تحلیل واشنگتن پست از پدیده مک کارتیسم

به گزارش کوه سفید، پدیده مک کارتیسم در روزهای اخیر به شدت در رسانه های راستگرای حامی دونالد ترامپ در حملات آنها علیه سرهنگ آلکساندر ویندمن که اخیراً در ارتباط با تحقیقات مربوط به استیضاح ترامپ در مجلس نمایندگان به ایراد شهادت پرداخت بروز پیدا نموده است. اما بوی تعفن مک کارتیسم خیلی قبل تر از تحولات روزهای اخیر در فضا استشمام شده است.

تحلیل واشنگتن پست از پدیده مک کارتیسم

روزنامه واشنگتن پست در تحلیلی درباره اتهام زنی های دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا و حامیانش بر مبنای تئوری های توطئه علیه مخالفان و منتقدان و افشاگران علیه آنها با تیتر مک کارتیسمِ دونالد ترامپ می نویسد:

لغت مک کارتیسم به لحاظ پیش زمینه ای ابتدا در 29 مارس 1950 در یک کاریکاتور منتشر شده در روزنامه واشنگتن پست که از سوی کاریکاتوریست مشهوری به نام هربرت بلاک کشیده شده بود مطرح شد. با این حال لغت مک کارتیسم در واقع برگرفته از نام جوزف آر. مک کارتی سناتور جمهوریخواه اسبقی است که در دهه 1950 بر مبنای ادعاهای غلطش مبنی بر وجود یک دولت پنهان عمیق از کمونیست هایی که به صورت مخفیانه به وزارت امور خارجه آمریکا نفوذ نموده اند به شهرت رسید. این تاکتیک کم ارزش مک کارتی در افترا زدن به کارمندان دولت و متهم کردن آنها به عدم وفاداری و کوشش برای سرنگونی در سال 1957 با او نمرده و زیر خاک نرفت.

در روزهای اخیر همپیمانان راستگرای دونالد ترامپ وقتی دریافتند که آلکساندر ویندمن، یک نظامی کهنه کار مدال گرفته و مقام امنیت ملی کاخ سفید، شهادت هایی مخرب را در جریان تحقیقات مربوط به استیضاح دونالد ترامپ مطرح نموده است، معین شد که این پدیده مک کارتیسم همچنان در آمریکا وجود دارد. آنها به نشانه ادای احترام به مک کارتی از موضوع محل تولد ویندمن برای زیر سوال بردن میهن پرستی او سواستفاده کردند.

در حقیقت ویندمن در سال 1979 در سن سه سالگی در پروازی همراه با پدرش از جمهوری اوکراین که در آن موقع متعلق به شوروی سابق بود به آمریکا آمد و در این سفر دو برادر او و مادربزرگش نیز او را همراهی می کردند (مادر او قبل از این سفر جان باخت). آنها با دارایی کمی وارد آمریکا شدند اما ویندمن در آمریکا دستاوردهای زیادی کسب کرد از جمله اینکه از دانشگاه هاروارد در رشته مطالعات آسیای مرکزی، شرق اروپا و روسیه مدرک گرفته و فارغ التحصیل شد و در آلمان، کره جنوبی و عراق خدمت نظامی را گذراند؛ خدمتی که در جریان آن او به سبب زخمی شدن در انفجار یک بمب کنار جاده ای نشان افتخار موسوم به قلب بنفش را گرفت. او در روسیه و کی یف نیز در سمت هایی خدمت نموده و بعدا نیز به عنوان کارشناس امور روسیه برای رئیس ستاد مشترک ارتش آمریکا منصوب شده است.

جان یو، یک مقام دولت جُرج دبلیو. بوش رئیس جمهور اسبق آمریکا به همین دلیل در یک برنامه شبکه فاکس نیوز گفت که از نظر او این بهت آور است که ویندمن با مقام های اوکراین که به دنبال کسب توصیه او درباره چگونگی تعامل با سیاست دو سویه و سردرگم نماینده دولت ترامپ در قبال کشورشان بودند صحبت نموده است. یو در ادامه با لحنی مشکوک گفت: بعضی ممکن است این کار را جاسوسی بخوانند.

یو این اظهارات را در پاسخ به لورا اینگراهام، مجری فاکس نیوز که به دنبال آنالیز سوابق نظامی ویندمن و مهارت های زبانی و وظایف شغلی او بود اعلام کرد. این مجری اظهار داشت: در اینجا ما یک مقام امنیت ملی آمریکا را داریم که در حالی که به اوکراین مشاوره می دهد، همزمان در داخل کاخ سفید و ظاهرا علیه منافع رئیس جمهور دارد کار می نماید. آیا این زاویه داستان جالب توجه نیست؟

اما باید گفت که چیزی که جالب تر است اقدام او در زیر سوال بردن وفاداری ویندمن است.

شان پی. دافی یک نماینده سابق کنگره آمریکا که اخیرا از سوی CNN استخدام شد تا نقطه نظرات کاخ سفید را مطرح کند نیز صراحتا از مک کارتی تقلید نموده است. دافی نیز در اظهاراتی گفت: ویندمن بیشتر از آمریکا به اوکراین تعلق خاطر دارد چون آنجا به جهان آمده است.

با این حال دافی به همینجا بسنده نکرد و آغاز به صحبت در این خصوص کرد که ویندمن به منافع چه کسی خدمت می نماید. او گفت: این کاملا آشکار است که او به طرزی باورنکردنی نگران وضعیت نظامی اوکراین است. من تردید دارم که او نگران سیاست های آمریکا بوده است.

دافی در پاسخ به اینکه آیا معتقد است ویندمن اول آمریکا را در اولویت خودش قرار داده لبخند زده و گفت: من نمی دانم.

این کاملا آشکار است که مک کارتیسم کاملا برازنده یو و اینگراهام و دافی است. البته نباید رادولف دبلیو. جولیانی وکیل شخصی ترامپ را نیز از قلم انداخت؛ کسی که برای او یک لحظه فکر کردن مثل یک لحظه تلف شده است. او در توئیتی مدعی شد که ویندمن به دو دولت مشاوره داده است که این در واقع متهم کردن او به داشتن وفاداری های دوگانه است.

ترامپ نیز به نوبه خود کوشش نموده تا شهادت های مخرب ویندمن را بی اعتبار سازد و ویندمن را متهم کرد به اینکه او هرگز یک شاهد حامی ترامپ نیست و این چیزی است که پایه و اساسی در حقیقت ندارد. اما آیا ترامپ از حقایق استفاده می نماید؟ این همان قدر بعید است که یک موش عاشق یک گربه گردد.

این رخدادها هر چند که منزجر نماینده هستند اما در عین حال نباید این افترازنی ها و زیر سوال بردن وطن پرستی ویندمن را به عنوان یک اتفاق منحصر به فرد در نظر گرفت.

زدن برچسب عدم وفاداری و غیر آمریکایی بودن به مخالفان سیاسی یکی از رفتارهای مخصوص ترامپ است.

او نانسی پلوسی رئیس مجلس نمایندگان آمریکا را متهم می نماید به اینکه به خاطر اعلام کردن تحقیقات مربوط به استیضاح وی از ایالات متحده آمریکا متنفر است.

او مجدداً پلوسی و آدام شف، رئیس دموکرات کمیته اطلاعاتی مجلس نمایندگان آمریکا را در جای دیگری متهم به خیانت می نماید.

او دموکرات هایی که در زمان سخنرانی سراسریوضعیت کشور وی در سال 2018 او را تحسین نکردند را متهم به خائن و غیر آمریکایی بودن می نماید.

یکی از نقایص فراوان دونالد ترامپ این فرضیه او است که خودش را به عنوان کل ملت در نظر می گیرد.

کشورهای دیگری هم در این راستا فاجعه بار افتاده اند اما این نحوه عمل ما نیست. در آمریکا مقام های دولت سوگند می خورند که از قانون اساسی حمایت و دفاع نمایند، نه از دونالد ترامپ.

مردم آمریکا نیز به پرچم و جمهوری آمریکا اظهار وفاداری می نمایند، نه به دونالد ترامپ.

این ذهنیت که دونالد ترامپ و ایالات متحده آمریکا یکی و یکسان هستند همان چیزی است که مک کارتیسم از آن ریشه می گیرد.

این رئیس جمهور باید یاد بگیرد که وفاداری ما به ملت است نه به شخص او. کنگره می تواند و باید این مساله را به او گوشزد کند.،ایسنا

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 1 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 184

به "تحلیل واشنگتن پست از پدیده مک کارتیسم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تحلیل واشنگتن پست از پدیده مک کارتیسم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید