چند افسانه درباره سلامتی

به گزارش کوه سفید، فرادید/ همانطور که هر پدر و مادر، معلم یا هر فردی که در معرض سانحه قرار گرفته است، می داند؛ وقتی به سر ضربه وارد می گردد، وقتش است که نخود یخ زده روی محل آسیب دیدگی گذاشت.

چند افسانه درباره سلامتی

اما دانشمندی که در سال 1978 برای پیچ خوردگی قوزک پا، گرفتگی عضله ساق پا یا درد عضلانی اصطلاح رایس به معنی استراحت، یخ، کمپرس و تخفیف درد را معرفی کرد، خود به این نتیجه رسیده که استفاده از کمپرس یخ بعد از آسیب دیدگی می تواند زمان بهبود را طولانی تر کند.

دکتر گریپ میرکین به یک روزنامه استرالیایی گفته است، کمپرس یخ اگرچه داروی ایمنی برای تخفیف درد است، اما می تواند درمان را به تأخیر بیندازد.

به همین دلیل انجمن سازمانی فیزیوتراپی در انگلستان می گوید درمانگران باید استفاده از یخ برای درمان کبودی و پیچ خوردگی را متوقف نمایند، زیرا شواهد اندکی درباره مؤثر بودن این نوع درمان وجود دارد.

اما دکتر راجر کری، سخنگوی این انجمن می گوید اگرچه نظرات میرکین در این مورد بسیار مهم بود، او مطمئن نیست چه تعداد فیزیوتراپیست پیغام او را گرفته اند.

این نخستین باری نیست که میرکین از توصیه خود مبنی برای اجرای رایس عقب نشینی نموده است: او در کتابش با عنوان کتاب پزشکی ورزشی که در سال 2015 منتشر شد نوشته بود استفاده از یخ روی آسیب دیدگی مانع از آن می گردد که سلول های التهابی به محل بافتِ آسیب دیده برسند. حرکت این سلول ها به بافت آسیب دیده باعث ترشح هورمون آی جی آی-1 می گردد که به بهبود ماهیچه های آسیب دیده یاری می نماید.

دکتر میرکین همان سال در پستی در وبلاگ خود با عنوان چرا یخ بهبود را به تأخیر میندازد نوشت: مربیان سال ها از راهنمای درمانی رایس که من پیشنهاد داده بودم، استفاده نموده اند؛ اما اکنون به نظر می رسد هم یخ و هم استراحت مطلق به جای آنکه به بهبود یاری کند، بهبود را به تعویق میندازد.

این تنها روشی نیست که سال ها به اشتباه استفاده شده است. در ادامه چند توصیه خردمندانه- بهداشتی دیگر را معرفی می کنیم که دیگر نه بهداشتی هستند و نه خردمندانه.

1- تا نیم ساعت بعد از غذا نمی توانید شنا کنید

احتمالاً در تمام مدت دوران کودکی تان این توصیه را از مادرتان شنیده اید؛ اما هیچ دلیلِ علمی برای اینکه شما را از شنا کردن بلافاصله بعد از غذا خوردن باز دارد وجود ندارد.

نظریه ای که در این مورد وجود دارد می گوید عمل هضم غذا باعث می گردد خون به داخل شکم شما جریان پیدا کند و از ماهیچه های شما دور گردد که این کار احتمال گرفتگی عضلات را در هنگام شنا کردن افزایش می دهد و به این ترتیب احتمال غرق شدگی نیز افزایش میابد.

اما، هیچ شواهدی که بتواند این نظریه را تأیید کند وجود ندارد و گرفتگی عضلانی در هنگام شنا کردن نیز به دلیل خستگی یا استفاده بیش از حد از عضله یا در اثر از دست رفتن آبِ بدنِ شناگر رخ می دهد. نه بر اثر اندازه یا زمان ناهار خوردن او.

2-شما به 8 ساعت خواب شبانه احتیاج دارید

دکتر نِیل استنلی، مشاور خواب و نویسندۀ چطور خوب بخوابیم: علم خوابیدنِ هوشمندانه تر، زندگی بهتر و مولد بودن، می گوید: قانونِ 8 ساعت خوابِ شبانه یک افسانه است.

احتیاج به خواب درست مانند قد برای هر فردی متفاوت است و تا حد زیادی به ژنتیک مربوط می گردد. درست مثل اینکه ما افراد کوتاه قد و بلند قد داریم، افرادِ خواب کوتاه داریم که 4 ساعت خواب برایشان کافی است و افراد خواب بلند داریم که باید 11 ساعت خواب شبانه داشته باشند تا خستگی از بدنشان بیرون برود.

شما نمی توانید خودتان را برای خوابِ کمتر آموزش دهید و اگر به طور مکرر دچار کم خوابی شوید، سلامتی تان به خطر میفتد.

حال از کجا بفهمیم که بدنمان به چه میزان خواب احتیاج دارد؟ دکتر استنلی پاسخ می دهد: خودتان را هر روز ساعت 11 صبح آنالیز کنید. اگر احساسِ بیداری و سرحالی و هوشیاری می کنید، به قدر کافی خوابیده اید. اما اگر در این ساعت از روز احساس می کنید که دوست دارید بخوابید، یعنی خوابِ شبانه تان کافی نبوده است.

3-نزدیکِ تلویزیون نشستن بینایی را کم می نماید

جمله دیگری که بار ها در دوران کودکی مان شنیده ایم این است که نباید زیاد نزدیک تلویزیونی بنشینید، اما تا چه این حقیقت دارد؟

فاصلۀ توصیه شده برای یک تلویزیون 24 اینچی زیر 2 متر است. اما، اغلب تلویزیون ها امروزه نزدیک به 65 اینچ هستند که یعنی فاصله ما از تلویزیون باید بیش از 4 متر باشد. پس آیا در صورت رعایت نکردن این فاصله چشمان ما آسیب خواهد دید؟

دکتر مینا رالهان، بینایی سنج، می گوید: نه لزوماً. تلویزیون های بزرگتر درد، خستگی و خشکی چشم را بیشتر می نماید، اما آسیب دائمی به چشم های شما وارد نمی نماید..

اما عادت های تلویزیون دیدن ما می تواند باعث آسیب های چشمی گردد. تماشای بی وقفه تلویزیون (وقتی بین سریال ها هیچ آگهی ای وجود ندارد و افراد سریال پشت سریال نگاه می نمایند) می تواند باعث گردد ما کمتر پلک بزنیم. ریلهان می گوید، پلک زدن به چشم اجازه می دهد یک ورقه نازک از اشک فراوری کند که برای محافظت از چشم لازم است؛ بنابراین نگران اینکه زیاد نزدیک تلویزیون نشسته اید نباشید، اما گاهی در هنگام تماشای تلویزیون به چشمانتان استراحت دهید.

منبع: همگردی
انتشار: 30 اسفند 1399 بروزرسانی: 30 اسفند 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1186

به "چند افسانه درباره سلامتی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چند افسانه درباره سلامتی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید