فرصت معلم شدن برای سه گروه از معلولان فراهم شد

به گزارش کوه سفید، تهران (پانا) - معاون سازمان آموزش و پرورش استثنایی گفت سه گروه از داوطلبان آسیب دیده شنوایی، آسیب دیده بینایی، چند معلولیتی و حتی دانش آموزان طیف اوتیسم با هوش بهر عادی می توانند متقاضی شغل معلمی شوند.

فرصت معلم شدن برای سه گروه از معلولان فراهم شد

سال 99 بود که نرگس خدادادی داوطلب نابینای کنکور، در دانشگاه فرهنگیان پذیرفته شد اما در مرحله مصاحبه به دلیل مشکل نابینایی تأیید نشد و همین موضوع درباه پذیرش معلولان در دانشگاه فرهنگیان نقدهایی را ایجاد کرد. پس از آن بود که بررسی ها برای پذیرش داوطلبان دارای معلولیت آغاز شد و هم اکنون معاون سازمان آموزش و پرورش استثنایی از حل مشکل و فراهم شدن فرصت معلمی برای این گروه از داوطلبان معلول البته در مدارس استثنایی خبر می دهد.

مجید هداوند معاون برنامه ریزی آموزشی و توانبخشی سازمان آموزش و پرورش استثنایی درباره تحصیل داوطلبان نابینا در دانشگاه فرهنگیان اظهار کرد: پیرو درخواست نرگس خدادادی، داوطب گنابادی که در کنکور سال گذشته به دلیل نابینایی در مرحله مصاحبه دانشگاه فرهنگیان پذیرفته نشد، وزیر سابق آموزش و پرورش برای بررسی موضوع، نامه ای به شورای عالی آموزش و پرورش ارسال کرد ما هم در شورای عالی حضور یافته و اعلام کردیم به جز این داوطلب افراد مختلفی جزو رتبه های برتر کنکور هستند که در دانشگاه فرهنگیان پذیرفته می شوند اما به دلیل نگاه برخی افراد و دستورالعمل ها در مرحله مصاحبه رد می شوند.

وی افزود: کارگروهی با موضوع مرکز نیروی انسانی وزارت آموزش و پرورش و سازمان آموزش و پرورش استثنایی تشکیل و شیوه نامه ای تهیه شد که براساس آن سه گروه از داوطلبان آسیب دیده شنوایی، آسیب دیده بینایی، چند معلولیتی و حتی دانش آموزان طیف اوتیسم با هوش بهر عادی می توانند متقاضی شغل معلمی شوند.

معاون برنامه ریزی آموزشی و توانبخشی سازمان آموزش و پرورش استثنایی گفت: کدرشته های دانشگاه فرهنگیان را بررسی کردیم و کد رشته هایی که این افراد مجاز به شرکت در آنها هستند و می توانند به عنوان معلم در مدارس عادی و استثنایی تدریس کنند، تعیین شد همچنین پیشنهاد شد، کارگروه مصاحبه گر این داوطلبان باید متخصصانی از سازمان آموزش و پرورش استثنایی باشد تا تشخیص بدهند آیا فرد توانایی تدریس و ادامه کار در مدارس عادی و استثنایی را دارد.

هداوند ادامه داد: نامه ای از طریق واحد امور اداری وزارت آموزش و پرورش به استان ها ارسال و در آن ذکر شده است، این داوطلبان می توانند به عنوان معلم در آموزش و پرورش استثنایی فعالیت کنند، این اقدام یک گام رو به جلو است اما در پی این هستیم براساس قانون سه درصد استخدام معلولان، امکان فعالیت افرادی که توانایی دارند و کارگروه این توانایی را تشخیص می دهد در سایر بخش ها فراهم شود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 14 آبان 1400 بروزرسانی: 14 آبان 1400 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1533

به "فرصت معلم شدن برای سه گروه از معلولان فراهم شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرصت معلم شدن برای سه گروه از معلولان فراهم شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید