چرا گاهی مزه فلز در دهان حس می کنیم؟

به گزارش کوه سفید، مزه فلز پایدار ممکن است مزه مواد غذایی را تحت تاثیر قرار دهد و پس از مصرف غذاهای مورد علاقه هم یک مزه تلخ در دهان ایجاد گردد. این شرایط می تواند کاهش اشتها و بعلاوه افسردگی را در پی داشته باشد:

چرا گاهی مزه فلز در دهان حس می کنیم؟

شما داروهای خاصی مصرف می کنید: آنتی بیوتیک هایی از جمله تتراسایکلین و آموکسی سیلین، لیتیوم (برای درمان اختلالات روان پزشکی)، بعضی داروهای قلب و آلوپروینول برای درمان پوکی استخوان و سنگ کلیه، معمولا باعث طعم فلزی در دهان می شوند. این داروها حاوی فلزاتی هستند که به وسیله ترکیب با بزاق می توان مزه آنها را حس کرد.

شما داروهای ضد بارداری یا بعضی ویتامین ها را مصرف می کنید: مولتی ویتامین ها حاوی مقادیر زیادی از فلزات هستند که منجر به حس کردن طعم فلز در دهان می شوند. به غیر از این دسته از مکمل های غذایی، داروهای سرماخوردگی، و ویتامین هایی که پیش از تولد نوزاد مصرف می شوند، با مقادیر زیادی مس، روی، کروم، کلسیم یا آهن آغشته هستند.

بهداشت دهان و دندان شما کم است: با رعایت نکردن بهداشت دهان و دندان، در طول زمان شما در معرض خطر عفونت هایی مانند پریودونتیت قرار می گیرید. با وجود عفونت، جریان خون به زبان کاهش می یابد و خروجی بزاق کم گردد. این فرایند باعث اختلال در طعم و حس مزه فلز در دهان می گردد.

شما یک عفونت سینوسی دارید: به نظر می رسد گلودرد و سردرد و در نتیجه عفونت های سینوسی، منجر به حس کردن طعم فلز در دهان شوند.

شما دچار آسیب شده اید: ضربه به سر می تواند منجر به آسیب مستقیم به اعصاب گردد. هر گونه تغییر در این اعصاب می تواند تغییرات دائمی در درک ما ایجاد کند. بیماری های عصبی مانند مالتیپل اسکلروز، و فلج بل هم می توانند به وسیله سیستم های عصبی مرکزی بدن، شما را تحت تاثیر قرار دهند.

شما تحت درمان سرطان هستید: پرتودرمانی و شیمی درمانی می توانند هر دو حس چشایی را تغییر دهند. این اتفاق زمانی می افتد که درمان سرطان به جریان خون وارد گردد و به بزاق برسد.

شما سیگاری هستید: تمام مواد شیمیایی موجود در سیگار می توانند باعث اختلال در طعم شوند و یا آن را به کلی نابود نمایند.

منبع: ایرنا زندگی
انتشار: 9 شهریور 1400 بروزرسانی: 9 شهریور 1400 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1456

به "چرا گاهی مزه فلز در دهان حس می کنیم؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا گاهی مزه فلز در دهان حس می کنیم؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید