزدیکی وجود دارد که ممکن است در ادامه دستخوش تغییراتی تأثیرگذار شوند.

جورجیا، آریزونا، اوهایو و آیووا بالاخره آبی می شوند؟

همین هشت سال پیش قرار دادن آیووا و اوهایو در همان رده انتخاباتی جورجیا و تگزاس عجیب بود. در انتخابات سال 2012 پرزیدنت اوباما در حالی که جورجیا را با 8 و تگزاس را با 16 واحد درصد از دست داد، آیووا را با 6 امتیاز و اوهایو را با 3 واحد درصد برنده شد.

اما در انتخابات 2016، قرمزی جورجیا و تگزاس کمرنگ تر شد، در حالی که آیووا و اوهایو قرمزتر شدند. اینکه چرا این شیفت ها در یک زمان رخ داد دلایل پیچیده ای دارد و به همین دلیل از آن عبور می کنیم. در سال های 2016 و 2018 این چهار ایالت به طور مشابه رای دادند. درحالیکه ترامپ در 2016 بردهای نسبتاً راحتی در هر چهار ایالت یادشده داشت، اما 2 سال بعد جمهوری خواستار در چندین رقابت کلیدی در این 4 ایالت به سختی توانستند پیروز شوند. در انتخابات میان دوره ای کنگره در سال 2018 دموکرات ها در مجموع با حدود 9 امتیاز اکثریت مجلس نمایندگان آمریکا را به دست آوردند.

در آخرین نظرسنجی ها. نظرسنجی های 2020 شرایط این چهار ایالت کاملاً رقابتی شده است. در نظرسنجی Morning Consult که این هفته منتشر شد، رئیس جمهور ترامپ تنها با 2 واحد درصد در جورجیا و تگزاس، و 3 واحد درصد در اوهایو پیشتاز است. نظرسنجی CBS NEWS/YouGov بایدن و ترامپ را در آیووا برابر نشان می دهد.

همچنین بر اساس برآورد RealClearPolitics در آیووا و آریزونا، بایدن با اختلاف اندک پیشتاز است. در ایالت مینه سوتا که اغلب حامی قدرتمند دموکرات هاست، شرایط برای بایدن در حال سخت تر شدن است. چرا که بایدن در این ایالت تا هفته پیش با حدود 10 واحد درصد پیشتاز بود و خیال دموکرات های این ایالت کمی راحت بود، اما با این رشد سریع ترامپ بعید نیست مینه سوتا در انتخابات 2020 به سرنوشت ایالت های کلیدی همجوارش یعنی ویسکانسین در سال 2016 دچار گردد.

در ایالت سنتاً قرمز جورجیا نیز در حال حاضر میانگین نظرسنجی ها حاکی از پیشتازی جو بایدن با اختلاف 1/2 واحد درصد نسبت به ترامپ است. میانگین نظرسنجی های ایالت اوهایو اختلاف 2 نامزد را 0.5 واحد درصد به نفع ترامپ برآورد نموده است.

حال باید دید ایالت های سنتاً محافظه کاری چون جورجیا، آریزونا، آیووا و یا حتی تگزاس در این انتخابات بالاخره به رنگ آبی دانکی ها تبدیل می شوند یا همچنان حامی فیل های قرمز جمهوری خواه باقی خواهند ماند؟

2. آخرین رویدادها

  • فاصله گیری جمهوری خواستار از ترامپ

در رویدادی کم نظیر و در حالی که تنها دو هفته به برگزاری انتخابات ریاست جمهوری آمریکا باقی مانده است، اختلافات در درون حزب جمهوری خواه آمریکا بین تعدادی از نمایندگان صاحب نفوذ این حزب در کنگره و دونالد ترامپ بالا گرفته است.

شبکه دویچه وله در این رابطه نوشت: روی برتافتن سناتورهای جمهوریخواه از نامزد حزب خود آن هم دو هفته پیش از انتخابات ریاست جمهوری، موضوعی است که توجه بسیاری از ناظران و تحلیلگران سیاسی در آمریکا را متوجه خود ساخته است.

بر این اساس شماری از سناتورهای حزب جمهوریخواه آشکارا لب به انتقاد از برنامه و عملکرد دونالد ترامپ گگردده اند. حتی یکی از سناتورهای پرنفوذ حزب جمهوریخواه گفته است، هنوز تصمیم نگرفته رای خود را به چه کسی بدهد. بعضی دیگر از اعضای حزب جمهورخواه حتی گفته اند که به ترامپ رای نخواهند داد.

به عنوان نمونه، سناتور بن سس از ایالت نبراسکا در تماس تلفنی با شرکت نمایندگان در انتخابات از عملکرد ترامپ در قبال متحدان و دشمنان آمریکا انتقاد نموده است.

  • آشتی آرای منفی هیلاری با جو بایدن

در حالی که دو هفته دیگر به انتخابات ریاست جمهوری باقی مانده، سوال این است که آیا بایدن می تواند بخشی از آرای از دست رفته دموکرات ها را دوباره بازگرداند؟

به نوشته نیویورک تایمز یک نظریه این است که بخشی از دموکرات ها و مستقل ها که در سال 2016، رای خود را به حزب سوم دادند، بایدن برای آنها نماینده مقبول تری از هیلاری کلینتون است.

نتایج بسیاری از نظرسنجی ها نشان می دهد غالب افرادی که متمایل به حزب دموکرات هستند و در چهارسال پیش به کلینتون رای ندادند و به جای آن تصمیم گرفتند به نامزد حزب سوم رای دهند، سوم نوامبر سال جاری به بایدن رای خواهند داد.

  • ترامپ لیست دشمنان خود را گفت

دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در یک تجمع انتخاباتی در ایالت آریزونا دشمنان خود را نام برد.

ترامپ گفت که او علاوه بر مخالفش جو بایدن، با رسانه های چپ ، غول های فناوری و باتلاق لابی گرایان واشنگتن مبارزه می نماید.

ترامپ خطاب به طرفداران خود در آریزونا گفت: من فقط در برابر بایدن نیستم ، بلکه در برابر رسانه های چپگرا، غول های عظیم فناوری و باتلاق واشنگتن نیز مبارزه می کنم.

منظور ترامپ از باتلاق واشنگتن یک صنعت عظیم لابی گری در پایتخت آمریکاست که از تصویب قوانین خاصی به نفع بخش ها و شرکت های خاص حمایت می نماید.

  • زنان بلای جان ترامپ می شوند

آخرین نظرسنجی نیویورک تایمز نشان می دهد که در میان زنان آمریکایی که بیش از نیمی از رأی دهندگان انتخابات ریاست جمهوری را تشکیل می دهند، جو بایدن با فاصله چشمگیر 23 واحد درصدی از دونالد ترامپ پیش است؛ در صورت تحقق این امر، زنان آمریکایی بلای جان ترامپ و عامل ذاخراج وی از کاخ سفید خواهند شد.

تازه ترین نظرسنجی سراسری که بطور مشترک توسط روزنامه نیویورک تایمز و دانشگاه سیه نا صورت گرفته، نشان می دهد که 50 درصد از شرکت نمایندگان در نظرسنجی از بایدن و 41 درصد نیز از ترامپ اعلام حمایت نموده اند.

نکته قابل توجه این پیمایش، شکاف میان زنان و مردان آمریکایی است. در میان رأی دهندگان زن، حمایت از بایدن 23 واحد درصد بیشتر از ترامپ است، اما در میان مردان رأی دهنده، ترامپ با اختلاف 6 واحد درصدی نسبت به بایدن پیشتاز است.

تغییر موضع زنان حومه نشین نسبت به سال 2016 و افزایش حمایت از نامزد دموکرات ها در انتخابات 2020 می تواند سرنوشت انتخابات را به نفع حزب دموکرات رقم بزند.

  • بولتون: ترامپ محترمانه از قدرت کنار نخواهدرفت

جان بولتون مشاور امنیت ملی سابق کاخ سفید که با جیک تیپر مجری شبکه تلویزیونی سی ان ان مصاحبه می کرد گفت: فکر می کنم اینکه ترامپ گفته که مگر در صورت تقلب بازنده انتخابات نخواهد بود خیلی نگران نماینده است؛ البته که او ممکن است در انتخابات بدون تقلب بازنده گردد.

بولتون در ادامه گفت: بگذارید صراحتا بگویم او(ترامپ) محترمانه از قدرت کنار نمی رود.وی در پاسخ به این سوال که سران حزب جمهوری خواه احتمالا چه تصمیمی خواهند گرفت گفت تصور نمی نماید آنها از عدم کناره گیری ترامپ حمایت نمایند. بولتون در این مصاحبه بار دیگر تاکید نمود که در انتخابات سوم نوامبر نه به بایدن و نه به ترامپ رأی خواهد داد.

  • رژه ترس در اردوگاه فیل ها

پایگاه خبری ان بی سی گزارش داد که سناتورهای جمهوری خواه ضمن ابراز نگرانی از احتمال باخت ترامپ در انتخابات گفته اند او ممکن است موجب شکست نامزدهای این حزب برای تصاحب کرسی سنا هم گردد. این سناتورها بر همین اساس به نحو بی سابقه ای کوشش می نمایند از ترامپ فاصله بگیرند.

در روزهای گذشته بن ساس، تد کروز و لیندسی گراهام از احتمال شکست ترامپ در انتخابات ابراز نگرانی نموده اند. همه این سناتورها منتقدان اولیه ای بودند که به متحد ترامپ تبدیل شده اند و در مجلس سنا منطبق با سیاست های او رأی می دهند.

ساس در یک فایل صوتی که برای نخستین بار روز پنجشنبه گزارش شد گفت: من نگرانم که اگر ترامپ بازنده گردد-اتفاقی که محتمل است- مجلس سنا را هم با خودش به زیر بکشد.حمام خون علیه جمهوری خواستار در سنا به راه افتد.

3. مطالب برگزیده

>>>>مالی

Trumponomics؛ اقتصادِ ترامپی به روایت اکونومیست

Bidenomics؛ نقشه راه جوبایدن برای اقتصاد آمریکا

فوربس عملکرد مالی رؤسای جمهور آمریکا را تحلیل کرد؛ کدام رئیس جمهور برای بازار سهام بهتر است؟

نوریِل روبینی، اقتصاددان؛ بایدن برای اقتصاد بهتر است یا ترامپ؟

دلار، طلا، بورس و بیت کوین کدام نامزد را ترجیح می دهند؟ پیش بینی واکنش بازارها به نتیجه انتخابات 2020 آمریکا

>>>>سناریوها

هشدار نوبلیست اقتصاد درباره حکومت نامحدود؛ جمهوری خواستار علیه جمهوریت

زشت ترین انتخابات آمریکا؛ سناریوهای مناقشه برانگیز نوامبر2020 به روایت اکونومیست

احتمال بالای وقوع رویدادهای بی سابقه انتخاباتی؛ چند سناریوی محتمل و عجیب در انتخابات 2020 آمریکا

>>>ایران و انتخابات آمریکا

آنالیز کلیشه های گمراه نماینده در تحلیل های انتخاباتی؛ ایران سناریوی پیروزی ترامپ را جدی بگیرد

متن کامل گزارش 10هزار کلمه ای گلدنبرگ به بایدن؛ نامزد دموکرات ها چه برنامه ای برای ایران دارد؟

>>>اردوگاه دموکراتیک

دموکرات ها در دامِ خودساخته؛ پاسِ گلِ قضات به ترامپ/ بایدن در تله آرای پستی می افتد؟

مقایسه نظرسنجی های 2016 و 2020؛ تکرار کابوس کلینتون برای بایدن؟

3 نکته پنهان نظرسنجی ها و 3 نگرانی اصلی دانکی ها؛ خبر بد برای دموکرات ها؛ بایدن در موقعیت کلینتون؟

دموکرات ها دوباره با ایمیل زمین گیر می شوند؟ جو بایدن در تله پسرش

پیشتازی زودهنگام جو بایدن در آرای غیرحضوری

>>>>احتمال تکرار ترامپ

هشدار نیویورک تایمز؛ ترامپ به این 5 دلیل بایدن را شکست می دهد

3عامل سرنوشت ساز در انتخابات 2020؛ مثلث برمودای شکست ترامپ

تحلیل FiveThirtyEight؛ 7 نشانه جدی از احتمال پیروزی ترامپ

میزان رضایت کارگران از ترامپ زیر ذره بین نیویورک تایمز؛ شورش یقه آبی ها علیه رئیس جمهور؟

کرونا چه تأثیری بر آرای پیرها گذاشت؟ تغییر سرنوشت انتخابات آمریکا با چرخش موضع سالخوردگان

>>>نگاه متفاوت

حامیان مخفی ترامپ؛ ترامپی های خجالتی و پروژه تحریف ترجیحات

اگر از شکست ترامپ اطمینان دارید، این مقاله را بخوانید؛ جری مندرینگ می تواند ترامپ را پیروز انتخابات کند

اشتباه راهبردی استراتژیست های دموکرات؛ کارت طلایی ترامپ علیه بایدن

>>>پیش بینی

پیش بینی اکونومیست از نتیجه انتخابات ریاست جمهوری آمریکا

پیش بینی اکونومیست از نتیجه نبرد نیابتی ترامپ و بایدن

پیش بینیِ پیشگوی معروف انتخابات ها از برنده رقابت ترامپ و بایدن

>>>نظرسنجی

آخرین نظرسنجی های انتخاباتی آمریکا در سطح ملی + شرایط آرای الکترال

آخرین نظرسنجی های انتخاباتی آمریکا در ایالت های کلیدی

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 30 آبان 1399 بروزرسانی: 30 آبان 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 948

به "بسته خبری، ناامیدی سناتورهای جمهوری خواه از پیروزی ترامپ، نبرد سنگین در ایالت های کلیدی، آشتی دموکرات ها با آرای ازدست رفته 2016" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بسته خبری، ناامیدی سناتورهای جمهوری خواه از پیروزی ترامپ، نبرد سنگین در ایالت های کلیدی، آشتی دموکرات ها با آرای ازدست رفته 2016"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید