این سنگ که اتفاقی کشف شد، یک سمباده 5 هزارساله است

به گزارش کوه سفید، شاید در نگاه اول این فقط یک تخته سنگ ناهموار و زمخت به نظر برسد که در کنار سنگ های دیگری در میان یک درۀ سرسبز افتاده است.

این سنگ که اتفاقی کشف شد، یک سمباده 5 هزارساله است

به گزارش فرادید، اما یک فرورفتگی صیقلی و صاف در این سنگ هست که آن را از بقیه متمایز می نماید؛ این فرورفتگی نشان می دهد که این سنگ یک چیز بسیار خاص است؛ یک جلادهنده یا سمبادۀ بسیار کمیاب که 5 هزار سال قبل در عصر نوسنگی به وسیله ساکنان این منطقه برای تیز کردن ابزار هایشان به کار می رفته است.

این اثر نادر که در درۀ سنگ ها در دورسِت انگلستان کشف شده، نوعی سمبادۀ ثابت بوده که بدون اینکه حرکت داده گردد، در همین مکان از آن استفاده می شده. تنها سنگ شبیه به این، حدود 60 سال قبل در منطقۀ فایفیلد داون در ویلتس شایر کشف شده بود.

این سنگ به صورت اتفاقی به وسیله داوطلبانی کشف شد که مشغول کوتاه کردن و کنار زدن علف ها برای بهتر دیده شدن سنگ های دره بودند. آنه تیثر و جیم رایلات کسانی بودند که این سنگ را کشف کردند. آن ها بعد از کنار زدن علف ها متوجه یک بخش صیقل خورده بر روی سنگ شدند که آن ها را شگفت زده و غافلگیر کرد.

رایلات می گوید از فکر کردن به آنچه که هزاران سال قبل در اینجا گذشته لذت می برد؛ آن مردمان باستانی احتمالاً صد ها یا هزاران ساعت وقت را در کنار این سنگ با جلا دادن ابزار هایشان گذرانده اند.

منظرۀ درۀ سنگ ها

این احتمال هست که این محدوده در آن دوران یک جور محل کارگاهی بوده باشد که مردم در آن به کار قصابی حیوانات شکار شده، کندن پوست و قطعه قطعه کردن گوشت مشغول بوده اند.

مردمان عصر نوسنگی از تبر های سنگی شان برای پاک کردن زمین از درخت و نیز برای ساخت خانه نیز استفاده می نموده اند. این تبر ها معمولاً از جنس سنگ چخماق، سنگ های آتشفشانی و گرانیت ساخته می شدند. شواهدی از تجارت تبر های سنگی در آن دوران نیز وجود دارد.

بعد از کشف این سنگ سمباده، محدودۀ اطراف آن موضوع کاوش های باستان شناسی قرار گرفته و متخصصان در حال آنالیز هستند تا ببینند آیا ردپای دیگری از سازندگان تبر های سنگی پیدا می نمایند یا نه.

منبع: فرارو
انتشار: 25 تیر 1402 بروزرسانی: 25 تیر 1402 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1950

به "این سنگ که اتفاقی کشف شد، یک سمباده 5 هزارساله است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "این سنگ که اتفاقی کشف شد، یک سمباده 5 هزارساله است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید