کاهش 40 درصدی حوادث منجر به فوت در معادن کشور

به گزارش کوه سفید، خبرنگاران/کرمان معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: سال گذشته علیرغم تحریم ها علیه ایران، ما شاهد کاهش 40 درصدی حوادث منجر به فوت در معادن کشور بودیم.

کاهش 40 درصدی حوادث منجر به فوت در معادن کشور

حاتم شاکرمی امروز 13 آذر در همایش ملی ایمنی معادن و صنایع معدنی در سالن آزادی شهر سرچشمه که به همت مجتمع مس سرچشمه برگزار گردید اظهار کرد: بی تردید شکوفایی مالی بدون نیروی کار سالم و دارای مهارت امکان پذیر نخواهد بود از این رو نمی گردد ایمنی و سلامت محیط کار را که اساس و عامل اصلی ایجاد بهره وری در بنگاه های مالی است نادیده گرفت و یا آن را از سایر عوامل فراوری تفکیک کرد.

وی اضافه نمود: بر اساس ماده 35 قانون برنامه پنجم در دولت تدبیر و امید، سند کار شایسته را مطابق با قوانین بین المللی و رعایت حقوق کارگر و کارفرما تدوین کردیم و در چند ماه اخیر به تصویب دولت رسید در این سند راهبردهای اساسی اعم از کار مولد و حمایت های اجتماعی، حقوق بنیادین کار و گفت وگوهای اجتماعی دیده شده است.

وی توضیح داد: در این سند بحث ایمنی و بهداشت کار به طور خاصی دیده شده و خوشبختانه با تصویب این سند می توانیم از ظرفیت های دولت، بخش های عمومی و خصوصی در بحث ارتقاء ایمنی و بهداشت محیط کار و محیط فراوریی بهره مند شویم و این ظرفیت بسیار خوب با مصوبه دولت که سند ملی شایسته کار را تصویب کرد می تواند زمینه توجه به مسایل ایمنی و بهداشت محیط کار در کشور فراهم سازد.

شاکرمی اعلام کرد: از طرفی در شرایطی هستیم که متاسفانه با تشدید تحریم ها بر علیه اقتصاد ایران مواجهیم، در حقیقت فراوری، اشتغال و کارگران مورد هدف قرار گرفتند و کارگران ما به خاطر تأمین تجهیزات ایمنی در محیط کار سلامتی شان به دلیل تشدید تحریم ها به خطر افتاده که نوعی تروریسم مالی است و در این تروریسم، کارگران و نیروی اشتغال وفراوری اولین قشری است که خسارت و آسیب می بیند.

وی با بیان اینکه با این تحریم ظالمانه در رابطه با کارگران ایرانی نباید بی تفاوت بود، توضیح داد: تحریم تجهیزات ایمنی بنگاه های مالی، موجب بروز آسیب و خسارت به کارگران می گردد، بدون توجه به نیروی سالم کار و نیروی دارای مهارت در حقیقت دست یافتن به رونق فراوری که موجب افزایش بهره وری از ظرفیت ها است محقق نمی گردد.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به نامگذاری سال 98 به عنوان رونق فراوری، اظهار داشت: بنگاه های مالی و کسانی که خواستار تحقق این عمل هستند باید به سلامت نیروی کار توجه نمایند لذا در راستای اهمیت به موضوع ایمنی و بهداشت کار، ما پیش نویس لایحه ای را تدوین کردیم و با همت دکتر شریعتمداری وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با همکاری معاونت حقوقی رئیس جمهوری لایجه الحاق جمهوری اسلامی ایران به مقاوله نامه 176 که در رابطه با ارتقاء ایمنی در معادن است به دولت تحویل داده شد که امیدواریم در آینده نزدیک با تصویب دولت این لایحه تقدیم مجلس شورای اسلامی گردد تا به این مقاوله نامه ای که 33 کشور در جهان به آن ملحق شده اند ما هم به این مقاوله نامه ملحق شویم و زمینه ارتقا ایمنی با استفاده از دانش بین المللی و سازوکار فنی سازمان بین المللی iol بتوانیم ایمنی را در معادن ارتقا دهیم.

لزوم ورود تکنولوژی به معادن

شاکرمی در ادامه اعلام کرد: باید به این توجه کنیم که در حقیقت امروز در کشور ما استخراج در معادن به صورت و روش های سنتی انجام می گردد این موضوع 2 خسارت عمده را به دنبال دارد یکی اینکه افزایش هزینه های استخراج و دوم اینکه بهره وری در آنها(معادن) در سطح پایین واقع شده است و در نتیجه بحث ایمنی کارگران در معادن هم به نحو مطلوبی قابل کنترل نیست لذا در این شرایط ورود تکنولوژی به معادن، بازسازی و بهسازی ماشین آلات و تجهیزات در معادن باید مورد توجه همه بخش های فعال در این حوزه قرار گیرد.

وی اظهار داشت: شورای عالی معادن کشور باید به این موضوع توجه کند که اگر می خواهد در معادن هزینه های استخراج کاهش یابد و کیفیت در معادن افزایش یابد، باید به بحث ایمنی معادن و سلامت نیروی کار در معادن و تغییر تکنولوژی استخراج در معادن توجه کند؛ یکی از انتقادهایی که به این شورای عالی معادن وارد است این است که متاسفانه تاکنون در مورد تغییر تکنولوژی استخراج در کشور به نحو مطلوب شاید نتوانسته عمل کند.

شاکرمی اضافه نمود: امروز در یکی از معادن کشور ما نتیجه استفاده از تکنولوژی و دانش فنی جدید را مشاهده می کنیم که پیروز شده است به روش مکانیزه استخراج را انجام دهد با 2200 نفر نیروی کار، این معادن بهره وری و درآمدش معادل 80 معادن در کشور با 8 هزار نیروی انسانی است.

معاون روابط کار وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ادامه داد: این موضوع مهمی است که باید توجه گردد امید که تمام کسانی که در مراجع تصمیمی گیری در حوزه معادن هستند ما در بخش های دیگری از وجود شرکت های دانش بنیان و استارت آپ ها استفاده کردیم و می توانیم برای تغییر روش های سنتی به نوین در معادن از توانمندی های استارت آپ ها و شرکت های دانش بنیان استفاده کنیم.

شاکرمی گفت: امیدواریم ارتقا فرهنگ ایمنی و دانش ایمنی اتفاق بیفتد و دستاورد این همایش هم این باشد؛ سال گذشته علیرغم تحریم ها علیه ایران 40 درصد کاهش حوادث منجر به فوت در معادن کشور را داشتیم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 بهمن 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: agdagh.ir شناسه مطلب: 246

به "کاهش 40 درصدی حوادث منجر به فوت در معادن کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش 40 درصدی حوادث منجر به فوت در معادن کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید