116 شهرستان از نظر شیوع کرونا در شرایط سفید قرار دارند

به گزارش کوه سفید، خبرنگاران/قزوین معاون کل وزارت بهداشت گفت: در آنالیز دو هفته اخیر مشخص شده است که 116 شهرستان در کشور در شرایط سفید قرار دارند و درخصوص بازگشایی مراکز مذهبی، فرهنگی و ورزشی این مراکز سفید یکشنبه آینده تصمیم گیری خواهد شد.

116 شهرستان از نظر شیوع کرونا در شرایط سفید قرار دارند

ایرج حریرچی، معاون کل وزارت بهداشت پنجشنبه شب یازدهم اردیبهشت ماه پس از جلسه ستاد مقابله با کرونا در استان قزوین در جمع خبرنگاران گفت: مبنای تقسیم بندی شرایط شیوع کرونا استانی نیست بلکه شهرستانی است و در آنالیز دو هفته اخیر تعیین شده است که 116 شهرستان در کشور در شرایط سفید قرار دارند.

وی در ادامه افزود: روز یکشنبه آینده در جلسه ستاد کرونا پیشنهاداتی درخصوص بازگشایی مراکز مذهبی، فرهنگی و ورزشی این مراکز سفید ارائه خواهد شد؛ البته این شهرها به صورت پویا هستند و هر 5 روز یک بار دوباره آنالیز می شوند که آیا همچنان در شرایط سفید قرار دارند یا خیر.

این مسئول سپس در پاسخ به این سوال که آیا دارویی برای درمان کرونا وجود دارد، بیان نمود: نه در کشور ما نه در هیچ جای جهان دارویی که برای درمان مؤثر باشد تا به امروز ساخته نشده و بهترین راه حل مقابله با این ویروس پیشگیری و شناسایی در مراحل اولیه و سپس مراقبت عمومی، استراحت و درمان افراد مبتلا شده است. پلاسما درمانی هم در مرحله تحقیقاتی است و نتایج خوبی تا به امروز حاصل شده اما برای استفاده گسترده باید تحقیقات بیشتر صورت بگیرد.

شرایط استان قزوین مطلوب است

حریرچی درخصوص شرایط استان های البرز و قزوین گفت: پنجشنبه از استان های البرز و قزوین بازدیدهایی صورت گرفت و در جلسه شورای استانی ستاد کرونا که با حضور استانداران، معاونان و مدیران کل و رؤسای دانشگاه های علوم پزشکی هر دو استان برگزار گردید شرایط شیوع آنالیز شد.

وی بیان نمود: دو استان قزوین و البرز با اینکه در کانون ابتلا بودند با اقدامات مناسبی که انجام داده اند فرایند نزولی قابل توجهی پیدا نموده اند و تعداد بستری در این استان ها نسبت به دوران اوج در هفته سوم و چهارم اسفند ماه 40 تا 65 درصد کاهش داشته و تعداد فوتی کمتر شده و ظرفیت تخت های بیمارستانی خالی شده و در اختیار سایر بیماران قرار گرفته است.

معاون وزیر بهداشت گفت: چون در فروردین و اسفند آن هایی که بیمارهایی زمینه ای داشتند به دلیل ترس از ابتلا به ویروس به بیمارستان ها مراجعه نکردند، تدابیری اندیشیده شده که قسمت اعظم بیمارستان ها ظرفیت خود را به پذیرش این بیماران و افراد عادی اختصاص دهند؛ بنابراین از این افراد درخواست می کنیم برای درمان بیماری خود بدون نگرانی به بیمارستان مراجعه نمایند.

وی اظهار کرد: به دلیل یاری به معیشت مردم در تصمیمات جدید در حوزه کسب و کار برطرف محدودیت شده و اصناف و صنایع به چرخه فعالیت بازگشته اند اما نکته مهم اینجاست که مردم توجه نمایند هر چه بازگشایی کسب و کارها بیشتر می گردد باید رعایت بهداشت فردی، در محیط خانه، کار و محل رفت و آمد بیشتر شده و فاصله گذاری اجتماعی توسط مردم بیشتر رعایت گردد و همه مردم به عنوان ضابطین اجتماعی وارد کار شوند.

حریرچی در انتها با تشکر از همکاری مردم توضیح داد: خوشبختانه مردم ما بالاترین نمره قبولی را در رعایت بهداشت فردی و فاصله گذاری اجتماعی در مقایسه با دیگر کشورها گرفته اند و امروز هم درخواست می کنیم خودشان با تذکر به تعداد کمی که بی احتیاط هستند و موارد را رعایت نمی نمایند مراقب باشند تا شرایط از حالت عادی خارج نگردد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 7 تیر 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 654

به "116 شهرستان از نظر شیوع کرونا در شرایط سفید قرار دارند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "116 شهرستان از نظر شیوع کرونا در شرایط سفید قرار دارند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید