33 درس مهم زندگی که باید در جوانی آموخت (بخش دوم)

به گزارش کوه سفید، فرقی نمی کند چند سال دارید یا کجای زندگی هستید، بزرگ ترین درسِ زندگی آموختن است.

33 درس مهم زندگی که باید در جوانی آموخت (بخش دوم)

خبرنگاران | درس های بسیار زیادی هست که همگی ما آنها را در سنین پایین آموخته ایم. اما خرد و بطور کلی درس های مهم زندگی را حالا که به گذشته نگاه می کنیم یاد گرفته ایم، نه زمانی که به آنها نیاز داشتیم. خبر خوب اینست که نسل جوان می تواند از تجربیات و درس هایی که بزرگ ترها آموخته اند بهره ببرد.

به گزارش خبرنگاران ؛ زندگی یک فرایند یادگیری است و ما می توانیم با مطالعه، تماشای ویدیوهای آموزنده یا از طریق تجربیات خودمان درس های مهم زندگی را بیاموزیم. اما نکته مهم اینجاست که با آموختن از تجربیات دیگران به اندازه زیادی در وقت و انرژی ما صرفه جویی خواهد شد. در این مقاله بخش دوم از 33 درس مهم زندگی را می آموزید که از جوانی به آنها نیاز دارید.

بخش اول را اینجا بخوانید:

17. تعادل میان کار و زندگی ضروریست: انسان های امروز بیشتر وقت شان را صرف کار می کنند تا درآمدشان را افزایش دهند، ترفیع بگیرند یا از بیکاری فرار کنند، درنتیجه علاوه بر سلامتیِ خودشان، انسان های مهم زندگی شان را نادیده می گیرند. سعی کنید به جای سخت تر کار کردن، هوشمندانه تر کار کنید.

18. زندگی منصفانه نیست: یکی از درس های باارزشی که هر کسی بالاخره یاد می گیرد اینست که زندگی همیشه مطابق میل ما پیش نمی رود. مقاومت در برابر یادگیریِ این درس منجر به ایجاد خشم و ناامیدی می شود. با این حال، زندگی همیشه در حال آموختن درس هایی به ماست که اگر آن ها را بیاموزیم زندگیِ کاملِ ما شروع می شود و تا زمانی که نخواهیم این درس ها را بیاموزیم تکرار می شوند. اگر تصور می کنید زندگی چیزی به شما بدهکار است در اشتباهید. این شما هستید که باید راهتان را در زندگی پیدا کنید و همیشه انسان های هستند که شایستگی شان بیشتر از شماست.

19. شما قوی تر از چیزی هستید که تصور می کنید: صرف نظر از موانعی که زندگی در راه شما قرار می دهد، شما قوی تر از تصورات خودتان هستید. شما قدرت برطرف کردن موانع و کنترل زندگی تان را دارید. حتی اگر چالش ها غیرممکن به نظر برسند، شما تواناییِ برطرف کردن آن ها را دارید. این درسی است که شما به مرور زمان می آموزید و می توانید با اعتماد به نفس بیشتری با چالش ها روبرو شوید.

20. تمام مسائل راهکار دارند: زمانی که با یک مشکل روبرو می شوید، مهم است برای یافتن راهکار زمان و انرژی صرف کنید. حتی اگر نتوانید بهترین راهکار را در کوتاه ترین زمان پیدا کنید، تسلیم نشوید. زندگی ما را با مسائل غافلگیر می کند و تصور بیشتر ما اینست که اوضاع بدتر از این نمی شود. در بدترین لحظات زندگی، خودتان را جمع وجور کنید، به بهترین راهکار ها فکر کنید و روی بلند شدن با قدرت بیشتر تمرکز کنید. یکی از بهترین راه های رسیدن به راهکار، نوشتنِ مشکل با جزئیات آن است. در ضمنً هیچ وقت از کمک گرفتن از دیگران نترسید.

21. بخشیدن شما را آزاد می کند: احتمالاً شما هم بار ها شنیده اید که می گویند فلان فرد لیاقت بخشش ندارد. این باور دور از حقیقت نیست. شاید دیگری لیاقت بخشش نداشته باشد، اما شما لیاقت آزادی را دارید. شما باید خودتان را از رنجش، خشم و ناامیدی از دیگران آزاد کنید و بهترین راهِ این کار بخشش است. خشم و رنجش نه تنها برای نزدیکان شما بلکه برای خودتان هم مضر است. اگر بارِ خشم و رنجش را مدام به دوش بکشید هرگز شادی واقعی و آرامش درونی را تجربه نخواهید کرد. احساسات سمی را از خودتان دور کنید تا بتوانید از زندگی لذت ببرید و دیگران را به خاطر خودتان ببخشید.

22. یک عده نمی توانند موفقیت شما را ببینید: خانواده و دوستان شما همیشه بهترین ها را برای شما می خواهند. با این حال، آن ها نگرانِ از دست دادنِ شما هستند. آن ها می خواهند شما ایمن بمانید و در منطقه امن خودتان زندگی کنید. آن ها کار های دیوانه واری مثل مهاجرت کردن یا شروع کسب و کاری که در آن تجربه ندارید را دوست ندارند. شما باید بدون نگرانی درباره فکر دیگران حتی نزدیکان تان کاری را که دوست دارید انجام دهید. وقتی قدم در این راستا بگذارید، انسان های درست وارد زندگیتان می شوند. از راستای که در آن هستید منحرف نشوید و فراموش نکنید این زندگی شماست و این تصمیم بهترین تصمیم زندگی شماست.

23. تا جای ممکن به دیگران کمک کنید: مجبور نیستید فقط به خانواده و دوستان تان کمک کنید. می توانید به یک سالمند در پارکینگ، به یک مادر تنها در خیابان یا در ساخت پناهگاهی برای حیوانات داوطلبانه کمک کنید. راه های زیادی برای کمک کردن به دیگران وجود دارد. به دیگران کمک کنید تا در صورت نیاز دیگران هم به شما کمک کنند.

24. بیش از حد روی برنامه هایتان تمرکز نکنید: زندگی با قرار دادن موانع در برابر ما درس هایی را به ما می آموزد تا ثابت کند ما در اشتباهیم. اجباری نیست دقیقاً مطابق نقشه های خودتان زندگی کنید. بهترین بخش زندگی اینست که هیچ نقشه ای ندارد. یاد بگیرید خودتان را با شرایط وفق دهید و با جریان حرکت کنید. روشن فکر و انعطاف پذیر باشید.

25. هیچ حالی دائمی نیست: اوقات خوب و بد سهم همه ما در زندگیست و هیچ کدام دائمی نیست. تمام مسائلی که امروز تحمل می کنید یک روز به پایان می رسد. چند سال بعد از یادِ پشت سرگذاشتنِ همین مسائل لبخند می زنید. پس به هیچ وضعیتی چه خوب و چه بد دل نبندید. باید در روز های بد امیدوار و صبور و در روز های خوب قدردان باشید.

26. انسان ها تغییر می کنند: بیشتر اوقات ما به دیگران فرصتِ دوباره نمی دهیم، آن ها را با اَعمال و فرضیات خودمان قضاوت می کنیم در نتیجه چشم باز می کنیم و می بینیم از بسکمک از افراد دوری کرده ایم. ده سال پیش شما انسانِ امروز نبودید. دیگران هم همین طور! پس چرا دیگران را قضاوت کنیم؟ گذشته افراد را به گذشته بسپارید و از یادآوری آن اجتناب کنید. به یکدیگر فرصت تغییر بدهید.

27. خانواده تنها رابطه زندگی ما نیست: اگر بخواهید پای باورتان بایستید، ممکن است برخی از اعضای خانواده تان را از دست بدهید. باید بخاطر بسپارید که هر کس باورها، دیدگاه ها و راستا های خاص خودش را دارد. وقتی خود واقعی تان را کشف کنید، دست از کنار آمدن با چیز هایی که قبلاً دوست داشتید یا تحمل می کردید، برمی دارید. صرف نظر از شمار کسانی که از دست می دهید، باید به باورهایتان پایبند بمانید. انسان های درست وارد زندگی شما خواهند شد و آن ها خانواده نو شما می شوند. اگر تعدادی از اعضای خانواده تان شما را به خاطر باورهایتان طرد کرد، نگران نباشید. به آن ها هم اجازه دهید به باور های خودشان پایبند بمانند.

28. زمانِ اقدام کردن درنگ نکنید: به قول رومی ها لحظه را دریاب. در بیشتر موارد، مردم از اقدام کردن منصرف می شوند، چون از اعتماد به نفس و شجاعت کافی برخوردار نیستند. این درنگ مانع از قدم برداشتن آن ها رو به جلو می شود. وقتی برای اقدام کردن درنگ می کنید، بعداً پشیمان می شوید یا آرزو می کنید که ایکاش زودتر اقدام می کردید. تصمیم بگیرید و اقدام کنید، چون هیچگاه با درنگ کردن اتفاق مهمی نیفتاده است.

29. هیچ وقت دست از تلاش برندارید: حتی وقتی آمادگی کامل دارید، احتمال دارد به هدفتان نرسید. اشتباه کردن بخشی از زندگیست. برای رسیدن به بزرگ ترین اهدافتان، باید از اشتباهات تان بیاموزید و به تلاش کردن ادامه دهید.

30. انعطاف پذیری در مورد اهداف مهم است: گاهی اوقات اقدام می کنید و طبق برنامه های خودتان عمل می کنید، اما در آخر متوجه می شوید اشتباه کرده اید. شما باید تحلیل کنید کجایید و برای تحت تاثیر قرار دادنِ آینده تان به شکل مثبت چه کاری می توانید انجام دهید. شاید مجبور شوید برای پیشرفت، یک هدف خاص را به تعویق بیندازید یا حتی آن را تغییر دهید. انعطاف پذیری و سازگاری با تغییر از بهترین راه های برنده شدن در زندگیست.

31. برای هر عملی یک عکس العمل وجود دارد: قبل از اینکه چیزی بگویید یا اقدامی کنید، همیشه باید به عواقب آن فکر کنید. ممکن است دیگران آماده شنیدنِ پیام شما نباشند یا واکنش خوبی به رفتار شما نشان ندهند. به همین دلیل همیشه باید کلمات را با احتیاط به زبان آورید. در ضمنً طوری با دیگران رفتار کنید که دوست دارید با خودتان رفتار شود. اگر فراموش نکنید هر عمل عکس العملی دارد، می توانید زندگیتان را به سوی بهتر شدن تغییر دهید.

32. از زندگی تمام و کمال لذت ببرید: زندگی سریع تر از چیزی که ما فکر می کنیم می گذرد. بیشتر نوجوانان و جوانان پیر شدن را تصور نمی کنند. با این حال، سال ها به سرعت می گذرند و جوانی فانی است. شما باید از زندگی تمام و کمال لذت ببرید، چون کوتاه است و شما نمی دانید فردا چه چیزی در انتظار شماست. هر ثانیه ای که تلف کنید، لحظه نابی از زندگی تان است که تلف کرده اید. اجازه ندهید تفکر دیگران زندگی شما را کنترل کند.

33. هیچ چیز را مسلم فرض نکنید: ما تا چیزی را از دست ندهیم قدر آن را نمی دانیم. این قدرندانستن شامل سلامتی، خانواده و دوستان، شغل و پول هم می شود. وقتی جوان هستید، تصور می کنید پدر و مادر همیشه هستند، اما این واقعیتِ زندگی نیست، فکر می کنید همیشه برای ارتباط با دوستان قدیمی یا نو وقت دارید، اما ندارید. شما برای خرج کردن پول دارید یا فکر می کنید ماه بعد خواهید داشت، اما اتفاقی این ممکن را به ناممکن تبدیل می کند. هیچ تضمینی وجود ندارد که داشته های امروزتان را فردا هم داشته باشید و این حقیقت شامل عزیزان تان هم می شود. شاید این درس آخر زندگی سخت باشد، اما مهم ترین درس زندگیست: زندگی می تواند در یک چشم بهم زدن تغییر کند بنابراین قدر داشته های امروزتان را بدانید.

منبع: Lifehack

منبع: فرادید
انتشار: 31 مرداد 1401 بروزرسانی: 31 مرداد 1401 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 1803

به "33 درس مهم زندگی که باید در جوانی آموخت (بخش دوم)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "33 درس مهم زندگی که باید در جوانی آموخت (بخش دوم)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید