هوش مصنوعی سریع تر از پزشکان متخصص، سرطان پستان را تشخیص می دهد

به گزارش کوه سفید، یکی از سوالات رایج در حیطه بیماری های رایج زنان، این است که آیا هوش مصنوعی می تواند دقت غربالگری سرطان پستان را بهبود ببخشد؟ به نظر می رسد پاسخ مثبت است. مقایسه عملکرد تشخیصی پزشکان متخصص و رایانه ها چنین است ، اما پیامدهای بالینی این تشخیص ها هنوز معین نیست.

هوش مصنوعی سریع تر از پزشکان متخصص، سرطان پستان را تشخیص می دهد

به گزارش سرویس آی تی و فناوری انتخاب، غربالگری برای تشخیص سرطان پستان درباره زنانی انجام می گردد که نخستین نشانه ها را دارند اما هنوز تشخیص سرطان برای انان انجام نشده است.

تجزیه و تحلیل اطلاعات و تصاویر برای تشخیص این نوع سرطان بسیار حساس و چالش برانگیز است زیرا سرطان اغلب با پوشاندن بافت پستان متراکم و در ماموگرافی پنهان یا ماسکه می گردد. می یابد. این مشکل، منجر به تلاشهایی برای توسعه سیستمهای هوش مصنوعی مبتنی بر رایانه برای بهبود عملکرد تشخیصی شده است.

دکتر مک کینی و همکارانش با انتشار مقاله ای در Nature ، اعلام نموده اند که تشخیص و گزارش پزشکی سیستمهای هوش مصنوعی برای آنالیز نتایج ماموگرافی بسیار دقیق تر از نیروهای انسانی بوده است. این نتایج بخشی از موج مطالعاتی است که در خصوص استفاده از هوش مصنوعی در طیف وسیعی از زمینه های تصویربرداری پزشکی تحقیق می نماید.علی رغم بعضی محدودیت ها ، مطالعه مک کینی و همکارانش چشمگیر است. نقاط قوت آن شامل مقیاس بزرگ مجموعه داده های مورد استفاده برای آموزش و متعاقبا اعتبار الگوریتم هوش مصنوعی است.

برای اجرای این پژوهش از نتایج ماموگرام 25855 زن در انگلستان و 3،097 زن در ایالات متحده برای آموزش هوش مصنوعی استفاده شده است. سپس از این سیستم برای شناسایی وجود سرطان پستان در ماموگرامهای زنانی که دارای سرطان پستان اثبات شده بودند استفاده شد. جالب است که هوش مصنوعی نه تنها نتایج درستی را ارزیابی و ارائه کرد، بلکه در 500 مورد، قوی تر از متخصصان رادیولوژی و متخصصان زنان تشخیص سرطان داد.

نتایج مک کینی و همکارانش حاکی از آن است که هوش مصنوعی ممکن است روزی در یاری به تشخیص زودهنگام سرطان پستان نقش داشته باشد ، اما نویسندگان به درستی خاطرنشان نموده اند که برای ارزیابی بیشتر کاربرد این ابزار در عمل پزشکی ، آزمایش های بالینی متعددی ضروری است. دنیای واقعی پیچیده تر و به طور بالقوه متنوع تر از محیط تحقیق کنترل شده است. به عنوان مثال ، این مطالعه شامل تمام فناوری های مختلف ماموگرافی نیست و بیشتر تصاویر با استفاده از سیستم ماموگرافی فوق پیشرفته به دست آموده است.

با این وجود این نتایج موجی از هیجان را ایجاد نموده است تا شاید بسیاری از نقاط مبهم درباره سرطان پستان با همین روش حل شده و تشخیص بیماری ساده تر گردد.

منبع: انتخاب
انتشار: 5 اسفند 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 344

به "هوش مصنوعی سریع تر از پزشکان متخصص، سرطان پستان را تشخیص می دهد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هوش مصنوعی سریع تر از پزشکان متخصص، سرطان پستان را تشخیص می دهد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید