10 ترفند ساده و کاربردی برای عکاسی با گوشی موبایل

به گزارش کوه سفید، آیا می دانستید که برای ثبت عکس های زیبا لزوماً نیازی نیست تا دوربین عکاسی حرفه ای داشته باشید؟ واقعیت این است که هیچ محدودیتی برای ثبت عکس هایی زیبا و خارق العاده با استفاده از گوشی های هوشمند وجود ندارد. عکاسی با تلفن همراه اگرچه سخت به نظر می رسد، ولی در واقع اگر چند ترفند عکاسی با گوشی را بدانید، این کار برای شما بسیار ساده تر خواهد بود.

10 ترفند ساده و کاربردی برای عکاسی با گوشی موبایل

اینجاست که این مقاله برای شما خیلی مفید خواهد بود. در این مقاله قصد داریم چند نکته ساده را با شما به اشتراک بگذاریم تا با استفاده از آن ها بتوانید عکس هایی عالی، زیبا و به یادماندنی را با تلفن همراه خود ثبت کنید. بعلاوه در طول مقاله چندین عکس از نمونه های عکاسی با گوشی را نیز ارائه می کنیم تا بتوانید توانایی های عکاسی با موبایل را به خوبی درک کنید.

در ادامه 10 نکته و ترفند عکاسی با گوشی موبایل را به شما معرفی می کنیم تا مهارت های عکاسی خود را با استفاده از آن ها تقویت کنید.

1- لنز خود را تمیز کنید

این نکته بسیار ساده و ابتدایی به نظر می رسد، ولی از کثیفی و لنز خود غافل نباشید. از تأثیری که تمیز کردن لنز روی عکس های شما می گذارد مطمئناً شگفت زده خواهید شد.

در طول روز شما تلفن همراه خود را ممکن است در جاهای کثیفی قرار دهید. روی میز، دست، جیب و … همگی ممکن است کثیف بوده و پوشش لنز شما را چرب و کثیف نمایند؛ بنابراین حتماً عادت کنید که قبل از عکس برداری، لنز گوشی خود را با یک پارچه تمیز به خوبی پاک کنید. این کار باعث می گردد عکس های شما بسیار واضح تر به نظر برسند.

2- برای تنظیم بهتر فوکوس روی صفحه ضربه بزنید

به صورت معمول، وقتی تلفن همراه خود را به سمت سوژه موردنظر می گیرید، دوربین به صورت اتوماتیک حدس می زند که می خواهید از چه چیزی عکس بگیرید. به عنوان مثال، دوربین می تواند چهره ها را تشخیص دهد و روی آن ها فوکوس (تمرکز) کند.

روش فوکوس اتوماتیک می تواند یاری زیادی به فرایند عکاسی شما داشته باشد، به خصوص زمانی

که قصد عکس برداری از افراد را داشته باشید. ولی زمانی که صحنه عکس برداری پیچیده باشد، ممکن است گوشی هوشمند شما فوکوس را اشتباه بگیرد و عکس شما تار گردد.

در این شرایط باید چه کار کنیم؟

به جای اینکه فوکوس را به عهده الگوریتم های هوشمند گوشی خود بگذارید، به سادگی تنها کافی است تا روی بخش موردنظر صفحه لمس کنید تا دوربین منطقه موردنظر شما برای فوکوس را به خوبی متوجه گردد. نتیجه کار کاملاً عکسی صاف و واضح خواهد بود!

3- از فلش استفاده نکنید

یک ترفند عکاسی با گوشی که حتماً باید به آن پایبند باشید، این است که تا جای ممکن از فلاش استفاده نکنید. نور فلاش واقعاً عکس را خراب و بی کیفیت می نماید. متأسفانه هیچ راه حلی هم برای آن وجود ندارد. استفاده از فلاش برای عکاسی چه در روز و چه در شب مجذوب کننده نیست. فرقی هم نمی نماید که قصد عکاسی از چشم انداز، گل و یا پرتره را داشته باشید، فلاش گزینه جالبی نیست.

بنابراین، این ترفند عکاسی با گوشی را در خاطر داشته باشید: همواره سعی کنید فلاش گوشی شما خاموش باشد. در عوض، یادتان باشد که هیچ چیز جایگزین نور طبیعی نخواهد شد. در ساعات ابتدایی طلوع و ساعات خاتمهیی غروب خورشید که آن را به نام ساعات طلایی می شناسیم، برترین زمان برای عکاسی است.

4- روشنایی تصویر را به صورت دستی تنظیم کنید

آیا می دانستید که حتی دوربین های تلفن همراه هم به شما اجازه می دهند نور تصویر را به صورت دستی تنظیم کنید؟ شما می توانید از این ویژگی برای تنظیم و کنترل جزئیاتی تصویر نهایی بهره ببرید. این ویژگی می تواند برای نمایان کردن بعضی سایه ها و بخش های تاریک تر تصویر مفید باشد.

نمایش و درج جزئیات تصویر تا حد بسیار زیادی به توانایی دوربین تلفن همراه شما بستگی دارد. ولی زمانی که یک مرتبه روی صفحه ضربه بزنید، نماد نوردهی (احتمالاً شکل خورشید) روی صفحه نمایان می گردد. برای روشن تر کردن نوردهی، انگشت خود را به سمت بالا بکشید (یا لغزنده مربوطه را بکشید) و برای تیره شدن آن را به پایین بکشید (یا نوار لغزنده مربوطه را بکشید).

در خاتمه، توجه داشته باشید که هدف اصلی و نهایی افزایش روشنایی دوربین موبایل، حفظ و درج هرچه بیشتر جزئیات در تصویر است. با این حال، گاهی اوقات ممکن است عمداً و با هدف ایجاد جلوه های خلاقانه هنری، یک تصویر را روشن تر و یا تیره تر از حالت معمول کنید. مانند تصویر زیر:

5- ترکیب عکس خود را خلاقانه انتخاب کنید

در زمینه عکاسی، ترکیب به نوع چیدمان عناصر در قاب اشاره دارد. اگر می خواهید عکس های خیره نماینده ای بگیرید، باید افراد و اشیا را به روشی زیبا و دل پذیر قرار دهید.

این چند توصیه و ترفند عکاسی با گوشی در زمینه چیدمان در خاطر داشته باشید:

  • از قرار دادن سوژه اصلی عکس خود در مرکز کادر خودداری کنید.
  • ایجاد تقارن در میان سوژه ها بیشتر اوقات نتیجه مثبتی دارد.
  • سعی کنید یک قاب یا چارچوب طبیعی در اطراف سوژه خود قرار دهید، مانند یک پنجره، یک در، یا یک طاق

اگر ترکیب بندی های زیبایی می خواهید، توصیه می کنیم از قانون یک سوم بهره ببرید. بر اساس این قانون، شما باید عناصر کلیدی تصویر را در یک سوم طول تصویر قرار دهید. به عنوان مثال، دقت کنید که چطور جایگاه ها در یک اطراف قسمت پایین و یک سوم قاب تصویر زیر قرار گرفته اند. البته یادتان باشد که استفاده از این قانون الزامی نیست. در واقع، این تنها یک اصطلاح است که می گوییم قانون یک سوم، بلکه بیشتر یک خط راهنما است که به عکاس یاری می نماید ترکیب بندی را بهتر رعایت کند.

6- قانون اعداد فرد

ششمین ترفند عکاسی با گوشی در مقاله امروز در خصوص استفاده از قانون اعداد فرد است. بر اساس این قانون، شما باید سوژه های خود را در مجموعه هایی با اعداد فرد گروه بندی کنید. یعنی اگر قصد عکاسی از کتاب را دارید، مثلاً 5 کتاب در تصویر قرار دهید. یا اینکه مثلاً اگر قصد عکاسی از افراد را دارید، آن ها را در گروه هایی 3، 5 و یا 7 نفره بگنجانید.

دقیقاً همچون قانون یک سوم، قانون اعداد فرد هم یک قانون الزامی نیست. بلکه آن را باید یک پیشنهاد در راستای بهبود و زیباسازی ترکیب عکس دانست.

7- گوشی را صاف بگیرید

یکی از رایج ترین اشتباهات در حین عکاسی با موبایل، کج گرفتن گوشی است. خط افق همواره باید عکس شما صاف باشد. البته شاید به صورت تصادفی مرتکب چنین اشتباهی شوید.

خوشبختانه، برخورد با این مشکل کار دشواری نیست. تنها کافی است تا از بخش تنظیمات دوربین تلفن همراه خود، ابزار Grid را فعال کنید. با استفاده از این ابزار، شبکه ای خطوط روی نمایشگر شما ظاهر خواهد شد. شما از این خط ها می توانید برای تراز کردن افق های در میدان بهره ببرید.

اگر بنا به هر علتی افق در تصویر شما کج بود، این امکان را دارید که این مشکل را با استفاده از نرم افزارهای ویرایشگر تصویر حل کنید. تقریباً تمام نرم افزارهای پردازش و ویرایش تصویر این ویژگی وجود دارد. با این حال، یادتان باشد که این کار ممکن است کمی به کیفیت عکس شما صدمه بزند، چراکه بخشی از پیکسل های تصویر را از دست خواهید داد. بنابراین، همواره کوشش کنید که عکس را از همان ابتدا صحیح و اصولی ثبت کنید.

8- از خطوط راهنما بهره ببرید

خطوط پیشرو و راهنما به خطوطی گفته می گردد که بیننده را به داخل کادر اصلی تصویر راهنمایی نموده و توجه بیننده را به سوژه اصلی جلب می نمایند. خطوط پیشرو، زمانی که به درستی مورد استفاده قرار بگیرند، بسیار قدرتمند هستند.

یک ترفند عکاسی با گوشی بسیار حرفه ای این است که در پی جاده ها، ساختمان ها و یا حتی مبلمانی باشید که می توانند چشم شما را به سمت سوژه اصلی راهنمایی نمایند. از لحاظ فنی، خطوط راهنما تقریباً هر چیزی می توانند باشند؛ از شاخه های جاده گرفته، تا علائم جاده، ساختمان ها و به صورت کلی هر چیزی که قابلیت راهنمایی تمرکز بیننده به سمت سوژه اصلی تصویر را داشته باشد.

هنگامی که یک خط پیشرو پیدا کردید، موقعیت خود را طوری تنظیم کنید که به سوژه اصلی اشاره کند. با انجام این کار، ترکیب عکس شما فوراً بهبود پیدا می نماید. به عنوان مثال، در عکس زیر از ردیف جایگاه ها برای راهنمایی بیننده به سمت ساختمانی که در پس زمینه وجود دارد استفاده نموده ایم:

9- در نور طبیعی عکاسی کنید

کمی پیش تر و در همین مقاله ترفند عکاسی با گوشی در خصوص اهمیت نور طبیعی در عکاسی با موبایل صحبت کردیم. با این حال، فکر می کنیم بحث نور طبیعی در عکاسی آن قدر اهمیت داشته باشد که بخش جداگانه ای را به آن اختصاص دهیم.

نور طبیعی آن قدر خالص، تمیز و عالی است که عکس شما را بدون شک زیبا می نمایند. موضوع مهم دیگر این است که دسترسی به نور طبیعی کار دشواری نیست و تنها با کمی دقت در زمان بندی و برنامه ریزی عکس می توانید حدبیشتر استفاده را آن داشته باشید.

نور صبح و عصر به علت رنگ های طلایی و جلوه ملایمی که دارد، عموماً مورد پسند بیشتر عکاسان قرار می گیرد. نور ابری هم می تواند جالب باشد. حتی نور خورشید خشن و آسمان بدون ابر هم می تواند شگفت انگیز به نظر برسد (به خصوص برای عکس های سیاه و سفید).

اگر در سیاه شدید و یا حتی در طول شب عکاسی می کنید، همچنان می توانید از نور طبیعی بهره ببرید. اما برای جلوگیری از تار شدن تصویر، حتماً سعی کنید از یک سه پایه هم بهره ببرید.

این تصویر از یک صبح مه آلود در دریاچه میشیگان، زیبایی نور طبیعی ملایم را نشان می دهد:

10- تا جای ممکن زوم نکنید

به عنوان آخرین مورد از فهرست ترفند عکاسی با گوشی، یادتان باشد که هرگز برای عکاسی با دوربین گوشی زوم نکنید، مگر اینکه لنز تله فوتو داشته باشید.

بیشتر دوربین های گوشی برای زوم کردن از زوم دیجیتال استفاده می نمایند. این یعنی برای بزرگ نمایی بخشی از تصویر را برش می دهند. به عبارت دیگر، شما را به سوژه عکس نزدیک تر نمی نماید، بلکه فقط بعضی پیکسل ها را حذف می نماید.

اگرچه زوم دیجیتال ممکن است راحت به نظر برسد، اما این نوع بزرگ نمایی نواقص و نویزهای تصویر را بیشتر می نماید. بنابراین توصیه می کنیم که سعی کنید خودتان به سوژه نزدیک تر کنید تا نتایج بهتری کسب کنید.

منبع: digital-photography-school

منبع: دیجیکالا مگ
انتشار: 10 مرداد 1401 بروزرسانی: 10 مرداد 1401 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1787

به "10 ترفند ساده و کاربردی برای عکاسی با گوشی موبایل" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "10 ترفند ساده و کاربردی برای عکاسی با گوشی موبایل"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید