تور یونان ارزان: هشدار یونان، مصر و قبرس به ترکیه؛ اقدامات تحریک آمیز را متوقف کن

به گزارش کوه سفید، سران یونان، مصر و قبرس از ترکیه خواستند اقدامات یکجانبه و تهدید آمیز که علیه صلح و ثبات در شرق مدیترانه است را متوقف کند.

تور یونان ارزان: هشدار یونان، مصر و قبرس به ترکیه؛ اقدامات تحریک آمیز را متوقف کن

سفر با تور یونان ارزان را از دست ندهید و از نزدیک با سرزمین اسطوره های باستانی آشنا شوید و شهرهای سانتورینی، آتن و میکونوس را ببینید.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، یونان، مصر و قبرس در اجلاس سران خود در شهر آتن در روز سه شنبه به ترکیه هشدار دادند که اقدامات یکجانبه در شرق مدیترانه را متوقف کند.

به نوشته روزنامه گریک ریپورتر کیریاکوس میتسوتاکیس نخست وزیر یونان، عبدالفتاح السیسی، رئیس جمهور مصر و نیکوس آناستاسیادس ، رئیس جمهور قبرس بر عزم خود برای ادامه همکاری در موضوعات مورد علاقه متقابل، افزایش صلح، امنیت و ثبات در منطقه وسیع تر تاکید کردند.

بیانیه نهمین اجلاس سه جانبه یونان-قبرس-مصر پیامی به ترکیه می دهد تا از اقدامات یکجانبه، تحریک آمیز و نقض قوانین بین المللی مانند آزار و اذیت کشتی های تحقیقاتی دارای مجوز از یونان یا قبرس خودداری کند. در این بیانیه تاکید شده است که در محیط تهاجمی یا تحت تهدید خشونت، نمی توان گفت وگوهای سازنده برقرار کرد.

سران این سه کشور بعلاوه حفاری غیرقانونی کشتی های ترکیه در منطقه مالی قبرس را رد کردند. آنها بعلاوه نقض مداوم حریم هوایی یونان و سایر فعالیت های غیرقانونی در مناطقی در فلات قاره یونان را نقض قوانین بین المللی خوانند.

میتسوتاکیس در این نشست رئیس جمهور مصر را در جریان اقدامات تحریک آمیز اخیر ترکیه قرار داد و بر نقش بی ثبات نماینده این کشور در منطقه وسیع تر تأکید کرد. وی بعلاوه آمادگی خود را برای گفت وگو به شرط رعایت احترام به حقوق بین الملل و حق حاکمیت یونان و در عین حال خودداری از اقدامات تحریک آمیز تکرار کرد.

این در حالی است که وزرای خارجه اتحادیه اروپا تصمیم گرفته اند در صورت ادامه اقدامات تحریک نماینده ترکیه علیه قبرس، این کشور را تحریم نمایند. در نشست روز دوشنبه در لوکزامبورگ، اتحادیه اروپا از جوزپ بورل رئیس سیاست خارجی اتحادیه اروپا خواست تا با توجه به اقدامات یک جانبه ترکیه در شهر واروشا ، پیشنهادهایی برای تحریم علیه ترکیه ارائه دهند.

بر اساس این گزارش، وزرای خارجه اتحادیه اروپا موافقت کردند که مجموعه اقداماتی لیه اقدام های تحریک نماینده ترکیه علیه قبرس انجام گردد. جوزپ بورل هم در پایان این مشست در نشست خبری مداخله ترکیه علیه تردد کشتی های اروپایی را غیرقابل قبول توصیف کرد.

م

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 4 آبان 1400 بروزرسانی: 4 آبان 1400 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1520

به "تور یونان ارزان: هشدار یونان، مصر و قبرس به ترکیه؛ اقدامات تحریک آمیز را متوقف کن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تور یونان ارزان: هشدار یونان، مصر و قبرس به ترکیه؛ اقدامات تحریک آمیز را متوقف کن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید