دردهای نوزادان، دردسر والدین

به گزارش کوه سفید، بسیاری از پدر و مادرهای جوان پس از تولد فرزندشان دچار استرس زیادی می شوند و پرسش های زیادی درباره مسائل بینایی، شنوایی، تنفسی، ادراری و گوارشی نوزادشان از پزشکان می پرسند. بعضی از مسایل پزشکی در ماه اول زندگی شایع ترند و بسیاری از والدین با این قبیل مسائل برخورد می نمایند. بعضی از مهم ترین و رایج ترین این مسایل را در این نوشته می خوانید.

دردهای نوزادان، دردسر والدین

دردهای نوزادان، دردسر والدین

نویسنده:دکتر سیدحسین فخرایی*

بسیاری از پدر و مادرهای جوان پس از تولد فرزندشان دچار استرس زیادی می شوند و پرسش های زیادی درباره مسائل بینایی، شنوایی، تنفسی، ادراری و گوارشی نوزادشان از پزشکان می پرسند. برخی از مسایل پزشکی در ماه اول زندگی شایع ترند و بسیاری از والدین با این قبیل مسائل برخورد می نمایند. برخی از مهم ترین و رایج ترین این مسایل را در این نوشته می خوانید.

مسائل تنفسی

نوزاد طبیعی معمولا بین20 تا 40 تنفس در دقیقه انجام می دهد که اغلب در طول خواب هم به طور منظم انجام می شود ولی وقتی کودک بیدار است، گاهی برای مدت کوتاهی، تنفسش تندتر می شود و سپس توقف های کوتاه (کمتر از 10 ثانیه) رخ می دهد و دوباره تنفس به وضع طبیعی برمی شود. اگر کودکتان تب داشته باشد، ممکن است به ازای هر درجه افزایش حرارت بدن حدود 2 بار در دقیقه به تعداد تنفسش اضافه شود. از آنجا که ترشحات بینی ممکن است باعث گرفتگی بینی شوند، گاهی تنفس شیرخوار را مختل می نماید. این شرایط را می توان با دستگاه بخور سرد و ساکشن ملایم ترشحات بینی با پوار کوچک برطرف کرد. ضمناً استفاده از سرم نمکی رقیق برای شست وشوی بینی می تواند به باز کردن راه تنفس نوزاد یاری کند.

اسهال

چنانچه شیرخواری که از شیر مادر تغذیه می نماید، بیش از یک بار به ازای هر وعده شیر خوردن در روز مدفوع آبکی دفع کند، مبتلا به اسهال است. این حالت عموما در پی عفونت ویروسی ایجاد می شود. خطر اسهال در این سن به دلیل از دست دادن آب بدن است. اولین علامت کاهش آب بدن، خشک شدن دهان کودک و کاهش تعداد پوشک هایی است که در طول روز خیس می شوند ولی نباید منتظر بمانید تا کم آبی اتفاق بیفتد. اگر کودک مدفوع شل را بیش از یک بار به ازای هر وعده شیر خوردن دفع می نماید، باید حتما با متخصص بچه ها تماس بگیرید.

خواب آلودگی

از آنجا که مقدار احتیاج شیرخواران به خواب فرق دارد، مشکل بتوان گفت که چه وقت یک شیرخوار دچار خواب آلودگی شدید شده ولی اگر به نظرتان رسید که کودکتان بیش از حد معمول می خوابد، این حالت ممکن است نشانه عفونت یا مسائل دیگر باشد. بنابراین باید متخصص بچه ها را در جریان بگذارید. بعلاوه باید بدانید که خواب آلودگی کودک ممکن است به خاطر دارویی باشد که شما مصرف می کنید و به وسیله شیر شما به کودک می رسد بنابراین در صورت مصرف دارو باید با پزشک مشورت کنید.

عفونت چشمی

برخی از بچه ها از بدو تولد دچار انسداد یک طرفه، دوطرفه و نسبی یا کامل مجرای اشکی هستند. معمولا چون فراوری اشک آغاز می شود، مجرای اشکی در طول 2 هفته خودبه خود باز می شود. چنانچه مجاری اشکی تا این زمان باز نشود، انسداد ممکن است به اشک ریزش یا حتی ترشحات غلیظ چشم نوزاد منجر شود. در این حالت، اشک طبیعی چشم جمع شده و از لابه لای پلک ها سرازیر می شود و شما می توانید با ماساژ ملایم گوشه داخلی چشم و کناره بینی به باز شدن این مجرا یاری کنید ولی حتما باید متخصص بچه ها را در جریان بگذارید و با نظر وی این اقدام را انجام دهید.

اگر مجرای اشکی همچنان بسته بماند، عدم عبور اشک از آن و تخلیه نامناسب مجرا باعث ایجاد عفونت خواهد شد که به صورت ترشح های سفیدرنگی در گوشه چشم خود را نشان خواهد داد. در این موارد پلک ها شدیدا به هم چسبیده و کودک بعد از خواب قادر به باز کردن چشم خود نیست. چنین عفونت هایی معمولا با قطر ه ها یا پمادهای مخصوصی که به وسیله پزشک تجویز می شوند، برطرف خواهد شد. گاهی اوقات ضروری است علاوه بر دارو، با آب استریل چشم کودک را به آرامی پاک کنید؛ به نحوی که یک گوش پاک کن را در آب استریل فرو کنید و پنبه آن را در گوشه داخلی چشم کودک روی مژه ها قرار دهید و به آرامی از سمت داخل (کنار بینی) به سمت خارج چشم بکشید تا ترشحات برداشته شوند.

توجه داشته باشید که از هر گوش پاک کن فقط یک بار بهره ببرید و سپس آن را دور بیندازید. اگر چه این گونه عفونت های چشمی خفیف ممکن است چند بار در طول یک ماه اول زندگی کودک تکرار شوند اما معمولا آسیبی به چشم نمی رسانند و فقط در موارد بسیار نادر، انسداد مجرای اشکی احتیاجمند اقدام جراحی خواهد بود. اگر چشم کودک قرمز یا خون آلود شده باشد احتمالا عفونت جدی تری وجود دارد که به آن کنژنکتیویت یا ورم ملتحمه می گویند که در این صورت باید بلافاصله پزشک را در جریان قرار دهید.

تب

هر زمان که کودک بی قرار است یا احساس می کنید که داغ شده است، باید درجه حرارت بدنش را مقدار بگیرید. اگر درجه حرارت مقعدی بیش از 100 درجه فارنهایت یا 8/37 درجه سانتی گراد باشد و در 2 نوبت جداگانه همین نتیجه به دست آید، معین می شود که کودکتان تب دارد. تب نوزاد ممکن است به دلیل محیط گرم یا پوشش زیاد و عدم دریافت شیر کافی باشد. در صورت وجود تب، پوشش نوزاد را کم کنید (چنانچه پوشش زیادی دارد)؛ درجه حرارت اتاق را به حد مطلوب (23 تا 25 درجه سانتی گراد) برسانید و به او شیر بدهید. در صورتی که به رغم این اقدامات تب ادامه پیدا کرد، ممکن است مشکل کودک جدی باشد. تب در چند هفته اول زندگی ممکن است نشانه ای از یک عفونت باشد که باید سریعا به آن رسیدگی شود؛ چرا که نوزادان در برابر عفونت بسیار آسیب پذیر هستند و به سرعت بدحال می شوند.

شلی کودک

بیشتر نوزادان، شُل به نظر می رسند؛ چون عضلات آنها هنوز تکامل نیافته است ولی اگر کودکتان بیش از حد مورد انتظار شل باشد این حالت ممکن است علامتی از یک مشکل جدی باشد. بنابراین در این موارد باید فورا با متخصص بچه ها مشورت کنید.

مشکل شنوایی کودک

توجه کنید که کودک شما به صداها چگونه پاسخ می دهد؟ آیا در اثر یک صدای بلند و ناگهانی از جا می پرد؟ آیا وقتی او را صدا می کنید به سمت شما برمی شود؟ اگر کودک به صداهای محیط اطراف پاسخ نمی دهد حتما پزشک را در جریان بگذارید تا آزمایش های لازم برای سنجش شنوایی را انجام دهد. اگر کودک شما خیلی نارس است یا اگر در طول بارداری یا زایمان دچار کمبود اکسیژن شده یا به بیماری عفونی شدیدی مبتلا بوده است یا اگر در خانواده شما سابقه کری مادرزادی وجود دارد، حتما باید از نظر شنوایی آنالیز شود. اگر احتمال می دهید که کودکتان دچار نقص شنوایی است، باید هر چه سریع تر آزمایش شود چون تاخیر در تشخیص و درمان باعث اشکال در یادگیری زبان به وسیله کودک خواهد شد. در حال حاضر در بسیاری از زایشگاه ها در کشورهای مختلف، غربالگری شنوایی نوزادان انجام می شود.

مشکل بینایی کودک

وقتی کودک کاملا هوشیار است به چشم هایش با دقت نگاه کنید. آیا زمانی که در فاصله 20 تا 40 سانتی متری صورت وی قرار می گیرید چشم های او شما را تعقیب می نمایند یا اینکه وقتی یک منبع نورانی یا یک اسباب بازی کوچک را در همین فاصله حرکت می دهید، آن را دنبال می نماید؟ در این حالت، چشم های نوزاد ممکن است انحراف داشته باشند. مثلا ممکن است یک چشم به داخل یا خارج انحراف پیدا کند. این مساله به این دلیل است که ماهیچه های کنترل نماینده حرکات چشم در نوزادان هنوز تکامل کافی پیدا ننموده اند ولی هر 2چشم نوزاد باید در تمام جهات حرکات مساوی و هماهنگ داشته باشند و بتوانند اجسامی را که آهسته در میدان دیدشان و نزدیک به چشم حرکت می نمایند، دنبال نمایند. اگر نوزاد شما قادر به انجام چنین کاری نباشد یا اینکه نارس متولد شده باشد یا در دوران نوزادی اکسیژن دریافت نموده باشد، متخصص کودک شما را برای آنالیز های بیشتر به متخصص چشم ارجاع خواهد داد.

زردی

زردی که خود را به صورت زردشدن رنگ پوست و سفیدی چشم ها نشان می دهد، ممکن است مدت کوتاهی پس از تولد ایجاد شود و حتی تا 2 هفته یا بیشتر در نوزادانی که از شیر مادر تغذیه می نمایند، پا برجا بماند. به هر حال، هر زمانی متوجه زردی در نوزاد شدید، قبل از هر اقدامی با متخصص بچه ها مشورت کنید.

لرزش

بسیاری از نوزادان دچار حرکات لرزشی چانه و دست ها هستند که حالتی طبیعی است اما اگر تمام بدن لرزش داشته باشد، ممکن است ناشی از کمبود قند یا کلسیم خون و گاهی اوقات ناشی از بیماری های مغزی باشد. بنابراین به محض مشاهده این علامت باید پزشک را در جریان قرار دهید تا وی در خصوص دلیل لرزش آنالیز های لازم را انجام دهد.

استفراغ

اگر کودک شما دچار استفراغ جهنده باشد، باید حتما به متخصص بچه ها مراجعه کنید زیرا این مساله ممکن است نشانه ای از انسداد دریچه بین معده و روده کوچک (تنگی پیلور) یا برگشت موادغذایی از معده به مری (ریفلاکس معده به مری) باشد. هر گونه استفراغی که ادامه داشته یا همراه با اسهال یا تب باشد، باید به وسیله متخصص بچه ها آنالیز شود.

موارد دیگر

شایع ترین عفونت ها و بثورات نوزادان از این قرارند:

کلاهک مومی (درماتیت سبورئیک):

این حالت به صورت برجستگی های چرب و پوسته پوسته است که قسمتی از سر یا تمام سر نوزاد را می پوشاند. برای برطرف این حالت می توان از چرب کردن سر با روغن های گیاهی (مانند روغن زیتون یا نارگیل) قبل از استحمام و شست وشوی موها با شامپوی مخصوص بچه استفاده کرد. البته این حالت معمولا در چند ماه اول زندگی به خودی خود برطرف می شود.

عفونت ناخن:

این عفونت معمولا با ایجاد قرمزی در لبه انگشت ناخن دست یا پا دیده می شود که ممکن است با کمپرس گرم بهبود پیدا کند ولی بهتر است به متخصص بچه ها مراجعه شود.

عفونت ناف:

اغلب به صورت قرمزی اطراف ناف یا ترشح چرکی یا بدبو از ناف تظاهر پیدا می نماید که در صورت مشاهده باید حتما با متخصص بچه ها مشورت شود.

ادرارسوختگی:

به دلیل بستن کودک و تماس پوست بدن با ادرار ایجاد می شود.

برفک دهان:

ضایعه های سفیدی هستند که گاهی اوقات در دهان یا روی زبان کودک شما ایجاد می شوند و دلیل آنها نوعی عفونت قارچی شایع است. این ضایعات با داروی ضدقارچ خوراکی که پزشک تجویز می نماید به راحتی برطرف می شوند.

پی نوشت ها :

* فوق تخصص نوزادان

منبع:www.salamat.com

منبع: راسخون
انتشار: 28 شهریور 1400 بروزرسانی: 28 شهریور 1400 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1477

به "دردهای نوزادان، دردسر والدین" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دردهای نوزادان، دردسر والدین"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید