پیش بینی باورنکردنی خطر مرگ با استفاده از هوش مصنوعی

به گزارش کوه سفید، محققان به تازگی مدل هوش مصنوعی جدیدی ساخته اند که می تواند با یاری یادگیری عمیق از روی یک اسکن پرتو ایکس تشخیص دهد که فرد تا 10 سال آینده در معرض خطر مرگ بر اثر بیماری های قلبی قرار گرفته است یا خیر.

پیش بینی باورنکردنی خطر مرگ با استفاده از هوش مصنوعی

محققان سیستمی ساخته اند که می تواند از روی یک اسکن پرتو ایکس خطر سکته یا حمله قلبی در 10 سال آینده بیمار را تشخیص دهد.

محققان به تازگی مدل هوش مصنوعی جدیدی ساخته اند که می تواند با یاری یادگیری عمیق از روی یک اسکن پرتو ایکس تشخیص دهد که فرد تا 10 سال آینده در معرض خطر مرگ بر اثر بیماری های قلبی واقع شده است یا خیر.

این سیستم یادگیری عمیق از هوش مصنوعی برای شناسایی تصاویر پرتو ایکس استفاده می نماید تا احتمال بروز سکته یا حمله قلبی را پیش بینی کند.

دکتر جیکوب وایس، محقق ارشد این پژوهش از بیمارستان عمومی ماساچوست آمریکا می گوید: ما نشان دادیم که یک اسکن پرتو ایکس از سینه می تواند چیزی فراتر از یک اسکن معمولی باشد. ما با این رویکرد می توانیم نوعی ارزیابی کمّی داشته باشیم تا اطلاعات تشخیصی و پیش بینی خود از آینده را در اختیار پزشکان و بیماران قرار دهیم.

دکتر وایس می گوید فناوری آن ها به بیماران یاری می نماید تا درمان های لازم را آغاز نمایند. بیماران قلبی معمولاً می توانند با مصرف بعضی داروها، سطح کلسترول خون خود را پایین بیاورند و تا 25 درصد از بروز سکته یا حملات قلبی جلوگیری نمایند.

بیماری های خطرناک قلبی قابل پیشگیری می شوند؟

سیستمی که دکتر وایس و همکارانش ساخته اند، فقط با مجموعه ای از اسکن های پرتو ایکس سینه تعلیم داده شده است. این مدل با نام CXR-CVD می تواند ریسک مرگ بر اثر بیماری های قلبی عروقی را پیش بینی کند.

محققان این الگوریتم را با حدود 150 هزار اسکن پرتو ایکس از سینه آموزش دادند و آن را روی حدود 11 هزار نفر آزمایش کردند. نتیجه این بود که رابطه نزدیکی میان پیش بینی هوش مصنوعی از آینده داوطلبان و بروز مسائل قلبی و عروقی در طول سالیان بعدی وجود داشت.

دکتر وایس می گوید: مدت هاست فهمیده ایم که پرتو ایکس اطلاعات بسیار بیشتری را نسبت به روش های تشخیصی سنتی به دست می آورد، اما از این اطلاعات استفاده ننموده بودیم، چون روش مناسب و قابل اطمینانی برای انجام این کار نداشتیم. پیشرفت های هوش مصنوعی حالا این مسئله را محقق نموده است.

یافته های مقدماتی این پژوهش در اجلاس سالانه انجمن رادیولوژی آمریکای شمالی ارائه شده است. این نتایج هنوز در یک مجله علمی به چاپ و تأیید نرسیده اند.

منبع: دیجیاتو

منبع: فرادید
انتشار: 24 آذر 1401 بروزرسانی: 24 آذر 1401 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1855

به "پیش بینی باورنکردنی خطر مرگ با استفاده از هوش مصنوعی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیش بینی باورنکردنی خطر مرگ با استفاده از هوش مصنوعی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید