فناوری هایی که در دوران کرونا ظهور کردند

به گزارش کوه سفید، یک سال است که افراد سراسر دنیا در حال مبارزه با ویروسی خطرناک و منحوس هستند اما با وجود سرک کشیدن این ویروس در تمامی بخش های دنیا باید گفت دانشمندان و متخصصان دست از کار خود نکشیده اند و مصمم تر از پیش به توسعه فناوری های نوین و کاربردی که می توانند زندگی بشر را متحول نمایند، پرداخته اند.

فناوری هایی که در دوران کرونا ظهور کردند

گرچه به دلیل شیوع ویروس کرونا در جهان بیشتر افراد اخبار مربوط به این بیماری و واکسن رو دنبال می نمایند اما باید بدانید فناوری های بسیاری طی این مدت ایجاد شده اند که استفاده از آنها می تواند زندگی بعضی از افراد را دگرگون سازد و سبب راحتی آنها گردد. تعداد فناوری های کاربردی که اخیرا توسعه یافته اند بسیار است اما در این خبر به معرفی بعضی از آنها پرداخته ایم.

ویلچر هوشمند

نخستین اختراعی که قصد معرفی آن را داریم، ویلچر هوشمندلوسی(LUCI) است. این ویلچر که نخستین نمونه در نوع خود است، به نرم افزار و سخت افزار پیشرفته ای مجهز شده که به اتصال حسگر به کار رفته در آن با فضای ابری یاری می نمایند. سخت افزار لوسی که به چرخ های این ویلچر متصل شده است، از افتادن و برخورد آن با موانع پیشگیری می نماید. از ویژگی های این ویلچر هوشمند می توان به سیستم پیشگیری از سقوط، دکمه مخصوص شرایط اضطراری، جلوگیری از برخورد لوسی با موانعی مانند دیوار، انسان، حیوانات یا وسایل خانه، سیستم هشدار و ارتباط در فضای ابری اشاره نمود.

ربات ضدعفونی نماینده

با شیوع بیماری همه گیر کووید-19 احتیاج به پاکسازی کابین درون هواپیما بسیار حیاتی بود. شرکت Dimer رباتی برای پاکسازی درون هواپیما توسعه داده است. محققان آمریکایی رباتی طراحی نموده اند که با استفاده از نور فرابنفش، تمامی میکروب های داخل هواپیما را از بین می برد. به دلیل اینکه افراد مختلف از سراسر جهان ساعت ها در مکان بسته هواپیماهای مسافربری حضور داشته و در این مدت سرفه و عطسه می نمایند یا دست های آنها در تماس با میز و جایگاه است، داخل هواپیماها مملو از میکروب های متعدد است. محققان برای تسهیل ضدعفونی کردن داخل هواپیما، ربات GermFalcon را طراحی نموده اند. این ربات با استفاده از نور فرابنفش، تمام میکروب های داخل هواپیما را از بین می برد. این ربات چرخ دار که ظاهری شبیه چرخ های حمل نوشیدنی دارد، در بین دو پرواز و زمانی که هواپیما در محوطه باند فرودگاه قرار گرفته است، اقدام به ضدعفونی کردن محوطه داخلی هواپیما می نماید. این ربات در بین دو ردیف جایگاه قرار گرفته و به وسیله بال های طراحی شده مجهز به لامپ های فرابنفش، هواپیما را ضدعفونی می نماید. با استفاده از این ربات 99.99 درصد میکروب ها طی مدت 10 دقیقه از بین خواهند رفت.

حلقه هوشمند

شرکت اورا(Oura) پیروز به توسعه حلقه های هوشمندی شده است که کادر پزشکی با در دست کردن آن می توانند از شرایط خود مانند دمای بدن، ضربان قلب و تعداد تنفس مطلع شوند. حلقه هوشمند اورا می تواند داده های فیزیولوژیکی مانند درجه حرارت بدن، تغییر ضربان قلب، ضربان قلب در حال استراحت، ضربان تنفس و الگوهای خواب را جمع آوری کند. اورا می تواند فعالیت، سلامت و خواب کاربر را مورد آنالیز قرار دهد. این حلقه هوشمند، رتبه خواب روزانه کاربر را مشخص می نماید و اطلاعاتی در خصوص کیفیت استراحت، ضربان قلب و میزان حرکت او ارائه می دهد که کاربران می توانند این اطلاعات را به وسیله یک برنامه در گوشی هوشمند خود مشاهده نمایند.

دستگاه Vocera Smartbadge

دیگر اختراعی که ممکن است در این شرایط بسیار کاربردی باشد، دستگاهی موسوم به Vocera Smartbadge است که توسط پزشکان و کارکنان مراقبت های بهداشتی استفاده شده و به آنها امکان می دهد تا با سایر کادر درمان بیمارستان با استفاده از دستورات فعال شده با صدا ارتباط برقرار نمایند. در حال حاضر کادر درمان در لحظات حساس هنگام مراقبت از بیماران، در صورت احتیاج به تماس با دیگر پزشکان و پرستاران باید کاری را که انجام می دهند متوقف نمایند، اما به یاری دستگاه Vocera Smartbadge که می تواند به لباس آنها متصل گردد دیگر احتیاج به توقف کار نیست؛ چرا که این وسیله به پزشکان اجازه می دهد تا با استفاده از دستورات فعال شده با سایر اعضای کادر درمان صحبت نمایند. برنت لنگ ، مدیر عامل شرکت Vocera می گوید: با استفاده از این وسیله، کادر درمان دیگر هرگز مجبور نیستند کاری را که انجام می دهند، متوقف نمایند و دستکش های خود را در بیاورند و دست خود را درون جیب خود انداخته و برای تماس با دیگر کادر درمان تلفن خود را در بیاورند.

کت ویروس کش

آیا یک کت می تواند با ویروس مبارزه کند؟ پاسخ ممکن است بله باشد به خصوص اگر از مس ساخته شده باشد چرا که ثابت شده مس، عنصری است که می تواند ذرات ویروسی مانند آنفلوانزا A و باکتری هایی مانند اشریشیا کلی را از بین ببرد. کت تمام فلزی(Full Metal Jacket) که اخیراً توسط شرکت فراوری نماینده لباس Vollebak منتشر شده و 1095 دلار قیمت دارد، ممکن است بتواند این کار را برای کاربران انجام دهد. حدود 65 درصد از کل مواد این کت سبک از الیاف مس میکروسکوپی تشکیل شده است. اگرچه کت مذکور آزمایش نشده و برای دفاع در برابر ویروس کرونا در نظر گرفته نشده است اما استیو تیدبال(Steve Tidball) موسس Vollebak امیدوار است که بتواند روزی لباس هایی فراوری کند که بتواند به طور کامل از افراد در برابر عوامل بیماری زا محافظت کند.

هواپیمای مسافربری هیدروژنی-الکتریکی

شرکت زیروآویا(ZeroAvia) که خود را پیشگام در کربن زدایی پروازهای تجاری معرفی می نماید، اخیرا ادعا نموده که اولین پرواز آزمایشی یک هواپیمای دارای سلول های سوخت هیدروژنی در جهان را انجام داده است. این پرواز تاریخی در مرکز تحقیق و توسعه این شرکت در کرانفیلد انگلیس اجرا شده است. این پیروزیت با یک هواپیمای شش نفره به نام Piper کلاس M حاصل شد که ابتدا از زمین برخاست، یک الگوی مداری کامل را پرواز کرد و در نهایت با پیروزیت فرود آمد. این شرکت ادعا می نماید که این پرواز آزمایشی اولین گام برای انتقال از سوخت های فسیلی آلوده، به هیدروژن با انتشار کربن صفر به عنوان منبع اصلی انرژی هواپیماهای تجاری است.

ارتباط با رایانه بدون لمس آن

اختراع بعدی دستگاه نوینی است که محققان ام.آی.تی توسعه داده اند و AlterEgo نام دارد و می تواند کاربران را قادر به برقراری ارتباط با رایانه بدون لمس صفحه کلید یا باز کردن دهان کند. محققان یک دستگاه پوشیدنی ساخته اند که می تواند سیگنال های عصبی و عضلانی هنگام بیان ذهنی را اندازه گیری کند و کلمه ای که کاربر در ذهنش برای گفتن آماده نموده را تشخیص دهد. زمانی که کاربر می خواهد کلمه ای که در ذهنش است را بیان کند، الکترودهای این گجت سفید رنگ، سیگنال های ذهنی کاربر را جمع آوری می نمایند. پس از آن، این سیگنال ها به رایانه ای که از شبکه های عصبی برای تشخیص کلمات استفاده می نماید، ارسال می شوند و کلمه ای که در ذهن کاربر بوده، توسط این دستگاه شنیده و تشخیص داده می گردد.

هدست واقعیت افزوده

در این زمان که کادر درمان در شرایط استرس زا هستند یک هدست نوین می تواند راه حلی خوبی باشد. هدست واقعیت افزوده ای که در تصویر فوق مشاهده می کنید ورتی (Verti) نام دارد و می تواند گزینه مناسبی برای افرادی که تحت استرس هستند، باشد. ورتی یک پلتفرم آموزشی واقعیت مجازی است که به کاربران از جمله کادر درمان بخش بیماران مبتلا به کووید-19 امکان می دهد تا عملکرد صحیحی در شرایط استرس زا داشته باشند. این پلتفرم مهارت هایی مانند روش صحیح پوشیدن تجهیزات محافظ شخصی، انجام درمان یا تهویه اتاق بیماران را آموزش می دهد.،ایسنا

آخرین اخبار مربوط به کرونا در ایران و جهان را اینجا بخوانید

منبع: ایران آنلاین
انتشار: 28 فروردین 1400 بروزرسانی: 28 فروردین 1400 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1243

به "فناوری هایی که در دوران کرونا ظهور کردند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فناوری هایی که در دوران کرونا ظهور کردند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید