چگونه خودآگاهیمان را بهبود بخشیم

به گزارش کوه سفید، توانایی خودآگاهی یکی از مهارت های اساسی و در عین حال دشواری است که ما انسان ها می توانیم به دست آوریم.در این مطلب، شرح خواهیم داد که خودآگاهی چیست و چرا مهم است.

چگونه خودآگاهیمان را بهبود بخشیم

به گزارش خبرنگاران به نقل از سواد زندگی ،آیا در زندگی یا شخصیت شما بخش هایی وجود دارد که نتوانید آن را درک کنید؟ آیا رفتارها یا گرایش های خاصی در خود سراغ دارید که به رغم پیامدهای منفی آن ها، بارها و بارها در زندگی شما ظاهر شده باشد؟ آیا گاهی در موقعیت های حساس به اصطلاح دست و پای خود را گم نموده اید؟ در تمام چنین مواردی ما از کمبود خودمطلعی رنج می بریم و ناخومطلع ما کارها را به دست می گیرد؛ ناخودمطلعی که تقریبا هیچ کنترلی بر آن نداریم. با این حال خبر خوب این که خودمطلعی مهارتی است که هرکسی می تواند با تمرینات و عادت های مناسب، آن را بهبود ببخشد.

توانایی خودمطلعی یکی از مهارت های اساسی و در عین حال سختی است که ما انسان ها می توانیم به دست آوریم.

در این درس، شرح خواهم داد که خودمطلعی چیست، چرا مهم است و سپس 10 تمرین موثر و عملی را که می توانید برای پرورش واقعی خودمطلعی در زندگی خود بهره ببرید، مرور می کنیم.

خودمطلعی

خودمطلعی چیست؟

خودمطلعی به معنای عادتِ توجه به نحوه تفکر، احساس و رفتار شماست. به طور خاص:

خودمطلعی یعنی دست یابی به الگوهایی که بتوانیم با آن چیزها را برای خود شرح دهیم و دنیا اطراف خود را درک کنیم.

خودمطلعی به معنای درک احساسات و حالات خودمان است. یعنی بتوانیم به جای کوشش برای جلوگیری یا اصلاح احساس خود، احساسات خود را احساس می کنیم، حتی احساسات سخت و ناراحت نماینده را.

خودمطلعی به معنای توجه به چگونگی تمایل ما به رفتاری خاص در شرایط خاص است. توجه به این که پاسخهای پیش فرض ما نسبت به موارد چیست؟ عادت ها و گرایش های ما چیست؟

به طور خلاصه، خودمطلعی به معنای توجه و کوشش برای یادگیری روانشناسی خودمان است.

مزایای خودمطلعی چیست؟

توصیف کامل مزایای خودمطلعی سخت است، بنابراین من فقط چند مورد از رایج ترین نکات مثبتِ ناشی از افزایش خودمطلعی را ذکر می کنم:

روابط بهتر

وقتی ما خودمان خیلی درمورد یک رابطه روشن نیستیم، طلب کردن چیزی درآن رابطه سخت است. علاوه بر این، هرچه خودمطلعی کمتری داشته باشیم، در تعاملات با افراد شیوه دفاعی در پیش خواهیم گرفت، که این شیوه ای فاجعه بار در هر نوع از روابط است. اگر می خواهید روابط خود را بهبود ببخشید، سعی کنید خودمطلعی بیشتری نسبت به رابطه پیدا کنید.

خلق و خوی بهبود یافته

خلق و خوی و چگونگی احساس ما ساعت به ساعت بستگی زیادی به نحوه تفکر و رفتارمان دارد. وقتی مطلعی خود را از رابطه بین افکار، رفتار و احساسات بهبود می بخشیم ، تنظیم احساسات و خلق و خوی ما آسان تر می گردد.

تفکر روشن تر و تصمیم گیری بهتر

تصمیم گیری ضعیف اغلب ناشی از تفکر آشفته و واکنش های شدید احساسی است. وقتی از عادت های فکری و احساسی خود مطلعی بیشتری کسب کنیم ، می توانیم به راحتی بین انگیزه ها یا خواسته های کوتاه مدت و ارزش ها و اهداف بلند مدت تمایز قائل شویم.

ارتباط موثرتر

دستیابی به درک واضح تری از آنچه باور دارید و آنچه واقعاً می خواهید، برقراری ارتباط را در هر جنبه از زندگی چه با همسر، همکار یا دوست صمیمی بسیار راحت تر می نماید. هرچه بهتر خودمان را بشناسیم، برقراری ارتباط آسان تر است و ما با صداقت بیشتری می توانیم به آنچه دوست داریم عمل کنیم و به خواسته های دیگران احترام بگذاریم.

بهره وری بیشتر

شایعترین علت به تعویق افتادن کارها و بهره وری ضعیف، کمبود کوشش یا تعهد نیست؛ بلکه تداخل احساسات از طرف خودمان است. وقتی ما در انجام امور در می مانیم یا نیازمند کوشش زیادی هستیم، معمولاً به این دلیل است که بعضی افکار، احساسات یا عادت های خودمان مانع کار می شوند. بهبود خودمطلعی می تواند به از بین بردن بسیاری از این موانع پنهان در برابر بهره وری یاری کند.

10 توصیه برای افزایش خودمطلعی

1. به آنچه در دیگران شما را آزار می دهد توجه کنید

غالباً چیزهایی که در افراد دیگر بیشتر باعث تحریک ما می شوند، بازتاب کیفیتی است که در خودمان دوست نداریم.

همه ما جنبه هایی در خود داریم که به آنها افتخار نمی کنیم - به عنوان مثال کم و زیاد کردن واقعیت، بدقولی، حسادت و غیره. و وقتی نمی دانیم چگونه این چیزها را تغییر دهیم، بهترین کاری که می کنیم این است: فکر نکردن در خصوص آنها. اگرچه با این کار احساس سعادت می کنیم، اما در دراز مدت اینگونه نمیماند.

بنابراین، هر وقت کسی کاری را انجام می دهد که باعث آزار یا عصبانیت شما می گردد، از خود بپرسید: آیا این می تواند بازتاب چیزی در من باشد که من آن را دوست ندارم؟ آیا نسخه ای از آن را انجام می دهم؟

2. مراقب ذهن خود باشید

شما احتمالاً راجع به مراقبه ذهن مطلعی در سواد زندگی خوانده اید. ذهن مطلعی یک تمرین ساده است که توجه شما را معطوف به نفس کشیدن یا احساس فیزیکی دیگری می نماید. سپس، اگر متوجه می شوید ذهن شما به سمت افکار دیگر می رود، به آرامی توجه خود را به نقطه تمرکز خود برمی گردانید.

در حالی که اثبات شده است که مراقبه ذهن مطلعی برای همه چیز از کاهش وزن تا تسکین افسردگی مفید است، اما در واقع می تواند راهی قدرتمند برای افزایش سطح خودمطلعی شما باشد.

به طور خاص، مراقبه ذهن مطلعی یکی از بهترین راه ها برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه کار کردن افکار شما است. هنگامی که بدون اینکه به افکار خود وابسته شوید یا به آنها فکر کنید، آغاز به مشاهده آنها می کنید، یک ایده قدرتمند را تحقق می بخشید: شما، افکار خود نیستید .

اغلب اوقات ما خودمطلعی نداریم زیرا در واقع بیش از حد فکر می کنیم. ما به راحتی در افکار خود گم می شویم، با این فرض که آنها درست هستند یا ارزش درگیر شدن را دارند، فقط به این دلیل که ذهن ما تصمیم گرفته آنها را به سمت ما پرتاب کند.

یک تمرین منظم ذهن مطلعی چشمان شما را به چگونگی عملکرد ذهن و این که بیشتر درگیر افکار شماست، باز می نماید.

تصمیم گیری ضعیف اغلب ناشی از تفکر آشفته و واکنش های شدید احساسی است. وقتی از عادت های فکری و احساسی خود مطلعی بیشتری کسب کنیم ، می توانیم به راحتی بین انگیزه ها یا خواسته های کوتاه مدت و ارزش ها و اهداف بلند مدت تمایز قائل شویم

3. داستان و رمان بخوانید

غالباً گفته می گردد که نویسندگان عظیم شاهدان عظیمی از دنیا پیرامون خود هستند و این ظرفیت توجه به جزئیات و ویژگی های ظریف زندگی است که به آنها اجازه می دهد آن را با تمام جزئیات در کار خود دوباره بسازند.

اما نویسندگان به ویژه متخصصان ماهیت انسان هستند. وظیفه آنها این است که کمترین جزئیات اندیشه، احساسات ، تمایلات و اعمالی را که بیشتر ما در زندگی روزمره از دست می دهیم، مشاهده نمایند.

هرچند بیشتر ما به طور حرفه ای نویسنده و ناظر دقیق ماهیت انسان نیستیم، اما همه ما می توانیم با یادگیری توجه مانند یک نویسنده ، یک یا دو چیز درباره خود یاد بگیریم.

داستان خوب با توصیف دقیق مردم به ما می آموزد که چگونه با دقت و دلسوزی درباره مردم فکر کنیم و هرچه در مشاهده دیگران بهتر می شویم، محتمل است که به همان شیوه به خود نگاه کنیم.

بنابراین 30 دقیقه وقت بگذارید و لیستی از داستانهای خوبی را که قصد داشته اید بخوانید بنویسید یا از یک دوست مطلع بخواهید چند داستان مورد علاقه خود را به شما توصیه کند. سپس روزانه اوقاتی را برای خواندن داستان و رمان هایی از نویسندگان خوب و برجسته اختصاص دهید.

4- نقاط ضعف عاطفی خود را شناسایی کنید

هیچ کس دوست ندارد احساس غم، اضطراب، شرمندگی یا هر نوع احساسات دردناک دیگری داشته باشد. در حالی که همه از احساسات منفی دوری می کنیم، هر یک از ما یک احساس منفی خاص در خود سراغ داریم که بیش از همه از آن پرهیز می کنیم و گاه حاضریم برای جلوگیری از آن هر کاری انجام دهیم حتی اگر به معنای افزایش شدت احساسات منفی دیگر مانند اضطراب، شرم و گناه باشد (به عنوان مثال سواستفاده از مصرف مواد).

اما در واقع ما با اجتناب از آن احساسات، از گوش دادن به آنچه احساسات برای ما می گویند پرهیز می کنیم. احساسات منفی دردناک هستند زیرا ذهن ما گاهی اوقات به یک دلیل بسیار خوب سعی در جلب توجه ما دارد.

اگر با تحمل ناراحتی به آنچه این احساسات می گویند گوش دهیم، شناخت ضعف عاطفی خود می تواند بینش زیادی در خصوص ما و دنیای ما بدهد.

5- جدول زمانی از زندگی خود ترسیم کنید

یکی از جالب ترین ترفندهای که برای بهبود خودمطلعی می توان انجام داد ترسیم جدول زمانی از زندگی خود است.

به این صورت که با یک برگ کاغذ خالی و مداد بنشینند و با آغاز از تولد، وقایع مهم زندگی خود را در طول جدول زمانی معین کنید. به طور خاص، حوادثی که تأثیر زیادی بر شما داشته اند را با علامت عظیم یا کوچک، مثبت یا منفی معین کنید.

اغلب کسانی که این کار را انجام داده اند می گویند: هر چند اول به نظر می رسید احمقانه ترین تمرینی است که تا به حال انجام داده ام، اما از اینکه درمورد خودم چقدر فهمیدم شوکه شدم.

بسیاری از افراد با دیدن یک دوره خاص در متن زندگی می توانند آن واقعه را بهتر درک نمایند یا دیدگاه جدیدی را نسبت به یک زمان خاص ناراحت نماینده یا سخت به دست آورند؛ چرا که توانایی تفکر تکاملی به زندگی، کلید مطلعی از خود است.

6. از دیگران بازخورد بخواهید (و آن را به خوبی بگیرید)

هر چند وقت یک بار عمداً در خصوص خود بازخورد می گیرید؟

دریافت بازخورد از دیگران در خصوص خودمان، یکی از سریعترین و موثرترین راهها برای رشد و پیشرفت است.

همه ما جنبه هایی از خودمان را می شناسیم که در ان پیشرفت نموده ایم اما مسائل واقعی در قسمت هایی از ما قرار دارند که نمی توانیم ببینیم و در واقع نقاط مور ما هستند. افراد دیگری در کنار ما وجود دارند که اگر از آنها بپرسیم می توانند در دیدن این نقاط به ما یاری نمایند.

چگونه باید از دیگران درخواست بازخورد در خصوص خودمان را بکنیم؟

در اینجا چند پیشنهاد برای آغاز وجود دارد:

یک رابطه محکم را در زندگی خود انتخاب کنید: والدین، همسر، بهترین دوست و غیره. از آنها بخواهید تا به شما بازخوردی از رفتار و شخصیتتان بدهند.

از کم آغاز کنید. در ابتدا از چیزی بپرسید که خیلی عظیم یا تهدیدآمیز نباشد. مثلا بخواهید تا از شما در خصوص کارهای خانه به خوبی انتقاد نمایند. پس از این و زمانی که اعتماد طرف مقابل را در پذیرش انتقاد به دست آوردید، احتمال اینکه آنها در خصوص یک مسئله مهم در خصوص شخصیت به شما بگویند بیشتر خواهد بود.

نقدها را به خوبی بپذیرید. به هر قیمتی از دفاع دوری کنید. پیش بینی کنید در لحظه ای که کسی به نقصی در شما اشاره نمود، احساس فوق العاده ای نخواهید کرد، و اشکالی ندارد، طبیعی است که چنین احساسی داشته باشید. تمام کوشش خود را بکنید تا بازخورد آنها را به راحتی تأیید کنید، از آنها برای دادن این بازخورد تشکر کنید و شرح دهید که قصد دارید روی آنها کار کنید.

7-مهارت جدیدی یاد بگیرید

مهارت های جدید ما را مجبور می نماید تا با قرار دریافت در موقعیت های جدید از خود، مطلعی پیدا کنیم. یادگیری چیز جدید با مجبور کردن ما به استفاده از روش های بدیع، خودمطلعی ما را افزایش می دهد .

در عظیمسالی، همه ما از نظر راه و روش، کاملاً تنظیم می شویم، زیرا کارهای مشابه را بارها و بارها انجام می دهیم. و گرچه این امر منجر به نوعی راحتی می گردد ، اما باعث تنگی ذهن و فکر نیز می گردد: وقتی تنها کارهایی که انجام می دهیم کارهایی است که قبلاً در آنها مهارت داریم، به راحتی می توان به یک احساس کاذب امنیتی رسید که ما می دانیم که همه چیز چگونه کار می نماید.

پادزهر همان چیزی است که گاهی اوقات ذهن مبتدی نامیده می گردد. ایده ذهن مبتدی این است که برای یادگیری چیزهای جدید، ذهن باید انعطاف پذیر باشد و چیزهای تازه را مانند کودک ببیند. این بدان معناست که اگر ما می خواهیم انعطاف پذیری و طراوت را در خود و نوع دید خود (یعنی خودمطلعی) پرورش دهیم، باید ذهن مبتدی داشته باشیم و یکی از بهترین راه ها برای این کار یادگیری یک مهارت جدید است.

تعهد به یادگیری مهارتی جدید، خواه نواختن ساز، صحبت به زبانی دیگر، یا نقاشی با آبرنگ، تمرین قدرتمندی برای انعطاف پذیری ذهنی و خودمطلعی است.

8- تحریف های شناختی را شناسایی کنید

تحریف های شناختی، افکار و باورهای نادرستی هستند که نحوه دید ما، از جمله خودمان را تغییر می دهند. درست مثل اینکه همه ما عادت های بدنی مضری داریم (به عنوان مثال: ناخن جویدن، میان وعده در اواخر شب و غیره)، همه ما عادت های ذهنی خاصی داریم که هیچ لطفی به ما نمی نمایند .

به عنوان مثال: بسیاری از ما این عادت ذهنی را پیدا نموده ایم که هر وقت در خیابان رانندگان دیگر مرتکب اشتباهی می شوند با گفتن کلماتی مثل: احمق، عوضی و غیره آنها را سرزنش می کنیم. این یک مشکل است زیرا حتی اگر رانندگان دیگر اشتباه می نمایند، گاهی اوقات ما نیز اشتباه می کنیم. اما وقتی واکنش پیش فرض من این است که همواره افراد دیگر را سرزنش کنم، این فرصت را از دست می دهم که رفتار خودم را ببینم و خود را اصلاح کنم.

اگر هر بار که کسی در خیابان از سمت راست من سبقت گرفت به خودم بگویم عجب احمقی است که تند می رود و باید با احتیاط تر باشد، ممکن است این واقعیت را از یاد ببرم که رانندگی من خیلی کند است و در جهت برای دیگران مزاحمت ایجاد می نماید و در واقع بر رانندگی خود مطلع نشوم.

نکته این است که، منبع اصلی عدم خودمطلعی عادات ذهنی نادرست و تبادل نظر با خود است. اگر ما بتوانیم یاد بگیریم که این الگوهای تفکر نادرست را شناسایی کنیم، می توانیم خودمطلعی بیشتری داشته باشیم - و احتمالاً در نهایت احساس بهتری نیز خواهیم داشت.

سخن آخر

اصطلاح خودمطلعی برای بسیاری اصطلاحی روانشناختی است که برای توصیف یک فرایند مرموز در اعماق ذات انسان به کار می رود،

اما اینطور نیست:

خودمطلعی صرفاً ظرفیت مشاهده خود ماست. زمانی که الگوهای درون افکار، احساسات و رفتارهایمان را مورد توجه قرار می دهیم. و این مهارتی است که همه ما داریم. تمرینات سرراست زیادی وجود دارد که هر کسی می تواند برای بهبود خودمطلعی خود از هر مکانی که در حال حاضر قرار گرفته است، از آنها استفاده کند.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 27 دی 1399 بروزرسانی: 27 دی 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1056

به "چگونه خودآگاهیمان را بهبود بخشیم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چگونه خودآگاهیمان را بهبود بخشیم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید