جزئیات قیمت مواد غذایی پس گرانی قیمت بنزین ، قیمت گوشت و میوه افزایش نیافت

به گزارش کوه سفید، بررسی قیمت ها در سطح شهر نشان می دهد پس از اصلاح قیمت بنزین قیمت گوشت و مرغ در بازار کاهش یافته و قیمت برنج هندی رشد اندکی داشته است در بازار میوه هم ثبات حاکم است.

جزئیات قیمت مواد غذایی پس گرانی قیمت بنزین ، قیمت گوشت و میوه افزایش نیافت

به گزارش گروه اقتصادی خبرنگاران، پس از اصلاح قیمت بنزین در 23 آبان ماه برخی با این پیش فرض که قیمت ها در بازار افزایش خواهد یافت، دست به اعتراضاتی زدند. اعتراضات دو گونه بود، بخشی واقعاً نگران بالا رفتن قیمت ها در بازار بودند، اما بخشی دیگر هم سوءاستفاده گرانی بودند که می خواستند از آب گل آلود ماهی بگیرند. اما آیا واقعاً اصلاح قیمت بنزین در قیمت های بازار تأثیر گذاشته است؟

گزارش میدانی از بازار میوه، محصولات پروتئینی و برنج در منطقه 19 تهران حاکی است در بازار محصولات پروتئینی قیمت گوشت مخلوط گوساله کیلویی 65 هزار تومان، ران دست گوشت گوساله 70 هزار تومان، چرخ کرده گوساله 58 هزار تومان به فروش می رود. مقایسه این قیمت با قیمت های قبل از اصلاح قیمت بنزین نشان دهنده این است که قیمت نه تنها افزایش نیافته بلکه حدود 5 هزار تومان در هر کیلو نیز کاهش یافته است. قیمت گوشت منجمد کیلویی 48 هزار و 800 تومان به فروش می رود.

مهدی دستوری مدیر یک فروشگاه بزرگ در منطقه 19 تهران در پاسخ به اینکه آیا قیمت محصولاتی که در اینجا به فروش می رود نسبت به قبل از افزایش قیمت بنزین تغییر کرده است، گفت: هیچ کدام از قیمت ها افزایش نیافته است. البته کامیون هایی که بار برای ما می آورند نرخ بیشتری می خواهند آن ها می گویند بنزین گران شده است و هزینه های ما بالا رفته است، اما ما نمی توانیم این قیمت ها را روی کالا هایی که به مردم می فروشیم اضافه کنیم.

دستوری ادامه داد: واقعیت این است که قدرت خرید مردم پایین است و ما اگر بیش از این قیمت ها را اضافه کنیم میزان تقاضا کاهش می یابد و فروش ما هم کم می شود و در حقیقت سود ما هم پایین خواهد آمد؛ بنابراین ما مجبور هستیم که با این قیمت ها کنار بیاییم وگرنه افزایش قیمت اتفاقاً به ضرر ما تمام می شود.

وی همچنین گفت: مردم بیشتر به گوشت منجمد گرایش پیدا کرده اند و البته این نوع گوشت هم در بازار فراوان است. همه رستوران ها، کبابی ها گوشت منجمد خریداری می کنند و حتی مردم هم که توان خرید ندارند به سمت گوشت منجمد می فرایند و بنابراین قیمت گوشت گرم کاهش می یابد. البته تولید دام در استان ها هم در ماه های گذشته رشد بیشتری داشته و عرضه زیاد شده است و همین عاملی شده تا قیمت گوشت در بازار کاهش یابد.

*قیمت مرغ کاهش یافت

بر اساس این گزارش، قیمت هر کیلوگرم مرغ در فروشگاه های منطقه 19 تهران، 11 هزار و 800 تومان به فروش می رود. این قیمت نسبت به قبل از 23 آبان یعنی اصلاح قیمت بنزین فرایند کاهشی دارد. قیمت مرغ تا کیلویی 13 هزار تومان هم افزایش یافته بود.

از آنجایی که ایران در تولید مرغ خودکفا است و حتی ظرفیت های صادرات هم دارد و در فصولی از سال اقدام به صادرات هم می کند قیمت مرغ در کشور نوسان بیشتری ندارد و هر زمان قیمت ها افزایش یافته تولیدکنندگان این توان را دارند بلافاصله محصول را به بازار تزریق کرده و قیمت را متعادل کنند.

به طور کلی زمانی که کشور در محصولی خودکفا است افسار قیمت در دست خودش است و متولیان بازار خیالشان راحت است و هر زمانی خواستند می توانند قیمت را متعادل کنند. مشکل بازار معمولاً در بخش هایی است که نیاز به واردات است و بازار چنین محصولاتی معمولاً پرنوسان است.

سایر مشتقات مرغ نیز با این قیمت ها به فروش می رود: ران مرغ کیلویی 10 هزار و 800 تومان، ران مرغ بدون کمر 12 هزار تومان، سینه مرغ 13 هزار و 800 تومان، سینه کبابی 18 هزار و 500 تومان، فیله مرغ 26 هزار و 500 تومان، کمر مرغ 18 هزار تومان، کتف و بال 14 هزار تومان، گردن مرغ 5500 تومان، ساق مرغ 22 هزار تومان، دل مرغ 8 هزار تومان، پای مرغ 5500 تومان، سنگدان مرغ 6500 تومان، جگر مرغ 3500 تومان.

*ثبات انواع قیمت میوه و اوج دریافت گوجه فرنگی

گزارش میدانی از بازار میوه هم حاکی است قیمت ها نسبت به قبل افزایشی نداشته است. قیمت هر کیلو سیب زرد 5800 تومان، سیب قرمز 5 هزار تومان، کیوی 6500 تومان، تامسون 3980 تومان، لیموشیرین 5500 تومان، انار 6800 تومان، خیار سبز 5900 تومان، گوجه فرنگی 10 هزار و 800 تومان، نارنگی 5800 تومان، موز 10 هزار و 800 تومان، بادمجان 3500 تومان، پیاز زرد 2500 تومان، سیب زمینی 3250 تومان، لبو 3980 تومان به فروش می رود.

قیمت گوجه فرنگی نسبت به یکی، دو هفته گذشته افزایش 300 درصدی داشته است، گوجه فرنگی جزو محصولات سبزی و صیفی طبقه بندی می شود و در فضای باز در همه فصول سال رشد نمی کند و تولیدات گلخانه ای هم در این فصل جوابگو نیست. این محصول در استان های جنوبی کشور در این فصل به عمل می آید که آن طور که مسؤولان می گویند تا دو هفته دیگر به بازار خواهد آمد.

* تاثیر بسته معیشتی روی خرید مواد غذایی

بهروز محمدی فروشنده میوه در منطقه 19 تهران به خبرنگار فارس، گفت: طی این چند روز گذشته که یارانه ها و بسته کمک معیشتی را به مردم داده اند خرید ها بیشتر شده و مردم از ما خرید بیشتری انجام می دهند، اما قبل از آن خرید آن چنانی از سوی مردم نداشتیم.

محمدی اضافه کرد: قیمت ها نسبت به یکی، دو هفته گذشته به غیر از گوجه فرنگی افزایشی نداشته است.

قیمت انواع میوه در میدان تره بار تهران نیز به این شرح است:

* قیمت برنج ایرانی افزایشی ندارد؛ رشد جزئی قیمت برنج هندی

گزارش ها از بازار برنج نیز حاکی است قیمت برنج هندی نسبت به دو هفته گذشته افزایش داشته، اما قیمت برنج ایرانی ثابت بوده است.

علی بخشایشی مدیر یک هایپر در منطقه 19 تهران به خبرنگار فارس، گفت: قیمت برنج هندی خاطره 10 کیلوگرمی 95 هزار تومان به فروش می رود که این قیمت نسبت به 10 روز پیش افزایش آن چنانی نداشته، اما نسبت به بعد از اربعین حدود 20 هزار تومان در هر بسته 10 کیلویی یعنی در هرکیلو 2 هزار تومان رشد کرده است.

به گفته مدیر این فروشگاه، قیمت انواع برنج ایرانی نیز از 10 هزار و 400 تومان تا 25 هزار تومان متغیر است.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 دی 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 224

به "جزئیات قیمت مواد غذایی پس گرانی قیمت بنزین ، قیمت گوشت و میوه افزایش نیافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جزئیات قیمت مواد غذایی پس گرانی قیمت بنزین ، قیمت گوشت و میوه افزایش نیافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید