استروژن زیاد رحم چه بلایی سر نوزاد می آورد

به گزارش کوه سفید، ایرنا/ نتایج یک مطالعه جدید نشان داد سطح بالای استروژن در رحم مادر، خطر ابتلای نوزاد به اختلال اوتیسم را افزایش می دهد.

استروژن زیاد رحم چه بلایی سر نوزاد می آورد

اوتیسم یا درخودماندگی، نوعی اختلال رشدی (از نوع روابط اجتماعی) است که بیمار خود را در رفتارهای ارتباطی و کلامی غیرطبیعی نشان می دهد. علائم این اختلال تا پیش از سه سالگی بروز می نماید و علّت اصلی آن هنوز ناشناخته است.

حال نتایج پژوهش اخیر محققان انگلیسی نشان داد که خطر ابتلا به اوتیسم در جنین هایی که در رحم حاوی سطوح بالای استروژن رشد می نمایند، بیشتر است.

این مطالعه تاکیدی است بر این فرضیه که سطوح بالای هورمون های جنسی در رحم مادر در ابتلای جنین به اوتیسم نقش دارد.

مطالعات قبلی نشان داده بودند که غلظت بالای هورمون های جنسی مردانه - آندروژن ها - در افزایش احتمال ابتلا به طیف اختلال اوتیسم نقش دارد. اما این مطالعه جدید که توسط محققان دانشگاه کمبریج اجرا شده است، نشان داد که قرار دریافت در معرض سطوح بالای هورمون استروژن در رحم نیز خطر ابتلای جنین را به اوتیسم افزایش می دهد.

در این مطالعه، محققان نمونه های مایع آمنیوتیک 98 نفر را در بانک زیستی Danish Biobank آزمایش کردند که همگی به طیفی از اختلال اوتیسم مبتلا شده بودند.

پژوهشگران در این تحقیق بطور خاص سطوح چهار هورمون شبه استروژن را آنالیز نموده و در گام بعدی سطح آن ها را در مایع آمنیوتیک 98 نفر که مبتلا بوده با 177 نفری که این اختلال را نداشتند، مقایسه کردند. نتایج این تحقیق نشان داد که وجود سطح بالای هورمون های جنسی زنانه نسبت به بالا بودن سطوح هورمون مردانه، در ابتلای نوزاد به اوتیسم موثرتر است.

یافته های این مطالعه جدید از این ایده حمایت می نماید که افزایش هورمون های استروئیدی جنسی والدین یکی از دلایل بالقوه ابتلا به این بیماری است. ژنتیک از دلایل دیگر ابتلا به این بیماری است و این هورمون ها احتمالا در تعامل با عوامل ژنتیکی بر مغز جنین در حال رشد تاثیر می گذارد.

منبع: همگردی
انتشار: 5 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 712

به "استروژن زیاد رحم چه بلایی سر نوزاد می آورد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استروژن زیاد رحم چه بلایی سر نوزاد می آورد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید