گفت وگوهای دوطرفه فرصتی برای معرفی سیستم قضایی ایران به غرب

به گزارش کوه سفید، معاون قضایی ستاد حقوق بشر، گفتگوهای اجرا شده حقوق بشری ـ قضایی ایران و ایتالیا را مثمر ارزیابی کرد و گفت: این گفتگوها نشانه ای روشن از عزم جمهوری اسلامی ایران مبنی بر تعامل با سایر کشورها در صورت برخوردار بودن از شرایط مطلوب است.

گفت وگوهای دوطرفه فرصتی برای معرفی سیستم قضایی ایران به غرب

به گزارش کوه سفید به نقل از پایگاه اطلاع رسانی ستاد حقوق بشر، خسرو حکیمی که همراه با هیأت عالیرتبه حقوق بشری و قضایی کشورمان به منظور انجام سومین دور از گفت وگوها با ایتالیا در این کشور است فرایند برگزاری این دور از گفتگوها را تشریح کرد.

مشاور رئیس قوه قضائیه گفت: سومین دور از گفتگوهای ایران و ایتالیا با عنوان حمایت از حقوق بشر در نظام قضایی کیفری، در حالی برگزار گردید که بعضی دیگر از کشورهای اروپایی خواهان توسعه روابط قضایی و حقوق بشری و گفتگوها در این زمینه با جمهوری اسلامی ایران هستند.

حکیمی در تشریح جزئیات برنامه این دور از نشست ها گفت: جلسه افتتاحیه با سخنرانی پروفسور شریف بسیونی رئیس هیأت ایتالیایی و رئیس موسسه بین المللی مطالعات عالی علوم جنایی ISISC و دکتر لاریجانی رئیس هیأت ایرانی و دبیر ستاد حقوق بشر شروع شد. سپس بخش اول این دور از گفتگوها، تحت عنوان حقوق متهم در دادرسی کیفری براساس کنوانسیون اروپایی حقوق بشر و قانون اساسی و قوانین ایتالیا از سوی طرف ایتالیایی و ضمانت های مبتنی بر شریعت قانون اساسی و سایر قوانین ایران برای حمایت از حقوق متهم در تمامی اشکال دادرسی کیفری توسط طرف ایرانی تشریح شد.

به گفته معاون قضایی ستاد حقوق بشر بخش دوم از این گفتگوها با عنوان حقوق متهم قبل از محاکمه، حین محاکمه و بعد از محاکمه در تمامی اشکال دادرسی کیفری مورد آنالیز نهاده شد که به ترتیب طرف ایتالیایی و سپس طرف ایرانی مطالب خود را ارائه کردند.

او اضافه نمود: در بخش سوم گفتگوها با عنوان حقوق بچه ها و زنان در دادرسی کیفری و سایر دادرسی هایی که مجازات کیفری دارند در نظام قضایی ایتالیا و نظام قضایی ایران به ترتیب طرف ایتالیایی و سپس طرف ایرانی به ایراد سخنرانی پرداختند. در بخش چهارم، حقوق قربانیان و شهود در دادرسی کیفری و انطباق آنها با قوانین حقوق بشر بین المللی در نظام قضایی ایتالیا و سپس در نظام قضایی ایران مورد آنالیز نهاده شد و در بخش پنجم دادگاه اروپایی حقوق بشر و رویه آن در مورد حمایت از حق دفاع در دادرسی عدالت کیفری از سوی طرف ایتالیایی تشریح شد و در بخش ششم دیدگاه های جهانشمولی و تنوع فرهنگی حقوق بشر، ضمانت ها در اجرای عدالت کیفری از سوی طرف ایتالیایی و طرف ایرانی مورد آنالیز نهاده شد.

معاون قضایی ستاد حقوق بشر در ادامه با تأکید بر اینکه بخش قابل توجهی از این گفتگوها به پرسش و پاسخ میان دو هیأت اختصاص یافته بود، گفت: در هر بخش بحث عمومی نیز پیش بینی شده بود که طرفین سوالات مقتضی را از یکدیگر بعمل آوردند و پاسخگویی های لازم ارائه شد. در خاتمه نشست رؤسای دو هیأت ایرانی و ایتالیایی سخنرانی اختتامیه خود را با اشاره به مشترکات نظام های قضایی ایتالیا و ایران ارائه کردند.

به گفته دکتر حکیمی در روز خاتمهی سومین دور از گفتگوهای حقوق بشری و قضایی ایران و ایتالیا، هیأت ایرانی از دیوان عالی کشور ایتالیا و سپس از زندان شهر رم بازدید به عمل آورد.

حکیمی در مورد برگزاری اینگونه از نشست ها گفت: برگزاری نشست های حقوق بشری و قضایی بین ایران و ایتالیا طرفین را هرچه بیشتر با جهات اشتراکی بین دو نظام قضایی آشنا کرد و اینگونه نشست ها می تواند نظام قضایی کشورمان را که مبتنی بر قوانین اسلامی بوده و براین اساس دستگاه قضایی به انجام وظایف خود می پردازد به سایر کشورها معرفی نماید، تا متمایز بودن نظام دادرسی اسلامی کشورمان که مبتنی بر منابع حقوق اسلامی و عرفی می باشد برای طرف غربی بیشتر آشکار گردد.

حکیمی گفت: با توجه به شرکت قضات و حقوق دانان از ایتالیا و متقابلا از جمهوری اسلامی ایران و گفتگو با لحاظ مبانی استدلالی و استنباطی از قوانین ملی هر کشور از سوی اعضای هیأت مربوطه و تحلیل کنوانسیون های ذیربط بین المللی یکی از دستاوردها این بوده است که صندلی قوه قضائیه جمهوری اسلامی ایران و استحکام قوانین شکلی و ماهوی کشورمان به طرف مقابل معرفی شده و توجه به مشترکات موجود در اصول عرفی دادرسی ها، آشکار گردد. به علاوه قوانین مصوب شورای اسلامی که پس از تأیید شورای نگهبان و انتشار در روزنامه رسمی کشور اجرایی می گردد، بیشتر برای طرف مقابل معرفی و تشریح شد.

معاون قضایی ستاد حقوق بشر کشورمان در خاتمه گفت: اینگونه نشست ها این امکان را به ما می دهد تا طرف های غیر ایرانی را با مبانی مستحکم حقوق بشر اسلامی خود آشنا کرده و در این راستا انواع حقوق شناخته شده برای نوع بشر در آیات الهی و قوانین اسلامی کشورمان را به دیگر کشورها معرفی نماییم.

منبع: تسنیم
انتشار: 22 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 386

به "گفت وگوهای دوطرفه فرصتی برای معرفی سیستم قضایی ایران به غرب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "گفت وگوهای دوطرفه فرصتی برای معرفی سیستم قضایی ایران به غرب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید