یار سابق اردوغان علیه او ؛ گل بازمی شود

به گزارش کوه سفید، عبدالله گل، همراه سابق اردوغان و رئیس جمهور پیشین ترکیه، بعد از اختلاف نظر با او از سال 2018 مقابل وی نهاده شد و حالا گفته می گردد برای انتخابات 2023 به میدان می آید.

یار سابق اردوغان علیه او ؛ گل بازمی شود

به گزارش کوه سفید، عبدالله گل، که از سال2007 تا 2014 رئیس جمهور ترکیه بود، در سال1950 در قیصریه به جهان آمده است. پدرش احمد حمدی گل یکی از کارکنان کارخانه هواپیماسازی در قیصریه بوده است. عبدالله گل لیسانس و فوق لیسانس خود را در رشته اقتصاد از دانشگاه اقتصاد استانبول دریافت کرد و در سال1978 دکتری خود را در دانشگاه لندن به انتها رساند. بعد از بازگشت از انگلستان به عنوان استاد اقتصاد در دانشگاه مشغول به تدریس شد.

در سال های 1983 تا 1991 به عنوان اقتصاددان در بانک توسعه اسلامی مشغول به کار بود. از سال1991 از منطقه ساکاریه راهی مجلس شد و تا سال1995 عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس بود. از 95 تا 2001 نیز عضو کمیته امورخارجه مجلس بود.

در سال2001 با دوستش رجب طیب اردوغان، حزب عدالت و توسعه را تاسیس و دوباره وارد مجلس شد.

  • دوران ریاست جمهوری

حزب عدالت و توسعه در انتخابات ریاست جمهوری 2007 گل را به عنوان کاندیدای خود معرفی کرد. از ریاست جمهوری او به عنوان دوران جدیدی در سیاست ترکیه یاد شد؛ چرا که نخستین رئیس جمهور ترکیه با پیشینه اسلامی بود. او در دوران ریاست جمهوری اش با تصویب قوانینی موافقت کرد که جنجال های زیادی را در پی داشتند و مورد انتقاد مخالفان سیاسی دولت قرار گرفتند.

قانون تشدید محدودیت های اینترنت در سال2013، قانون افزایش کنترل سیاسی بر دستگاه قضایی در سال2014، قانون ارائه اختیارات جدید به سازمان اطلاعات ملی و قانون محدودیت مصرف الکل در سال2013 ازجمله این موارد بود. رجب طیب اردوغان در این دوران، نخست وزیر او بود و بعد خودش برای انتخابات سال2014 وارد عمل شد.

  • شرایط فعلی

گل از سال2014 و بعد از اعطای ریاست جمهوری به اردوغان از صحنه سیاست کنار رفت و در این سال ها به فعالیت های حزبی و اجتماعی خود به صورت کمرنگ ادامه داد. تا سال2018 نیز او در برابر اردوغان و سیاست های او موضع گیری های محتاطانه ای داشت. اما در انتخابات سال2018 زمزمه هایی برای ورود عبدالله گل به رقابت با اردوغان شکل گرفت. او در نهایت راضی نشد مقابل رفیق دیرینه خود بایستد و در انتخابات حضور پیدا نکرد. از اینجا بود که نقدها او به اردوغان نیز وارد مواضع تندتری شد.

یکی از مواضع او در آن موقع، واکنش به ابطال انتخابات محلی استانبول بود که به باور او ترکیه را یک گام بلند دیگر به حاکمیت اقتدارگرایانه نزدیک نموده است. در اواسط سال2019 روزنامه حریت ترکیه گزارش کرد که عبدالله گل به همراه دوستان سابق اردوغان و چند تن از وزرای سابق و اعضای سابق حزب عدالت و توسعه قصد دارند پس از جدایی از حزب عدالت و توسعه، حزب جدیدی راه اندازی نمایند.

این خبر در حد شایعه باقی ماند تا اینکه احمد داووداوغلو- نخست وزیر پیشین ترکیه- خاتمه در اواخر سال2019 حزب خود را با نام آینده تاسیس کرد. حالا اعضای دیگر حزب عدالت و توسعه نیز احتمالا احزاب دیگری را تاسیس می نمایند و این پیش بینی قوت گرفته است که باباجان و گل نیز به صورت مشترک حزب خود را به زودی رونمایی نمایند. ایجاد احزاب جدید، دولت اردوغان و حزب عدالت و توسعه را ضعیف تر خواهد نمود و این یک گام برای مشخص سرنوشت متفاوت برای ریاست جمهوری 2023 ترکیه است.

بعضی منابع خبری ترکیه می گویند عبدالله گل میخواهد خود را نامزد انتخابات ریاست جمهوری 2023 ترکیه کند. این در حالی است که عبدالله گل این خبر را تا به امروز نه تأیید و نه تکذیب نموده است.

عبدالله گل همچنان به فعالیت های حزبی و سیاسی خود ادامه می دهد. او چندماه پیش نیز با کمال قلیچدار اوغلو- رهبر حزب جمهوریخواه خلق- ملاقات و گفت وگو کرد و با هم موافقت کردند که یک نامزد مشترک برای انتخابات سال2023 معرفی نمایند. به نظر می رسد هدف اصلی گل، انتخابات پارلمانی و ریاست جمهوری آینده است که احتمالا در ژوئن سال2023 برگزار خواهد شد.

  • انتخابات 2023

بعضی منابع خبری ترکیه می گویند عبدالله گل میخواهد خود را نامزد انتخابات ریاست جمهوری 2023 ترکیه کند. این در حالی است که عبدالله گل این خبر را تا به امروز نه تأیید و نه تکذیب نموده است.

  • منبع روزنامه کوه سفید شنبه 3 اسفند 1398
منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 19 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 469

به "یار سابق اردوغان علیه او ؛ گل بازمی شود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "یار سابق اردوغان علیه او ؛ گل بازمی شود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید