عراق، شرط حزب بارزانی برای مشارکت در دولت علاوی، رایزنی حکیم با ابوالغیط در مونیخ

به گزارش کوه سفید، یک عضو حزب دموکرات کردستان عراق به ریاست مسعود بارزانی از شرط جدید حزبش برای رای اعتماد به کابینه محمد توفیق علاوی اطلاع داد.

عراق، شرط حزب بارزانی برای مشارکت در دولت علاوی، رایزنی حکیم با ابوالغیط در مونیخ

با تور نمایشگاهی آلمان 2020 از دیدنی ترین کشور اروپایی بازدید کنید و از شهرهای برلین، هانوفرو، فرانکفورت و مونیخ دیدن کنید.

به گزارش گروه بین الملل کوه سفید،عماد باجلان در گفت وگو با شبکه الفرات گفت تنها شرط ما،انتخاب وزیران حزبی نیست، بلکه این است که انتخاب آنها به وسیله موسسات اقلیم صورت گیرد، ما موسساتی در اقلیم داریم که نامزدی وزیران کردی باید به وسیله آن صورت گیرد.

وی اضافه کرد شراکت به معنای نمایندگی در کابینه نیست، بلکه شراکت در تصمیمات سرنوشت ساز مهم است، ولی سِمت رئیس جمهوری، یک سِمت تشریفاتی است نه چیز بیشتر.

باجلان گفت ما تجربه موفقیت آمیزی در سایه هرج و مرج در کشور داریم و درهای ما به روی همه اعم از شهروندان عراقی و سیاستمداران برای فراهم کردن عامل امنیت، ثبات و سرمایه گذاری باز است.

وی در واکنش به اینکه اقلیم کردستان مسئولان متهم به فساد از جمله نوفل العاکوب استاندار سابق نینوا را در آغوش گرفته است، گفت العاکوب در اربیل نیست و من هر کسی را که بر این نکته پافشاری می نماید به چالش می طلبم، .

باجلان گفت ما تفاهماتی با بغداد برای پیگرد افراد تحت پیگرد داریم و برای این پرونده با هم فعالیت می کنیم.

عضو حزب دموکرات کردستان گفت اقلیم از شیوه تحمیل بر علاوی استفاده نمی نماید، ولی ما شروط قانونی داریم و تنها شرط ما، انتخاب وزیران حزبی نیست، بلکه انتخاب وزیران به وسیله موسسات اقلیم است.

آنالیز نشست آینده سران عرب در ملاقات حکیم و ابوالغیط

خبر دیگر اینکه محمد علی الحکیم وزیر خارجه عراق در ملاقات با احمد ابوالغیط دبیرکل اتحادیه عرب، آمادگی های لازم برای برگزاری نشست آینده سران عرب را آنالیز کرد، سی و یکمین نشست سران عرب قرار است در الجزایر برگزار گردد.

بر اساس بیانیه وزارت خارجه عراق، الحکیم و ابوالغیط در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ، نقشه اتحادیه عرب را به عنوان پشتیبان فعالیت مشترک عربی و مقابله با چالش های پیش رو آنالیز کردند.

دو طرف همچنین مسائلی را که در میز آنالیز پنجمین نشست عربی-آفریقایی ارائه خواهد شد، آنالیز کردند، این نشست شانزدهم مارس آینده در ریاض برگزار می گردد.

وزیر خارجه عراق گفت عراق بر دوری از سیاست محورها و در پیش دریافت سیاست دور نگه داشتن خود از هر گونه نزاع منطقه ای بین المللی پافشاری می نماید.

ازسرگیری ماموریت های ناتو در عراق

سرلشکر عثمان الغانمی رئیس ستاد مشترک ارتش عراق از تصمیمات مهمی درباره ازسرگیری ماموریت ناتو در عراق اطلاع داد. این مطلب در ملاقات ژنرال کاردینیا رئیس هیئت ناتو در عراق با سرلشکر الغانمی مطرح شد.

بر اساس بیانیه وزارت دفاع عراق، دو طرف در این ملاقات بر اهمیت توافقی تاکید کردند که میان دولت عراق و هیئت نمایندگی ناتو مبنی بر ازسرگیری فعالیت ها و گسترش فعالیت آن در عراق به دست آمده است.

ژنرال کاردینیا هدف ناتو را گسترش فعالیت خود در عراق خاطرنشان کرد.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 7 فروردین 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 422

به "عراق، شرط حزب بارزانی برای مشارکت در دولت علاوی، رایزنی حکیم با ابوالغیط در مونیخ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عراق، شرط حزب بارزانی برای مشارکت در دولت علاوی، رایزنی حکیم با ابوالغیط در مونیخ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید