همه چیز درباره نگهداری از مبل اسپرت

به گزارش کوه سفید، گرانی واژه ای است که این روزها ورد زبان تمامی ایرانی ها شده است. افزایش قیمت مسکن به ویژه در شهرهای بزرگ، روزبه روز خانه ها هم کوچک تر می شوند و همین موضوع خرید مبلمان کلاسیک یا سلطنتی را به حداقل رسانده است. به همین علت بیشتر زوج هایی که قصد آغاز زندگی تازهی را دارند، ترجیح می دهند به جای مبل سلطنتی، مبل اسپرت خریداری نمایند. البته ناگفته نماند که خرید یک دست مبل اسپرت هم این روزها گران تمام می گردد. از همین رو نحوه نگهداری از آنان برای اهالی خانه اهمیتی دوچندان پیدا نموده است؛ راه های زیادی برای نگهداری از مبل اسپرت وجود دارد. چرا که این روزها تعویض و خرید یک ست تازه و حتی تعمیرشان هم برای عده زیادی به رویا تبدیل شده است.

همه چیز درباره نگهداری از مبل اسپرت

اما اگر بخواهم تنها در چندجمله رمز و راز طولانی شدن عمر مبلمان اسپرت راحتی تان را برای شما افشا کنیم، باید بگوییم که مبل های خود را به طور مرتب تمیز کنید تا کمتر کثیف شوند و به قول معروف اجازه ندهید، چرک مُرد شوند؛ با جابه جا کردن مداوم مبل ها و کوسن ها، عمر آنان را طولانی تر کنید و بعلاوه بهتر است مبلمان اسپرت خود را در جایی بچینید که نور خورشید مستقیما بر آنان نتابد. اما اگر جزئیات بیشتری می خواهید فقط کافی است برای خواندن ادامه مطلب تنها چند دقیقه وقت بگذارید:

گام های نگهداری از مبل اسپرت از قرار زیر است که در ادامه درباره هرکدام بیشتر خواهیم گفت؛

  • گام نخست: تمیز نگه داشتن مبل
  • گام دوم؛ لکه زدایی از مبل
  • گام سوم؛ تمیز کردن مبل اسپرت چرم
  • گام چهارم؛ استفاده از پرزگیر
  • گام پنجم: سالم نگه داشتن
  • گام ششم؛ طول عمر بیشتر
  • گام هفتم؛ نگهداری از قسمت های چوبی
  • گام هشتم؛ حیوانات خانگی

گام نخست: تمیز نگه داشتن مبل

اولین گام برای نگهداری از مبل اسپرت این است که مبل خود را مرتب جاروبرقی بکشید. اگر جاروبرقی مرکزی دارید که کارتان بسیار راحت تر است؛ اما بهانه را کنار بگذارید و حداقل هفته ای یکبار مبل خود را جارو کنید تا با زدودن آلودگی ها و پاک کردن زباله های که به مرور زمان می تواند به مبل های نازنین شما آسیب وارد کند، آنان را هم سالم تر و هم زیباتر نگهداری کنید.

البته این کار مزیت دیگری هم دارد به ویژه اگر در شهرهای بزرگ آلوده زندگی می کنید، چرا که کشیدن جاروبرقی به بهترشدن کیفیت هوای خانه شما نیز یاری می نماید.

برای نتیجه بهتر، به غیر از سطح مبل، تمام گوشه وکنار آن را نیز جارو بکشید. حتی اگر می توانید کوسن ها و بالشتک ها را بردارید و زیر آنان را نیز خوب جارو بکشید. البته کارتان اینجا تمام نمی گردد و باید کف، اطراف و زیر مبل ها را هم جارو بکشید. حداقل هفته ای یکبار با عقب وجلو کردن مبل ها، زیر آنان را به خوبی تمیز کنید.

گام دوم؛ لکه زدایی از مبل

یکی دیگر از مهم ترین روش ها برای نگهداری از مبل اسپرت این است که لکه ها را به گونه ای تمیز کنید که اثری از آنان باقی نماند. اگر چیزی بر روی مبل شما ریخت یا اگر ناگهانی متوجه لکه جدیدی شدید، بهتر است دست به کار شوید. البته بعضی از تولیدنمایندگان، برچسب های درباره چگونگی تمیزکردن مبل ها بر روی آنان نصب می نمایند یا بروشوری هنگام خرید به شما ارائه می دهند. اگر چنین چیزی در دست دارید، برترین مشاور شما، همان برگه ها هستند و به درستی خواهند گفت که مبل خود را با چه موادی بهتر است تمیز کنید.

اما اگر چنین بروشوری در دست ندارید، نگران نباشید؛ در این صورت با محلول های تمیزنماینده انتخابی خودتان، اول یک نقطه را تمیز کنید و اگر محلول به مبل شما آسیبی وارد نکرد، تمام لکه را با آن تمیز کنید. البته درحال حاضر در بازار لکه برهای فوق العاده ای وجود دارند که هیچ گونه آسیبی به وسایل شما وارد نمی نمایند.

اگر محلول آماده در دست ندارید می توانید از الکل بهره ببرید. الکل یک حلال قوی است که تقریبا تمامی لکه های چرب را ازبین می برد و برای تاثیرگذاری بهتر می توانید به آن نمک نیز اضافه کنید. درصورتی که لکه ازبین نرفت، می توانید از محلول رقیق شده وایتکس با آب نیز بهره ببرید، اما مواظب باشید که به پارچه شما آسیبی وارد نگردد. استفاده از محلول رقیق شده وایتکس بیشتر مناسب مبلمان سفید و رنگ روشن است و برای مبل های رنگی و تیره اصلاً پیشنهاد نمی گردد.

گام سوم؛ تمیزکردن مبل اسپرت چرم

یکی دیگر از روش های نگهداری از مبل اسپرت در انواع گوناگون مثل مبلمان چرمی این است که به لکه های مبل چرمی تان اصلا نباید مجال داد، بنابراین اگر چیزی روی مبل چرم ریخت، بلافاصله و قبل از آنکه لکه فرصتی برای نفوذ پیدا کند، آن را پاک کنید. هرچند بدنیست بدانید که مبلمان چرم انتخاب خوبی برایاستفاده روزانه مثل انواع دیگر مبل اسپرت نیست (چون به مراقبت بیشتر نیاز دارد).

علاوه بر آن اگر می توانید هر روز، اگر نه هرازگاهی مبل خود را آنالیز کنید تا لکه ای از دیده شما پنهان نماند و اگر چیزی دیدید، به خوبی آن را با یک دستمال کاغذی یا یک پارچه نرم تمیز کنید. اگر نوشیدنی روی مبل چرمی ریخت، معطل نکنید و قبل از آنکه اثری روی مبل شما بگذارد، آن را برای همواره ازبین ببرید. اگر اثری از لکه باقی ماند، بهتر است از محلو ل های حاوی آب بهره ببرید تا مبل شما به طور کامل تمیز گردد.

مواظب باشید که پاک کردن لکه های چربی یا روغنی از روی مبل چرم در بعضی از مواقع، کار تخصصی است و باید آن را به افراد حرفه ای سپرد.

بسیاری از افراد با مخلوط کردن مقادیر مساوی آب و سرکه سفید، محلول تمیزنماینده مبلمان چرمی خود را درست می نمایند. با این حال، شما می توانید یک پاک نماینده مخصوص چرم بخرید. اما توجه داشته باشید که از هر پاک نماینده ای که استفاده می کنید، آن را روی قسمت کوچکی از مبل چرمی خود قبل از استفاده روی کل سطح، آزمایش کنید و پس از اتمام کار، سطح را به آرامی با یک پارچه خشک کنید.

بعلاوه بعضی دیگر از افراد از محلول دست ساز دیگری استفاده می نمایند. می توانید به شیوه آنان، سرکه سفید را با روغن بذر کتان مخلوط کنید و آن را با پارچه خشک روی مبل تان خود بمالید. اگر به صورت مدون یا دایره ای کار نظافت را انجام دهید، درخشش مبل شما هم دوبرابر می گردد. برای نتیجه بهتر، بگذارید محلول یک شب روی مبل شما بماند و صبح روز بعد، آن را با یک پارچه خشک تمیز کنید تا درخشندگی را به مبل تان بازگردد.

بعلاوه در نظر داشته باشید که مبلمان چرمی نسبت به سایر مبل ها به مراقبت بیشتری نیاز دارند. بنابراین هنگامی که از مبلمان چرمی استفاده نمی کنید، می توانید با ملحفه های سبک وزن، آنان را کاور کنید. این کار از مبلمان چرمی شما در برابر نور خورشید، کثیفی و زباله محافظت می نماید. اگر مبلمان چرمی را بپوشانید، فرآیند تمیزکردن سریع تر انجام می گردد، زیرا آنان از گردوغبار در امان هستند.

گام چهارم؛ استفاده از پرزگیر

برای مبلمان های پارچه ای و یا مخمل و … به طور منظم از غلتک های پرزگیر بهره ببرید. این مسئله اگر حیوان خانگی در خانه دارید، اهمیتش دوچندان می گردد. چندبار در هفته با استفاده از پرزگیرها، موها و دیگر ضایعات چسبیده به مبل را پاک کنید. این کار نه تنها به طولانی شدن عمر مبل شما یاری می نماید، بلکه ظاهر آنان را نو و مجذوب کننده نگه می دارد. اگر مبل شما سفید است یا رنگ آن روشن است، اهمیت پرزگیری بیشتر می گردد. موهای سرگردان افراد و حیوانات خانگی زودتر از آنچه شما فکر می کنید، مبل سفید و روشن شما را کدر خواهند کرد.

گام پنجم: سالم نگه داشتن نشیمنگاه مبل

محل نشستن خود را مرتبا تغییر دهید. نشستن زیاد در یک نقطه می تواند کوسن ها و تشک مبل شما را دفرمه کند. ای کار بعلاوه باعث می گردد که یک قسمت از مبل کثیفی بیشتری را جمع کند. پس به جای نشستن مداوم در یک نقطه، هربار که از مبل استفاده می کنید، محل نشستن خود را تغییر دهید. اگر با خانواده یا دوستانتان زندگی می کنید، آنان را هم تشویق کنید که همین کار را انجام دهند. بعلاوه باید مدت زمان نشستن روی مبل را محدود کنید. جابه جایی بیشتر علاوه بر سالم نگه داشتن مبل، به سلامتی خودتان نیز یاری می نماید.

از کوسن ها غافل نشوید و به طور منظم آنان را تکان دهید. برای پف کردن بالشتک های کاناپه خود، به سادگی آن ها را تکان و فشار دهید. این کار باعث می گردد که تا آنان دیرتر جمع یا سفت شوند.

بعلاوه اگر تشک های مبل شما جدا می شوند، به طور دوره ای آن ها را پشت رو کنید. این کار را باید حداقل هر دو هفته، یک بار انجام دهید تا شکل تشک های شما حفظ گردد و هر دو طرف به یکباره دفرمه و فرسوده نشوند.

توجه داشته باشید که دسته مبل، محل نشستن نیست! پس فقط روی قسمت هایی بنشینید که برای نشستن طراحی شده است. نشستن روی دسته مبل، نه تنها آنان را دفرمه می نماید بلکه ظاهر مبل شما را خیلی زود نازیبا می نماید. اگر کودک خردسالی در خانه دارید، به آنان نیز آموزش دهید.

گام ششم؛ طول عمر بیشتر مبل

مبل ها را از نور مستقیم خورشید دور نگه دارید. نور خورشید زودتر از تصور شما، آنان را فرسود می نماید. بعلاوه باید مبل ها را تا جای ممکن از پنجره های باز هم دور نگه دارید و یا پرده های خود را در ساعات اوج نور خورشید بکشید. اگر دوست ندارید پرده های خود را بسته نگه دارید، می توانید برای مبل کاور تهیه کنید.

بعلاوه مبل ها را در صورت امکان کنار وسایل گرمایشی قرار ندهید؛ زیرا وسایل گرمایشی مانند: شومینه، شوفاژ و بخاری هم مانند نور خورشید، به آن ها آسیب جدی می زند.

یکی دیگر از نکات مهم جابه جا کردن آن هاست. بهتر است به طور درست و اصولی این کار را انجام دهید. یکی از اشتباهات رایج کشیدن مبل ها روی زمین است. در بسیاری از موارد افراد و به ویژه زنان توانایی بلندکردن اثاث منزل شان را ندارند و آنان را با هول دادن و یا کشیدن جابه جا مینمایند آسیب های متعددی را به پایه و بدنه وسایل خود وارد می نمایند. برترین کار برای جابه جایی مبل ها این است که آنها را بلند نموده و به جای مدنظرتان منتقل کنید.

گام هفتم؛ نگهداری از قسمت های چوبی

هرچقدر برای تمیزکردن قسمت های پارچه ای مبلمان دست شما باز است و می توانید تقریبا از تمامی شوینده های موجود در بازار بهره ببرید، برای تمیزکردن قسمت های چوبی مبل اسپرت خود با محدودیت های بسیاری روبه رو هستید.

برای نظافت قسمت های چوبی مبل به هیچ وجه از شوینده های قوی استفاده نکنید. این نکته را نیز درنظر داشته باشید که قسمت های چوبی، مثل پایه ها و دسته ها مانند دیگر قسمت های مبلمان نیاز به نظافت مکرر ندارند. بعد از تمیزکردن این قسمت ها با پارچه ای نمناک، کافی است برای براق شدن چوب، از پارافین های مخصوص در بازار بهره ببرید. برای این کار اندازه کمی پارافین را روی پنبه ریخته و سطح چوب را آغشته به پارافین کنید. دقت کنید که پارافین با پارچه مبل شما تماسی نداشته باشد چرا که لکه های به وجود آمده از پارافین به سختی پاک می شوند. برای جلوگیر از این اتفاق بهتر است قبل از آغاز کار، پارچه ای روی قسمت های اصلی مبل خود بیاندازید.

برای دین آگهی های مبل کلیک کنید

گام هشتم؛ حیوانات خانگی

کی دیگر از نکات مهم در نگهداری از مبل اسپرت این است که اگر در خانه حیوان خانگی دارید، از همان ابتدا به آنان بیاموزید که روی مبلمان شما نروند. اگر برای حیوان خانگی خوپ، در گوشه ای از خانه تان مکان نرمی آماده کنید، آنان خیلی سراغ مبل و جایگاه های شما نمی آیند. حیوانات هم مانند خود شما، نشستن و لم دادن روی یک مبل گرم ونرم را به زمین های سرد و سخت ترجیح می دهند.

اما این نکته را هم به یاد داشته باشید، داشتن حیوانات خانگی یعنی نخریدن مبلمان ابریشمی و مخمل! چرا که حیوانات خانگی به ویژه سگ و گربه دشمن این دست از مبلمان هستند. اما اگر قبلا مبل گران بهایی خریداری نموده اید، بهتر است از روکش های ضدخش و قابل تعویض بهره ببرید و یا آنان را با پارچه و ملحفه کاور کنید. استفاده از غلتک های پرزگیر در چنین شرایطی از واجبات است.

منبع: بلاگ دیوار
انتشار: 7 مرداد 1401 بروزرسانی: 7 مرداد 1401 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1785

به "همه چیز درباره نگهداری از مبل اسپرت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "همه چیز درباره نگهداری از مبل اسپرت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید